43 skoler · karakterer fra 2024/2025 (9. klasses bundne prøver, landsgennemsnit 7,3) · løfteevne = karakter i forhold til elevgrundlaget.
| # | Skole | Karakter | Løfteevne | Trivsel | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kirstine Seligmanns Skole | 8,9 | +0,8 | - | 550 |
| 2 | Bredballe Privatskole | 8,6 | -0,1 | - | 183 |
| 3 | Kirkebakkeskolen | 8,6 | +0,1 | 3,7 | 750 |
| 4 | Steiner Skolen i Vejle | 8,6 | -0,1 | - | 188 |
| 5 | Øster Starup Skole | 8,3 | +0,3 | 3,6 | 227 |
| 6 | Petersmindeskolen | 8,3 | -0,1 | 3,6 | 702 |
| 7 | Lukas-Skolen | 8,2 | +0,3 | - | 287 |
| 8 | Brejning Efterskole | 8,0 | -0,1 | - | 127 |
| 9 | Firkløverskolen, Søndermarken | 8,0 | +0,5 | 3,6 | 181 |
| 10 | Grejs Friskole | 7,9 | +0,4 | - | 193 |
| 11 | Mølholm Skole | 7,8 | +0,1 | 3,7 | 656 |
| 12 | Englystskolen | 7,7 | +0,3 | 3,7 | 869 |
| 13 | Sct. Norberts Skole | 7,7 | +0,2 | - | 572 |
| 14 | Bredsten-Gadbjerg skole. Bredsten afdeling | 7,6 | +0,1 | 3,6 | 333 |
| 15 | Ågård Efterskole | 7,5 | -0,3 | - | 137 |
| 16 | Karlskov Friskole | 7,4 | -0,1 | - | 124 |
| 17 | Vejle Friskole | 7,4 | -0,1 | - | 203 |
| 18 | Vejle Privatskole | 7,4 | +0,3 | - | 226 |
| 19 | Hældagerskolen | 7,3 | +0,1 | 3,6 | 853 |
| 20 | Smidstrup-Skærup Skole | 7,3 | +0,1 | 3,4 | 245 |
| 21 | Vinding Skole | 7,3 | +0,1 | 3,7 | 555 |
| 22 | Fælleshåbsskolen | 7,2 | -0,1 | 3,6 | 517 |
| 23 | Firehøjeskolen | 7,2 | +0,2 | 3,4 | 210 |
| 24 | Ødsted Skole | 7,2 | 0,0 | 3,6 | 247 |
| 25 | Søndermarksskolen | 7,2 | +0,1 | 3,6 | 540 |
| 26 | Balle Friskole, Balle Musik- & Idrætsefterskole | 7,1 | -0,1 | - | 166 |
| 27 | Egtved Skole | 7,1 | +0,2 | 3,5 | 455 |
| 28 | Vesterlund Efterskole | 7,1 | -0,3 | - | 200 |
| 29 | Bredagerskolen | 7,0 | -0,3 | 3,6 | 516 |
| 30 | NOVAskolen | 7,0 | +0,2 | 3,6 | 365 |
| 31 | Balle Friskole, Balle Musik- & Idrætsefterskole | 6,8 | -0,3 | - | 200 |
| 32 | Vejle Idrætshøjskole & Vejle Idrætsefterskole (efterskole) | 6,8 | -0,1 | - | 172 |
| 33 | Firkløverskolen, Ikær (2022/2023) | 6,7 | 0,0 | 3,6 | 361 |
| 34 | Skolen for Gastronomi, Musik & Design | 6,7 | -0,2 | - | 61 |
| 35 | Vandel Efterskole | 6,7 | -0,4 | - | 147 |
| 36 | Jelling Friskole | 6,5 | -0,1 | - | 135 |
| 37 | Vejle Midtbyskole, afdeling Damhaven (2022/2023) | 6,4 | -0,3 | 3,6 | 331 |
| 38 | Grejsdalens Efterskole | 6,3 | -0,4 | - | 87 |
| 39 | Skibet Skole (2019/2020) | 6,2 | -0,1 | 3,7 | 410 |
| 40 | Thyregod Skole | 6,2 | -0,1 | 3,5 | 227 |
| 41 | Vejle Midtbyskole, afdeling Strandgade | 5,5 | -0,5 | 3,5 | 216 |
| 42 | Børne og Unge Center Vejle Fjord (2022/2023) | 4,5 | - | 3,4 | 37 |
| 43 | Fårupgård Ungecenter | 4,5 | - | 3,2 | 24 |
Karakter = gennemsnit af 9. klasses bundne prøver, seneste år med data (år i parentes hvis ældre end 2024/2025). Løfteevne = gennemsnitlig forskel mellem karakter og socioøkonomisk reference over alle tilgængelige år: + betyder at skolen løfter eleverne mere end elevgrundlaget tilsiger. Trivsel = generel trivsel (1-5). En placering er ikke en dom - se den enkelte skoles side for hele billedet. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).