16 skoler · karakterer fra 2024/2025 (9. klasses bundne prøver, landsgennemsnit 7,3) · løfteevne = karakter i forhold til elevgrundlaget.
| # | Skole | Karakter | Løfteevne | Trivsel | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kongeskærskolen | 8,4 | +0,1 | 3,7 | 222 |
| 2 | Rønne Privatskole | 8,4 | +0,3 | - | 344 |
| 3 | Hans Rømer Skolen | 8,1 | +0,2 | 3,4 | 252 |
| 4 | Davidskolen | 7,8 | +0,6 | - | 182 |
| 5 | Peterskolen, Rønne Kristne Friskole | 7,8 | +0,1 | - | 198 |
| 6 | Bornholms Frie Idrætsskole | 7,6 | +0,3 | - | 193 |
| 7 | Friskolen Østerlars | 7,6 | 0,0 | - | 127 |
| 8 | Paradisbakkeskolen | 7,4 | +0,5 | 3,6 | 441 |
| 9 | Svaneke Friskole | 7,3 | +0,1 | - | 204 |
| 10 | Afdeling Søndermarksskolen | 7,1 | 0,0 | 3,5 | 411 |
| 11 | Sydbornholms Privatskole | 7,1 | -0,1 | - | 95 |
| 12 | Afdeling Åvangsskolen | 6,8 | 0,0 | 3,4 | 404 |
| 13 | Svartingedal Skole | 6,8 | +0,1 | 3,6 | 233 |
| 14 | Heldagsskolen | 5,4 | - | 3,5 | 78 |
| 15 | Bornholms Efterskole (2023/2024) | 5,2 | -0,9 | - | 40 |
| 16 | Ungdomsskolens Heltidsundervisning (2021/2022) | 4,0 | - | - | 74 |
Karakter = gennemsnit af 9. klasses bundne prøver, seneste år med data (år i parentes hvis ældre end 2024/2025). Løfteevne = gennemsnitlig forskel mellem karakter og socioøkonomisk reference over alle tilgængelige år: + betyder at skolen løfter eleverne mere end elevgrundlaget tilsiger. Trivsel = generel trivsel (1-5). En placering er ikke en dom - se den enkelte skoles side for hele billedet. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).