Grundviden · Kommuner · Næstved
Der bor 85.178 mennesker i Næstved Kommune (2. kvartal 2026), fordelt på 40.952 husstande. Det gør Næstved til den 15. største af landets 98 kommuner. Arealet er 685 km², så der bor 124 mennesker pr. km².
Byggesagstid = median fra fyldestgørende ansøgning til byggetilladelse, tilladelsessager seneste 2 år (1817 sager). Kilde: BBR.
1 dag +25% ift. model
1.095.000 kr
Skelbyvej 27, 4160 Herlufmagle
3 dage +27% ift. model
2.495.000 kr
Kildebakken 19, 4700 Næstved
3 dage
5.995.000 kr
Reedtzholmvej 149, 4736 Karrebæksminde
3 dage +1% ift. model
2.095.000 kr
Strandgårdsvej 29, 4736 Karrebæksminde
3 dage
1.295.000 kr
Herlufsholm Alle 248, 4700 Næstved
Der bor 85.178 mennesker i Næstved Kommune (2. kvartal 2026), fordelt på 40.952 husstande. Det gør Næstved til den 15. største af landets 98 kommuner. Arealet er 685 km², så der bor 124 mennesker pr. km². Tallet er Danmarks Statistiks officielle folketal for 2. kvartal 2026.
Danmarks Statistik (FOLK1A 2026K2, INDKP107 2024, FAM55N 2026). Disponibel indkomst er efter skat og renter, gennemsnit pr. person.
Flyttemønstre (2025): 4.002 flyttede til kommunen fra resten af landet og 3.750 den anden vej - netto +252, over de seneste 5 år netto +1.530. Flest tilflyttere kommer fra København, Vordingborg, Faxe; flest fraflyttere ender i København, Vordingborg, Slagelse. ? Kun indenlandske flytninger mellem kommuner - ind- og udvandring samt flytninger inden for kommunen tæller ikke med. Netto-tallet viser, om kommunen vinder eller taber indbyggere til resten af landet. Det siger ikke noget om, HVEM der flytter - en kommune kan fx miste unge til uddannelsesbyerne og samtidig tiltrække børnefamilier. Befolkningen kan sagtens vokse trods negativ netto-flytning, hvis fødselsoverskud og indvandring vejer tungere. Danmarks Statistik (FLY66), 2025
Middellevetid: 80,7 år (hele landet 81,6) for perioden 2021-2025. ? Forventet levetid for en nyfødt, beregnet af Danmarks Statistik over en 5-årig periode. Forskelle mellem kommuner afspejler mest befolkningssammensætning (uddannelse, indkomst, erhverv) - ikke sundhedsvæsnets kvalitet lokalt. Danmarks Statistik (HISBK)
Almen husleje: gennemsnit 972 kr/m² om året for familieboliger (hele landet 960) - 6.574 almene boliger i kommunen. ? Landsbyggefondens huslejestatistik 2026. En almen familiebolig på 80 m² koster altså typisk omkring 6.500 kr/md her, før forbrug. Ventelister administreres af boligorganisationerne - se ledige boliger og afdelinger på danmarkbolig.dk. Landsbyggefonden, Huslejestatistik 2026 (tabel 7)
Prisudvikling - median kr/m² bolig for frie handler pr. år. Farve/procent = ændring fra året før.
Salgspris pr. m² bolig fra Ejerfortegnelsen (kun frie handler). Rest-byggeret er en v0-modelberegning - metode og forbehold under Kilder.
Årets dyreste handel: Eskeskoven 60 (7,7 mio. kr.). Et medianhus kræver ca. 510.625 kr i husstandsindkomst. Alle rekorder og statistik i Næstved →
Virksomheder i Næstved →
Næstved · 45.522 indb. Fensmark · 5.203 indb. Fuglebjerg · 2.321 indb. Glumsø · 2.269 indb. Mogenstrup · 2.090 indb. Karrebæksminde · 1.775 indb. Tappernøje · 1.686 indb. Herlufmagle · 1.423 indb. Holme-Olstrup · 1.265 indb. Gelsted · 1.183 indb.
Toksværd · 844 indb. Sandved · 686 indb. Rønnebæk · 580 indb. Lov · 567 indb. Hyllinge · 463 indb. Tybjerglille Bakker · 332 indb. Tornemark · 291 indb. Skelby · 274 indb. Vallensved · 259 indb. Everdrup · 248 indb. Menstrup · 232 indb. Skraverup · 226 indb.
Danmarks Statistiks byopgørelse 2026 - 22 områder, største først. Hvert område har sin egen side med priser, skoler og boliger til salg.
Højest karaktergennemsnit:
Hammer Frie Privatskole · 8,7 · 124 elever Svenstrup Efterskole · 8,5 · 140 elever Herlufsholm Skole og Gods · 8,5 · 183 elever Tybjerg Privatskole · 8,3 · 183 elever Lille Næstved Skole, afd. Digtervej · 7,9 · 563 elever Vor Frue Skole · 7,7 · 441 elever Lille Næstved Skole, afd. Karrebæk · 7,6 · 116 elever Susåskolen, afd. Holsted · 7,4 · 728 elever
Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk). Karakter = 9. klasses bundne prøver, seneste år. Alle skoler rangeret → · Se skolerne på kortet → · Daginstitutioner i kommunen →
Herlufsholm Skole og Gods (gymnasiet) · 8,6 (Almen studentereksamen) EUC Sjælland, Næstved - Jagtvej · 8,4 (Teknisk studentereksamen) Næstved Gymnasium og HF · 7,0 (Almen studentereksamen) ZBC Handelsgymnasiet Næstved · 6,5 (Merkantil studentereksamen) ZBC Næstved · 5,8 (EUX, merkantile uddannelser) VUC Storstrøm - Næstved · 5,2 (Højere forberedelseseksamen) ZBC Næstved (SOSU) EUC Sjælland
Eksamensresultat på 7-trinsskalaen inkl. bonus A, seneste årgang med mindst 10 studenter. Snittet afspejler i høj grad elevgrundlaget.
| Anmeldelser pr. 1.000 indb. (2025) I alt: alle anmeldte lovovertrædelser (straffeloven + særlovene, fx våben- og narkotikalovgivning). Vold: voldsforbrydelser - simpel og grov vold, trusler, drab mv. Ejendom: ejendomsforbrydelser - tyveri, indbrud, hærværk, bedrageri, røveri og hæleri. Langt den største gruppe. Indbrud i beboelse: indbrud i private hjem - en del af ejendomsforbrydelserne, vist separat fordi det betyder mest for boligkøbere. Statistikken tæller anmeldelser, ikke domme, og påvirkes derfor af anmeldelseslyst - indbrud anmeldes dog næsten altid af forsikringshensyn og er derfor det mest sammenlignelige tal på tværs af kommuner. Handelsliv, natteliv og turisme trækker butikstyveri og vold op i storbykommuner, uden at boligkvartererne er tilsvarende udsatte. Se på udviklingen over flere år frem for et enkelt års udsving. | Næstved | Landsgns. |
|---|---|---|
| I alt | 68,3 | 53,0 |
| Vold | 5,6 | 4,3 |
| Ejendom | 33,5 | 31,1 |
| Indbrud i beboelse | 3,0 | 2,6 |
Danmarks Statistik (STRAF11), anmeldte forbrydelser 2025. Tallet dækker hele kommunen. "Landsgns." er gennemsnittet af kommunerne.
Anmeldelser i alt pr. 1.000 indbyggere pr. år. Farve/procent = ændring fra året før (rød = stigning).
FORHØJET område-risiko. Ca. 7,6 % af enfamiliehusene er vurderet over 200 Bq/m³ (klasse 3 af 4). Radon er en naturlig radioaktiv luftart fra undergrunden. Tallet er et område-gennemsnit fra 2001 - det konkrete hus kan ligge både over og under. Sundhedsstyrelsen anbefaler under 100 Bq/m³; radon kendes kun ved en måling. Kilde: SIS/Risø/GEUS. Radon siver op gennem revner og utætheder mod jorden, så huse med direkte jordkontakt er mest udsatte, mens lejligheder over stueplan sjældent har problemer. Undergrunden skifter over få hundrede meter, så kommunegennemsnittet dækker over stor lokal variation - kun en måling i boligen giver svar. Mål med dosimetre i 2-3 vintermåneder for nogle få hundrede kroner. Over referenceniveauet på 100 Bq/m³ hjælper tætning, bedre ventilation og i sidste ende et radonsug under gulvet.
Energistyrelsen (bredbånds- og vindmøllekortlægning) og Plan- og Landdistriktsstyrelsen (solpotentiale).
63 lokalplaner vedtaget i 2016-2025. Landsmedianen er 62 pr. kommune, så her planlægges der omtrent lige så meget.
Seneste tre år (2023-2025): 13 planer, mod 23 i de tre år før. -43 %
8 aktive lokalplanforslag i høring/undervejs.
Kulturarv: 67 fredede bygninger og 3.509 bevaringsværdige (SAVE 1-4). Se dem på kortet →
Kommunens areal fordelt på zonestatus:
Plandata (Erhvervsstyrelsen): lokalplanforslag og zonekort.
189 klagesager om plan- og landzoneafgørelser er afgjort af Planklagenævnet siden 2011, heraf 142 realitetsbehandlet.
Omgørelsesprocent: 37 %
(landsgennemsnit 37 %)
Andelen af de realitetsbehandlede sager hvor nævnet ikke lod
kommunens afgørelse stå - den blev ophævet, ændret eller hjemvist til fornyet
behandling. Sager der blev afvist uden realitetsbehandling, typisk fordi
klagefristen var overskredet, tæller ikke med.
4,58 klagesager pr. 1.000 boliger (landsgennemsnit 5,06)
Byggesager: 15 klager behandlet af Byggeklageenheden (3 realitetsbehandlet - for få til en procent).
38 beslutninger er afgjort ved afstemning eller med forbehold ført til protokol i 2026, ud af 315 punkter vi har læst. Se dem →
Fundet i kommunens egne referater. Kommuner skriver uenighed forskelligt, så dette er hvad vi kunne læse - ikke nødvendigvis alle. Tallet kan derfor ikke sammenlignes kommuner imellem.
| Lokalplan | Klagesager | Omgjort |
|---|---|---|
| 004 - 004 Bevarende lokalplan for de centrale byområder i Karrebæk og Karrebæksminde | 12 | 4 |
| 046 - Hal 3, Næstved Hallerne | 7 | 4 |
| 049 - for store vindmøller St. Røttinge med VVM og miljørapport | 4 | 0 |
| 063 - For sommerhusområderne Enø Strand, Lungshave, Højboparken og Lundegården | 4 | 1 |
| 142 - Lokalplan 142 for et erhvervsområde til DSB-værksted ved Mogenstrup | 4 | 1 |
| 154 - for Vesterhave Vingaard | 4 | 1 |
Hvis du overvejer at klage: der går typisk 9 måneder fra kommunens afgørelse til nævnets, og omkring 1 % af afgørelserne bliver bagefter indbragt for domstolene. Begge tal er for hele landet. Ventetiden er nævnets sagsbehandling, ikke kommunens, og den varierer for lidt mellem kommuner til at sige noget om netop denne.
Nævnenes Hus: Planklagenævnet og Byggeklageenheden. Afgørelser er offentlige og uden ophavsret (ophavsretslovens § 9). Vi kobler dem til kommune og lokalplan - aldrig til en enkelt adresse.
| Vej | Biler/døgn (ÅDT) | År |
|---|---|---|
| Næstved - Rønnede | 19.890 | 2026 |
| Næstved - Præstø | 14.357 | 2026 |
| Næstved - Slagelse | 11.248 | 2026 |
| Rettestrup - Øverup (Omfartsvej v. om Næstved) | 10.782 | 2026 |
| Tilkørsel mod øst | 6.982 | 2026 |
| Næstved Omfartsvej Nord | 6.224 | 2026 |
Vejdirektoratet (Mastra) - seneste trafiktælling pr. vej.
Trafiksikkerhed (2024): 49 personskader (3 dræbte) - 58 pr. 100.000 indbyggere, landsgennemsnit 42. Cyklister: 14 · fodgængere: 9. Udvikling siden 2019: -2 %.
Politiregistrerede personskader (DST UHELDK1 / Vejdirektoratet). Mørketal især for cykel-solouheld.
Grøn prik = bolig til salg. Klik for at åbne den.
Se Næstved Kommune på det interaktive kort → - med lag for vurdering, byggeret, støj, skoler, kriminalitet, natur og meget mere.
Alle lokalplaner i Næstved Kommune → - nyeste først, med bebyggelsesprocent, berørte adresser og plandokumenter.