| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
| 2009 |
000 |
000 for regulering af spillehaller i Næstved by |
- |
- |
1.199 |
139.4 ha |
| 2009 |
002 |
Område til centerformål ved Erantisvej, Næstved |
Centerområde |
50 % |
2 |
0.6 ha |
| 2009 |
003 |
Vindmølleområde ved Kyse |
Tekniske anlæg |
- |
2 |
14.1 ha |
| 2009 |
5.V1 |
5.V1 for vindmølleområde ved Katrineholms Piber |
Tekniske anlæg |
- |
6 |
80.0 ha |
| 2009 |
001 |
Område til bolig- og erhvervsformål i Glumsø |
Blandet bolig og erhverv |
- |
11 |
0.5 ha |
| 2009 |
1.B7.1 |
Område til boligformål ved Hammervej i Lov |
Boligområde |
- |
2 |
1.8 ha |
| 2009 |
F.11.6 |
F.11.6 for et område til center- og boligformål i Fensmark |
Centerområde |
- |
118 |
13.5 ha |
| 2008 |
1.C.1.C-2 |
1.C.1.C-2 regulering af spillehaller i centerområde Fuglebjerg |
- |
- |
114 |
7.2 ha |
| 2008 |
E22.1-2 |
Lillemarken erhvervsområde |
Erhvervsområde |
50 % |
6 |
4.6 ha |
| 2008 |
E7.1-1 |
E7.1-1 for erhvervsområde på Erantisvej 38 |
Erhvervsområde |
50 % |
3 |
0.6 ha |
| 2008 |
F.7.6 |
F.7.6 for boligformål på Tørvevej 5 i Fensmark |
Boligområde |
25 % |
1 |
0.1 ha |
| 2008 |
6.L7.10 |
Marjatta, Bredeshave Hovedgård |
Andet |
15 % |
2 |
17.4 ha |
| 2008 |
1.C4.1 |
Centerformål ved Lovvej / Præstø Landevej i Mogenstrup |
Centerområde |
- |
5 |
0.7 ha |
| 2008 |
F.8.2 |
F.8.2 Boligområde i Fensmark 2. etape Holmegårdhøj |
Boligområde |
- |
22 |
11.0 ha |
| 2008 |
B9.3-3 |
B9.3-3 for et område til boliger ved Indre Vordingborg |
Boligområde |
70 % |
13 |
0.2 ha |
| 2008 |
F2.2-2 |
Sommerhusbebyggelse ved Vesterhavevej |
Sommerhusområde |
10 % |
10 |
1.4 ha |
| 2008 |
B9.1-2 |
B9.1-2 for en del af Ellebækvej og Anemonevej i Markkvarteret |
Boligområde |
35 % |
13 |
0.9 ha |
| 2008 |
B9.3-2 |
B9.3-2 for et område til boliger ved Indre Vordingborgvej |
Boligområde |
70 % |
5 |
0.2 ha |
| 2007 |
LZ.B.12 |
LZ.B.12 for et område til jordbrugsparceller i Skelby |
Boligområde |
- |
4 |
2.0 ha |
| 2007 |
2.B4.7 |
2.B4.7 boligområde ved Brøderupvej |
Boligområde |
5 % |
1 |
1.6 ha |
| 2007 |
LZ.E.4.1 |
LZ.E.4.1 for et område i Orup (tidligere savværk) |
Erhvervsområde |
40 % |
2 |
23.9 ha |
| 2007 |
2.B4.6 |
Område til boliger og offentlige formål i Brøderup |
Boligområde |
- |
24 |
4.1 ha |
| 2007 |
B54.1-1 |
for et område til boliger mellem Digtervejskvarteret og Vestre Ringvej |
Boligområde |
- |
114 |
13.4 ha |
| 2007 |
GL.BY.1.1 |
GL.BY.1.1 boligområde ved Glumsø Sø og Nyvej, sydvest for Glumsø |
Boligområde |
25 % |
14 |
2.5 ha |
| 2007 |
B36.1-2 |
Område til boliger i den vestlige del af Vallensved |
Boligområde |
- |
35 |
2.5 ha |
| 2007 |
tillæg til C3.1-1 |
tillæg nr. 1 til C3.1-1 |
Erhvervsområde |
50 % |
35 |
16.1 ha |
| 2006 |
GL.B.2.2(slagteri) |
GL.B.2.2 for eksisterende bebyggelse ved Søvej/Nødholmsvej (slagteri) i Glumsø |
Erhvervsområde |
- |
2 |
0.5 ha |
| 2006 |
B53.1-1/D45.1-1 |
B53.1-1/D45.1-1 for et område til boliger og offentlige formål ved Jeshøjgård i Næstved Nord |
Boligområde |
- |
223 |
45.9 ha |
| 2006 |
D29.1-5 |
D29.1-5 for et område til boliger ved Tommerupvej |
Område til offentlige formål |
40 % |
3 |
0.4 ha |
| 2006 |
E20.1-1/D44.1-1 |
E20.1-1/D44.1-1 for et område ved Holsted Allé |
Område til offentlige formål |
- |
4 |
4.2 ha |
| 2006 |
E29.1-1 |
E29.1-1 for et område til biografcenter med biograf og restaurant mellem Toldbodgade, Havnegade, Fabriksvej og Vestre Kaj |
Erhvervsområde |
150 % |
5 |
0.7 ha |
| 2006 |
6.L9.2 |
Brandelev savværk - Boliger i Brandelev |
Blandet bolig og erhverv |
- |
2 |
0.7 ha |
| 2006 |
GL.C.1.5 (Superbrugsen) |
GL.C.1.5 (Superbrugsen) udvidelse af butiksareal |
Centerområde |
- |
3 |
0.4 ha |
| 2006 |
B33.1-1 |
B33.1-1 for et område i Næstved Syd til boliger og offentlige formål |
Boligområde |
- |
3 |
58.9 ha |
| 2006 |
F.4.9 |
F.4.9 boligbebyggelse øst for Dragehøjvej |
Boligområde |
25 % |
2 |
0.3 ha |
| 2006 |
LZ.13 |
LZ.13 Jordbrugsparceller øst for Spragelse (Broksøvej) |
Boligområde |
- |
8 |
4.5 ha |
| 2006 |
1.B3.6 |
Stejlehøjen - boliger i Mogenstrup etape 3, 4 og 5 |
Boligområde |
- |
68 |
10.2 ha |
| 2006 |
6.L7.9 |
6.L7.9 Genbrugsstation ved Bøgesøvej i Mogenstrup |
Område til offentlige formål |
25 % |
5 |
6.7 ha |
| 2006 |
B21.1-2 |
B21.1-2 for et område til boliger i den østlige del af Rønnebæk |
Boligområde |
- |
51 |
2.6 ha |
| 2006 |
C1.1/30-3/E28.1-1/E3 |
C1.1/30-3/E28.1-1/E3.1-1 for et område til center- og erhvervsformål mellem Kanalvej og Vordingborgvej |
Centerområde |
- |
54 |
16.3 ha |
| 2006 |
H.35.3 |
H.35.3 Bonbon - hytteby campingpladsområde |
Rekreativt område |
10 % |
1 |
11.0 ha |
| 2006 |
H.9.9 |
H.9.9 Areal til boligbebyggelse syd for Landevejen i Holme-Olstrup |
- |
- |
65 |
9.9 ha |
| 2006 |
514 |
514 Bevarende lokalplan for Skafterup samt lokalplan for institution på Kristiansholmsvej 4 |
- |
- |
26 |
10.7 ha |
| 2006 |
H.33.5 |
H.33.5 Bolcehallerne ved Bonbon |
Rekreativt område |
- |
2 |
3.4 ha |
| 2006 |
F.8.1 |
F.8.1 (Holmegaardhøj) Areal til boligbebyggelse og detailhandel vest for Næstvedvej |
Boligområde |
- |
255 |
23.0 ha |
| 2006 |
128 |
128 Boligområde øst for Næstvedvej i Fuglebjerg |
Boligområde |
- |
77 |
10.0 ha |
| 2006 |
D3.1-1 |
D3.1-1 for et område til fritidsformål og dyrepark ved Ålestoksgården |
Rekreativt område |
10 % |
44 |
27.8 ha |
| 2006 |
F.1.3 |
F.1.3 Mindre areal nord for Stenskovvej |
Boligområde |
25 % |
14 |
1.0 ha |
| 2006 |
E12.1-2 |
E12.1-2 for Stenstrup Industri III |
Erhvervsområde |
- |
36 |
23.1 ha |
| 2006 |
E4.1-1 |
E4.1-1 for et erhvervsområde på Ydernæs |
Erhvervsområde |
50 % |
1 |
3.2 ha |
| 2006 |
E8.2-1 |
E8.2-1 for et område til detailhandel ved Skallegårdsvej |
Erhvervsområde |
50 % |
1 |
0.2 ha |
| 2006 |
T.3.4 |
T.3.4 Boligbebyggelse på Søledsvej |
Boligområde |
25 % |
41 |
6.2 ha |
| 2006 |
GL.O.6.1 |
GL.O.6.1 område til offentlige formål Nyvej/Bavelsesvej |
Område til offentlige formål |
25 % |
1 |
0.9 ha |
| 2006 |
F.17.2 |
F.17.2 Holmegaards Glasværk - Erhverv, besøgscenter, levende værksteder og boliger |
Blandet bolig og erhverv |
- |
124 |
15.1 ha |
| 2006 |
H.9.8 |
H.9.8 for Kirkevænget 24 i Holme-Olstrup |
Boligområde |
25 % |
7 |
0.3 ha |
| 2006 |
1.B3.5/1.C2.4 |
1.B3.5/1.C2.4 Stejlehøjen - Boliger i Mogenstrup |
Boligområde |
- |
116 |
13.2 ha |
| 2006 |
C10.1-1 |
C10.1-1 for et område til centerformål ved Erantisvej |
Centerområde |
50 % |
2 |
0.9 ha |
| 2006 |
HE.B.3.2 |
HE.B.3.2 boligområde ved Trælløsevej i Herlufmagle |
Boligområde |
- |
7 |
0.3 ha |
| 2005 |
Tillæg til T.D.2 |
Tillæg til Lokalplan T.D.2 Dysted |
Erhvervsområde |
25 % |
0 |
0.4 ha |
| 2005 |
C3.1-3 |
C3.1-3 for Handelsskolen Sjælland Syd i Holstedområdet |
Område til offentlige formål |
50 % |
3 |
2.6 ha |
| 2005 |
E22.1-1 Tillæg |
Tillæg nr. 1 til E22.1-1 for et område til servicestation ved Ny Præstøvej |
Erhvervsområde |
50 % |
1 |
1.0 ha |
| 2005 |
F.7.5 |
F.7.5 Stenskovparken |
Boligområde |
41 % |
11 |
0.4 ha |
| 2005 |
GL.B.5.1 |
GL.B.5.1 boligområde nord for Sorøvej |
Boligområde |
25 % |
41 |
5.8 ha |
| 2005 |
2.B4.5 |
2.B4.5 Egernvænget |
Boligområde |
- |
52 |
6.9 ha |
| 2005 |
C1.1/30-2 |
C1.1/30-2 Centerformål ved Fejøvej og Vordingborgvej |
Blandet bolig og erhverv |
50 % |
2 |
1.0 ha |
| 2005 |
F.4.8 |
F.4.8 Boligbebyggelse ved Dragehøj |
Boligområde |
25 % |
6 |
0.7 ha |
| 2005 |
F.4.7 |
F.4.7 Institution ved Alfehøjvej |
Område til offentlige formål |
25 % |
16 |
2.5 ha |
| 2005 |
512 |
512 Lokalplan for institution på Langebjergvej 1 - Botilbudet Fruerlund |
Boligområde |
25 % |
6 |
1.9 ha |
| 2005 |
126 |
126 Boligområde mellem Sorøvej og Rolighedsvej i Fuglebjerg (tidligere Intertech) |
Boligområde |
40 % |
7 |
0.4 ha |
| 2005 |
D43.1-1 |
D43.1-1 for Svenstrup Efterskole |
Område til offentlige formål |
30 % |
4 |
2.3 ha |
| 2005 |
B22.1-2/E9.1-2 |
B22.1-2/E9.1-2 for Hyllinge By |
Boligområde |
- |
229 |
38.5 ha |
| 2005 |
B49.1-2 |
B49.1-2 for et område til boliger nord for Susågården |
Boligområde |
- |
140 |
6.4 ha |
| 2005 |
1.B11.1 |
1.B11.1 Brinken, Etape 3 - Boligformål - Mogenstrup |
Boligområde |
- |
42 |
7.7 ha |
| 2005 |
1.L13.1 |
1.L13.1 Næstleø Præstemark - fem parceller til boligformål |
Boligområde |
- |
6 |
3.0 ha |
| 2005 |
H.35.4 |
H.35.4 Bonbon - Rønnegården |
Rekreativt område |
- |
1 |
10.8 ha |
| 2005 |
T.3.3 |
T.3.3 Søledsvej - tæt/lav byggeri |
Boligområde |
25 % |
1 |
0.7 ha |
| 2005 |
GL.B.3.7 |
GL.B.3.7 boligområde mellem Stendyssevej og Nyvej |
Boligområde |
- |
93 |
8.8 ha |
| 2005 |
125 |
125 For et centerområde i Fuglebjerg by |
Centerområde |
50 % |
18 |
3.3 ha |
| 2005 |
121 |
121 Boligområde ved Stjernelunden 2. etape i Fuglebjerg |
Boligområde |
25 % |
7 |
0.8 ha |
| 2005 |
210 |
210 Boligområde ved Parkvej og Torpevænget i Sandved |
Boligområde |
- |
19 |
3.5 ha |
| 2005 |
2.B4.2 |
2.B4.2 Område i Brøderup - Tappernøje. Boligområde samt offentlige formål i Brøderup |
Boligområde |
- |
32 |
3.5 ha |
| 2004 |
T.3.2 |
T.3.2 Søledsvej - bofællesskab og byggegrunde |
Boligområde |
- |
40 |
3.1 ha |
| 2004 |
511 |
511 Bevarende lokalplan for Arløse |
Boligområde |
25 % |
50 |
8.0 ha |
| 2004 |
C12.1-1 |
C12.1-1 for Præstøvej 65-67 |
Erhvervsområde |
40 % |
14 |
1.6 ha |
| 2004 |
GL.B.3.5.1 |
GL.B.3.5.1 boligområde, Stendyssevej/Spurvevej |
Boligområde |
- |
8 |
1.0 ha |
| 2004 |
B51.1-1 |
B51.1-1 for et område i Holsted Nord ved Fensmarkvej |
Boligområde |
- |
421 |
44.6 ha |
| 2004 |
B9.2-2 |
B9.2-2 for et område til boliger ved Indre Vordingborgvej |
Boligområde |
50 % |
17 |
0.3 ha |
| 2004 |
510 |
510 Bevarende lokalplan for Kvislemark |
Boligområde |
25 % |
37 |
14.0 ha |
| 2004 |
B4.1-2 |
B4.1-2 for dagligvarebutik på hjørnet af Hvedvænget og Erantisvej |
Erhvervsområde |
- |
1 |
0.3 ha |
| 2004 |
B10.2-2 |
B10.2-2 for et område til dagligvarebutik og boliger ved Karrebækvej |
Blandet bolig og erhverv |
70 % |
10 |
0.5 ha |
| 2004 |
C1.1/30-1 |
C1.1/30-1 for et område til bolig- og erhvervsformål ved Vordingborgvej |
Blandet bolig og erhverv |
220 % |
1 |
0.2 ha |
| 2004 |
H.32.1 |
H.32.1 Holme-Olstrup renseanlæg |
Tekniske anlæg |
50 % |
1 |
2.1 ha |
| 2004 |
509 |
509 Bevarende lokalplan for Holløse |
Boligområde |
- |
34 |
13.1 ha |
| 2004 |
D4.1-1 |
D4.1-1 for et område ved Centralsygehuset i Næstved |
Område til offentlige formål |
95 % |
70 |
12.1 ha |
| 2004 |
D36.1-1 |
D36.1-1 for Herlufsholm Kostskole |
Område til offentlige formål |
40 % |
26 |
11.8 ha |
| 2004 |
1.C2.3 |
1.C2.3 Folden - nyt boligområde v/Ryttervænget i Mogenstrup |
Boligområde |
20 % |
3 |
0.5 ha |
| 2004 |
B34.1-2 |
B34.1-2 for et område til boligbebyggelse ved Plantevej |
Boligområde |
- |
111 |
7.8 ha |
| 2004 |
F.4.6 |
F.4.6 (Kalkerupvej, Elverhøjvej, Troldehøjvej) Kalkerupområdet |
Boligområde |
- |
107 |
14.2 ha |
| 2004 |
2.C2.4 |
2.C2.4 Sydsjællands Erhvervspark - Lokalplan for boliger og erhverv |
Blandet bolig og erhverv |
- |
16 |
21.4 ha |
| 2003 |
GL.B.4.2 tillæg til GL.B.4.1 |
Tillæg GL.B.4.2 til GL.B.4.1, boligområde nord for Sorøvej i Glumsø |
- |
- |
80 |
5.9 ha |
| 2003 |
B8.1-5 |
B8.1-5 for ombygning af tagetager, Manøvej |
Boligområde |
- |
51 |
4.9 ha |
| 2003 |
119 |
119 For et erhvervsområde ved Korsørvej i Fuglebjerg vest |
Erhvervsområde |
50 % |
7 |
12.3 ha |
| 2003 |
F.4.5 |
F.4.5 tæt/lav byggeri ved Alfehøjvej |
Boligområde |
- |
40 |
1.6 ha |
| 2003 |
B34.1-1 |
B34.1-1 for et område til boligformål øst for Gavnøvej (Tidl. planteskole) |
Boligområde |
- |
58 |
5.4 ha |
| 2003 |
F.7.4 |
F.7.4 Kragemosegaard |
Boligområde |
- |
16 |
0.6 ha |
| 2003 |
508 |
508 Lokalplan for institution på Gunderslevlillevej 6 |
Boligområde |
25 % |
2 |
2.0 ha |
| 2003 |
1.C3.3 |
1.C3.3 Daginstitution på Lovvænget |
Område til offentlige formål |
- |
2 |
1.1 ha |
| 2003 |
C8.1-1 |
C8.1-1 for Næstved Kaserne |
Blandet bolig og erhverv |
- |
48 |
20.3 ha |
| 2003 |
D11.1-2 |
D11.1-2 for et område ved Næstved Gymnasium |
Område til offentlige formål |
40 % |
5 |
5.9 ha |
| 2003 |
E11.1-2 |
E11.1-2 for et område til udbygning af affaldsbehandlingsanlæg på I/S FASAN |
Erhvervsområde |
50 % |
10 |
10.5 ha |
| 2003 |
5.a.2 |
5.a.2 Bevarende lokalplan for Vinstrup |
Boligområde |
25 % |
41 |
9.3 ha |
| 2003 |
GL.B.4.1 |
GL.B.4.1 boligområde nord for Sorøvej |
Boligområde |
- |
80 |
5.9 ha |
| 2003 |
B38.1-2 |
B38.1-2 for et område til parcelhusbebyggelse ved Nygårdsvej |
Boligområde |
25 % |
16 |
2.5 ha |
| 2003 |
B47.1-3 Tillæg |
Tillæg B47.1-3 (tillæg til B47.1-1) for et område til tæt/lav boliger nord for Holsted Allé |
Boligområde |
- |
6 |
0.3 ha |
| 2002 |
F.4.4 |
F.4.4 (Alfehøjvej) tæt/lav byggeri i Kalkerupområdet |
Boligområde |
25 % |
30 |
1.3 ha |
| 2002 |
B17.4-1 |
B17.4-1 for et område til boliger ved Sneppevej |
Boligområde |
- |
64 |
2.6 ha |
| 2002 |
1.C.1.C |
1.C.1.C For et område til center- og boligformål |
Centerområde |
- |
114 |
7.2 ha |
| 2002 |
1.B10.3 |
1.B10.3 Brinken - boligområde og offentlige formål i Mogenstup |
Boligområde |
25 % |
91 |
9.0 ha |
| 2002 |
B13.2-1 |
B13.2-1 for et område til boliger vest for Digtervejskvarteret |
Boligområde |
- |
150 |
18.2 ha |
| 2002 |
B13.3-1 |
B13.3-1 for et område til boliger ved Fællesejevej |
Boligområde |
- |
13 |
1.0 ha |
| 2002 |
HE.B.6.1 |
HE.B.6.1 boligområde nord for Sletskovvej |
Boligområde |
- |
114 |
20.7 ha |
| 2002 |
H.15.1 |
H.15.1 for banearealet omkring Holme-Olstrup Station |
Boligområde |
- |
7 |
0.5 ha |
| 2002 |
B15.2-1 |
B15.2-1 for et område til tæt/lav boliger ved Østre Ringvej / Fensmarkvej |
Boligområde |
30 % |
33 |
1.3 ha |
| 2002 |
T.37.1 |
T.37.1 Jordbrugsparceller i Toksværd |
Boligområde |
- |
9 |
7.6 ha |
| 2002 |
B47.1-2 Tillæg |
Tillæg B47.1-2 (tillæg til B47.1-1) for et område til tæt-lav boliger nord for Holsted Allé |
Boligområde |
- |
44 |
1.8 ha |
| 2002 |
GE.B.2.2 |
GE.B.2.2 boligområde ved Stenagergårdsvej - Bakkedraget i Gelsted |
Boligområde |
40 % |
22 |
4.2 ha |
| 2001 |
B8.1-4 |
B8.1-4 for et område til centerformål på hjørnet af Åderupvej og Vordingborgvej |
Centerområde |
50 % |
1 |
0.6 ha |
| 2001 |
E22.1-1 |
E22.1-1 |
Erhvervsområde |
50 % |
1 |
1.1 ha |
| 2001 |
F.24.2 |
F.24.2 (Højmosen) for |
Boligområde |
- |
76 |
8.1 ha |
| 2001 |
H.9.7 |
H.9.7 Løgvej 2. etape boligområde (se også H.9.5 rammelokalplan gælder også for området) |
Boligområde |
- |
51 |
4.1 ha |
| 2001 |
B50.1-1 |
B50.1-1 for et område til tæt/lav boligbebyggelse ved Hjarnøvej/Kanalvej |
Boligområde |
25 % |
37 |
6.6 ha |
| 2001 |
GE.C.1.1 |
GE.C.1.1 boligområde ved Slettevej i Gelsted |
Boligområde |
25 % |
16 |
0.6 ha |
| 2001 |
GL.E.4.1 |
GL.E.4.1 erhvervsområde lands Sandbyvej |
Erhvervsområde |
- |
8 |
3.3 ha |
| 2001 |
GL.B.3.6 |
GL.B.3.6 |
Boligområde |
- |
58 |
5.6 ha |
| 2001 |
L.Z.11 |
L.Z.11 erhvervsområde ved Ravnstrupvej |
Erhvervsområde |
40 % |
8 |
6.8 ha |
| 2001 |
T.10.3 |
T.10.3 boligområde ved Bjergbakken |
Boligområde |
25 % |
6 |
1.1 ha |
| 2001 |
B2.1-2 |
B2.1-2 for H.C.Andersens Vej 51 - 79 |
Boligområde |
- |
19 |
2.1 ha |
| 2001 |
T.29.1 |
T.29.1 revision af lokalplan T.29.1 erhvervsområde |
Erhvervsområde |
25 % |
1 |
2.6 ha |
| 2001 |
GL.C.1.5 |
GL.C.5.1 Boligområde ved Ringstedvej (ældreboliger) |
Boligområde |
60 % |
7 |
0.1 ha |
| 2001 |
F.24.1 |
F.24.1 (Røjleparken) for ældrecentret i Fensmark |
Område til offentlige formål |
25 % |
65 |
3.8 ha |
| 2001 |
H.35.2 |
H.35.2 BonBon Land |
Rekreativt område |
- |
2 |
25.3 ha |
| 2001 |
1.B.5C |
1.B.5C For et boligområde i Fuglebjerg beliggende mellem Ingridvej og Byagervej |
Boligområde |
30 % |
20 |
0.6 ha |
| 2000 |
1.E1.1 |
1.E1.1 Erhvervsområde m.m. i Lov. Erstatter lokalplan nr. 2, tillæg |
Blandet bolig og erhverv |
- |
20 |
8.1 ha |
| 2000 |
402 |
402 Krummerup by - bevarende lokalplan |
Boligområde |
25 % |
18 |
8.3 ha |
| 2000 |
B47.1-1 |
B47.1-1 for et område til boliger, Kontorerhverv, Lokalcenter og offentlige formål nord for Holsted Allé |
Boligområde |
- |
310 |
44.1 ha |
| 2000 |
GL.O.5.1 |
GL.0.5.1 Speedwaybane |
Rekreativt område |
10 % |
3 |
6.8 ha |
| 2000 |
H.9.6 |
H.9.6 Løgvej 1. etape boligområde (se også H.9.5 rammelokalplan gælder også for området) |
Boligområde |
- |
38 |
4.8 ha |
| 2000 |
C1. 1/ 3-2 |
C1.1/3.2, Kulturcentret, Grønnegades Kaserne |
Erhvervsområde |
100 % |
17 |
2.8 ha |
| 2000 |
1.B3.4 |
1.B3.4 Lokalplan for Svalehøjen |
Boligområde |
25 % |
35 |
5.6 ha |
| 2000 |
1.C3.2 |
1.C3.2 Fladså privatskole, Gl. Lov Møbellager |
Område til offentlige formål |
- |
1 |
0.5 ha |
| 2000 |
6.L7.7 |
6.L7.7 Marjatte, Strandvejen 15 |
Område til offentlige formål |
25 % |
1 |
2.4 ha |
| 2000 |
H.9.5 |
H.9.5 rammelokalplan for et boligområde i Holme-Olstrup (Olstrupvej og Løgvej) |
Boligområde |
- |
67 |
7.9 ha |
| 2000 |
1.D.1.C |
1.D.1.C For et område til offentlige formål i Fuglebjerg by |
Område til offentlige formål |
- |
7 |
2.4 ha |
| 2000 |
B23.1-6 |
B23.1-6 for et område til boliger ved Brosvinget i Karrebæksminde |
Boligområde |
25 % |
47 |
1.7 ha |
| 2000 |
C1.1/25-1 |
C1.1/25-1 for et område til boliger ved Amtsgården i Næstved |
Boligområde |
55 % |
8 |
0.5 ha |
| 2000 |
1.B.4.1 |
1.B.4.1 For et boligområde ved Dalsgårdsvej i Fuglebjerg |
Boligområde |
- |
52 |
5.0 ha |
| 2000 |
B46.1-1 |
B46.1-1 for Stenbæksholm |
Boligområde |
25 % |
34 |
6.5 ha |