19 skoler · karakterer fra 2024/2025 (9. klasses bundne prøver, landsgennemsnit 7,3) · løfteevne = karakter i forhold til elevgrundlaget.
| # | Skole | Karakter | Løfteevne | Trivsel | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Stensballeskolen | 8,2 | +0,2 | 3,7 | 797 |
| 2 | Gedved Skole | 8,1 | -0,2 | 3,7 | 398 |
| 3 | Hulvej Privatskole | 8,0 | +0,1 | - | 650 |
| 4 | Tønning-Træden Friskole | 8,0 | 0,0 | - | 172 |
| 5 | Højvangskolen, folkeskoleafdeling | 7,9 | +0,4 | 3,6 | 702 |
| 6 | Østbirk Skole | 7,8 | +0,1 | 3,7 | 404 |
| 7 | Bankagerskolen | 7,6 | +0,1 | 3,5 | 811 |
| 8 | Sct. Ib Skole & Børnehave | 7,6 | +0,2 | - | 715 |
| 9 | Langmarkskolen | 7,1 | +0,1 | 3,6 | 544 |
| 10 | Vestbirk Musik- & Sportsefterskole | 7,1 | -0,5 | - | 169 |
| 11 | Egebjergskolen | 7,0 | 0,0 | 3,5 | 677 |
| 12 | Østerhåbskolen | 6,9 | +0,2 | 3,7 | 1.402 |
| 13 | Dagnæsskolen | 6,8 | +0,1 | 3,5 | 653 |
| 14 | Lundskolen | 6,6 | 0,0 | 3,6 | 561 |
| 15 | Elbæk Efterskole | 6,5 | -0,3 | - | 147 |
| 16 | Hovedgård Skole, folkeskoleafdeling | 6,5 | -0,1 | 3,6 | 469 |
| 17 | Brædstrup Skole, folkeskoleafdeling | 6,2 | -0,3 | 3,5 | 436 |
| 18 | Hovedgård Skole, specialskoleafdeling | 5,7 | - | 3,6 | 81 |
| 19 | Horsens Byskole, folkeskoleafdeling | 5,1 | -0,4 | 3,5 | 844 |
Karakter = gennemsnit af 9. klasses bundne prøver, seneste år med data (år i parentes hvis ældre end 2024/2025). Løfteevne = gennemsnitlig forskel mellem karakter og socioøkonomisk reference over alle tilgængelige år: + betyder at skolen løfter eleverne mere end elevgrundlaget tilsiger. Trivsel = generel trivsel (1-5). En placering er ikke en dom - se den enkelte skoles side for hele billedet. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).