21 skoler · karakterer fra 2024/2025 (9. klasses bundne prøver, landsgennemsnit 7,3) · løfteevne = karakter i forhold til elevgrundlaget.
| # | Skole | Karakter | Løfteevne | Trivsel | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Grænseegnens Friskole | 8,1 | -0,1 | - | 146 |
| 2 | Aabenraa Friskole | 7,7 | -0,2 | - | 213 |
| 3 | Deutsche Privatschule Apenrade | 7,5 | +0,1 | - | 218 |
| 4 | Fjordskolen | 7,5 | - | 3,6 | 226 |
| 5 | Friskolen - Bylderup Bov | 7,5 | -0,1 | - | 68 |
| 6 | Felsted Centralskole | 7,4 | +0,1 | 3,5 | 261 |
| 7 | Løjt Kirkeby Skole | 7,4 | 0,0 | 3,5 | 415 |
| 8 | Stubbæk Skole | 7,0 | +0,1 | 3,6 | 316 |
| 9 | Sundeved Efterskole | 7,0 | -0,2 | - | 159 |
| 10 | Høje Kolstrup Skole | 6,9 | +0,2 | 3,6 | 425 |
| 11 | Kongehøjskolen | 6,9 | -0,1 | 3,6 | 710 |
| 12 | Hærvejsskolen | 6,7 | +0,1 | 3,6 | 717 |
| 13 | Tinglev Skole | 6,7 | +0,1 | 3,5 | 304 |
| 14 | Den Tyske Efterskole Tinglev | 6,6 | -0,4 | - | 107 |
| 15 | Hjordkær Skole | 6,4 | -0,1 | 3,6 | 246 |
| 16 | Deutsche Schule Tingleff | 6,3 | 0,0 | - | 154 |
| 17 | Lyreskovskolen | 6,0 | -0,1 | 3,5 | 483 |
| 18 | Bylderup Skole og Børnehus | 5,7 | +0,1 | 3,7 | 180 |
| 19 | Søgård Friskole | 5,7 | -0,2 | - | 83 |
| 20 | Frøslev Efterskole | 4,7 | -0,5 | - | 74 |
| 21 | Småskolen Søgårdhus (2013/2014) | 3,8 | - | 3,6 | 20 |
Karakter = gennemsnit af 9. klasses bundne prøver, seneste år med data (år i parentes hvis ældre end 2024/2025). Løfteevne = gennemsnitlig forskel mellem karakter og socioøkonomisk reference over alle tilgængelige år: + betyder at skolen løfter eleverne mere end elevgrundlaget tilsiger. Trivsel = generel trivsel (1-5). En placering er ikke en dom - se den enkelte skoles side for hele billedet. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).