30 skoler · karakterer fra 2024/2025 (9. klasses bundne prøver, landsgennemsnit 7,3) · løfteevne = karakter i forhold til elevgrundlaget.
| # | Skole | Karakter | Løfteevne | Trivsel | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hammer Frie Privatskole | 8,7 | +0,4 | - | 124 |
| 2 | Herlufsholm Skole og Gods | 8,5 | +0,4 | - | 183 |
| 3 | Svenstrup Efterskole | 8,5 | -0,1 | - | 140 |
| 4 | Tybjerg Privatskole | 8,3 | +0,1 | - | 183 |
| 5 | Lille Næstved Skole, afd. Digtervej | 7,9 | 0,0 | 3,7 | 563 |
| 6 | Vor Frue Skole | 7,7 | +0,5 | - | 441 |
| 7 | Lille Næstved Skole, afd. Karrebæk (2010/2011) | 7,6 | +0,4 | 3,6 | 116 |
| 8 | Susåskolen, afd. Holsted | 7,4 | +0,3 | 3,6 | 728 |
| 9 | Hindholm Privatskole | 7,2 | 0,0 | - | 228 |
| 10 | Lille Næstved Skole, afd. Herlufsholmvej | 7,2 | +0,1 | 3,6 | 590 |
| 11 | Susåskolen, afd. Glumsø | 7,2 | +0,2 | 3,6 | 563 |
| 12 | Susåskolen, afd. Herlufmagle (2015/2016) | 7,1 | -0,3 | 3,8 | 208 |
| 13 | Fladsåskolen, afd. Korskilde (2014/2015) | 6,8 | -0,1 | 3,6 | 217 |
| 14 | Sjølundskolen | 6,7 | -0,2 | 3,5 | 410 |
| 15 | Næstved Fri Skole | 6,6 | -0,1 | - | 124 |
| 16 | Fladsåskolen, afd. Mogenstrup | 6,5 | +0,1 | 3,5 | 519 |
| 17 | Holmegaardskolen, afd. Fensmark | 6,5 | -0,3 | 3,7 | 644 |
| 18 | Hårslev Efterskole | 6,3 | -0,3 | - | 96 |
| 19 | Sct. Jørgens Skole | 6,3 | -0,3 | 3,6 | 585 |
| 20 | Ellebækskolen, afd. Kalbyris | 6,2 | -0,2 | 3,5 | 488 |
| 21 | Skovgården (2018/2019) | 5,9 | - | 3,8 | 32 |
| 22 | Næstved Kommunale Ungdomsskole (2021/2022) | 5,8 | - | - | 21 |
| 23 | Sydbyskolen (2023/2024) | 5,6 | -0,5 | 3,7 | 230 |
| 24 | Vesterlandsskolen, afd. Fuglebjerg | 5,4 | -0,4 | 3,4 | 367 |
| 25 | Vesterlandsskolen, afd. Hyllinge (2010/2011) | 5,4 | -0,1 | 3,6 | 68 |
| 26 | Holmegaard Heldagsskole ApS (2019/2020) | 5,3 | - | 3,6 | 42 |
| 27 | Gedebjerg Skole A/S (2020/2021) | 5,1 | - | 3,4 | 84 |
| 28 | Appenæs Friskole | 4,9 | -0,3 | - | 112 |
| 29 | Tappernøje Dagskole (2019/2020) | 4,2 | - | 3,7 | 26 |
| 30 | Tornemark Dagskole (2012/2013) | 3,2 | - | 3,3 | 31 |
Karakter = gennemsnit af 9. klasses bundne prøver, seneste år med data (år i parentes hvis ældre end 2024/2025). Løfteevne = gennemsnitlig forskel mellem karakter og socioøkonomisk reference over alle tilgængelige år: + betyder at skolen løfter eleverne mere end elevgrundlaget tilsiger. Trivsel = generel trivsel (1-5). En placering er ikke en dom - se den enkelte skoles side for hele billedet. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).