Grundviden › Lokalplaner › Struer Kommune
215 vedtagne lokalplaner og byplanvedtægter - nyeste først, senest vedtaget 2026. 6.364 adresser ligger i en lokalplan. 78 planer har bebyggelsesprocent på plan-niveau. Klik ind for delområder og plandokument.
Hver prik er en lokalplan - klik for navn og link. Viser de nyeste 400.
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | L220 | Vindmøllepark ved Østerbyvej i Asp | Tekniske anlæg | - | 0 | 0.6 ha |
| 1999 | L238 | Skole- og Fritidsformål i Bremdal | Område til offentlige formål | 25 % | 2 | 3.5 ha |
| 1999 | L253 | Service og Forretninger ved Holstebrovej | Erhvervsområde | 50 % | 2 | 0.7 ha |
| 1999 | L225 | Vindmøllepark ved Hedevej | Tekniske anlæg | - | 2 | 0.3 ha |
| 1999 | L240 | Vindmøllegruppe ved Bækvej, Linde | Tekniske anlæg | - | 0 | 0.1 ha |
| 1999 | L246 | Almene Boliger på Vestervang, Hjerm | Boligområde | 35 % | 8 | 0.4 ha |
| 1999 | L233 | Boligområde ved Brombærbakken | Boligområde | 25 % | 4 | 0.4 ha |
| 1999 | L239 | Område omkring Struer Kirke | Område til offentlige formål | - | 5 | 4.6 ha |
| 1999 | L241 | Vindmøllegruppe ved Kongsgårdvej | Tekniske anlæg | - | 1 | 0.1 ha |
| 1999 | L245 | Anlægget - Børnehave | Område til offentlige formål | - | 1 | 3.9 ha |
| 1999 | L211 | Erhvervsområde syd for Bredgade Vest | Erhvervsområde | 50 % | 98 | 68.5 ha |
| 1999 | L1.21 | Rekreativt område "Byskoven ved Hvidbjerg" | Rekreativt område | 0 % | 1 | 3.9 ha |
| 1998 | L4.1 | Sommerhusområde Lyngs/Torpe | Sommerhusområde | - | 110 | 29.2 ha |
| 1998 | L4.2 | Vindmøllegruppe Torpvej | Tekniske anlæg | - | 0 | 0.7 ha |
| 1998 | L1.19 | Vindmøllegruppe i Grønholme. | Tekniske anlæg | - | 0 | 0.0 ha |
| 1998 | L1.20 | Vindmøllepark v/ Barslev | Tekniske anlæg | - | 2 | 5.5 ha |
| 1998 | L1.18 | Boligområde Hvidbjerg Syd | Boligområde | - | 68 | 13.6 ha |
| 1998 | L2.5 | Sommerhusområde ved Rønhuse | Sommerhusområde | - | 41 | 11.9 ha |
| 1998 | L230 | Bolig- og off. område ved Sønderg.-Ringg. | Boligområde | - | 124 | 11.8 ha |
| 1998 | L236 | Boligområde ved Sarpsborgvej | Boligområde | 40 % | 12 | 0.7 ha |
| 1998 | L1.17 | Område Rolighedsvej og Kastanievænget | Område til offentlige formål | - | 12 | 2.2 ha |
| 1997 | L229 | Centeromr. v. Anlægsvej/Smede-og Vesterg | Centerområde | - | 8 | 0.4 ha |
| 1997 | L228 | Chr Gades Vej, Majas Vej og Brunsgårdvej | Boligområde | - | 39 | 14.0 ha |
| 1997 | L227 | Erhvervsområde ved Hjermvej (B&O) | Erhvervsområde | - | 9 | 18.7 ha |
| 1996 | L216 | Blandet byområde i Humlum (varmeværk) | Centerområde | - | 18 | 1.8 ha |
| 1996 | L215 | Centerområde Kirke-, Smede- og Bredgade | Centerområde | 110 % | 13 | 1.0 ha |
| 1995 | L201 | Bolig- og Centerområde i Bryggergade | Centerområde | - | 31 | 1.3 ha |
| 1995 | L213 | Centerområde ved Østergade (rådhuset) | Centerområde | - | 3 | 0.4 ha |
| 1995 | L1.16 | Industriområde Suurkjærvej v/ Flovlev | Erhvervsområde | 50 % | 7 | 9.1 ha |
| 1995 | L209 | Golfbane ved Toftum | Rekreativt område | - | 3 | 86.2 ha |
| 1994 | L205 | Vindmøllepark ved Vejrum | Tekniske anlæg | - | 8 | 42.9 ha |
| 1994 | L202 | Lindtorp Flyveplads & Køreteknisk Anlæg | Tekniske anlæg | - | 6 | 27.1 ha |
| 1993 | L166 | Hunsballevej | Boligområde | - | 21 | 1.1 ha |
| 1993 | L199 | Møllegyde - Karreen | Boligområde | - | 53 | 1.4 ha |
| 1992 | L196 | Brombærbakken Bremdal | Boligområde | - | 8 | 1.1 ha |
| 1991 | L5.5 | Golfbane ved Tambohuse | Rekreativt område | - | 0 | 22.6 ha |
| 1991 | L193 | Nordvestvej Boligområde | Boligområde | 75 % | 5 | 0.1 ha |
| 1991 | L1.11 | Boligområde v/Hvidbjerglyst | Boligområde | 25 % | 1 | 0.4 ha |
| 1991 | L194 | Den Lokale Andel, Hjerm | Erhvervsområde | 50 % | 2 | 1.9 ha |
| 1991 | L192 | Den Lokale Andel, Oldtidshøjene, Asp | Erhvervsområde | - | 4 | 1.9 ha |
| 1991 | L1.12 | Bolig- og erhvervsområde i Nørrregade, Hvidbjerg (v. Købmandsgården) | Centerområde | 70 % | 13 | 0.5 ha |
| 1990 | L1.13 | Industriområde Fabriksvej i Hvidbjergs østlige udkant | Erhvervsområde | 50 % | 4 | 2.0 ha |
| 1990 | L5.4 | Hotel- og feriebebyggelse i Tambohus (delvis ophævet af L5.8) | Blandet bolig og erhverv | - | 3 | 4.5 ha |
| 1990 | L189 | Baunehøj | Boligområde | 25 % | 30 | 3.1 ha |
| 1990 | L191 | Opdræt af Fiskeyngel v/ Voldgade | Område til offentlige formål | 10 % | 1 | 0.3 ha |
| 1990 | L187 | Område på Riisvej, Venø | Boligområde | 25 % | 6 | 0.2 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1989 | L1.10 | Erhvervs-og Boligomr. Bredgade/Torvegade | Centerområde | 70 % | 17 | 0.3 ha |
| 1989 | L184 | Brattingbjerg (almennyttig Bebyg.) Linde | Boligområde | 35 % | 10 | 0.4 ha |
| 1989 | L185 | Kirketoft (almennyttig Bebyg.) Asp | Boligområde | 35 % | 12 | 0.6 ha |
| 1988 | L1.9 | Boligområde i Frederiksgade | Boligområde | 25 % | 8 | 0.2 ha |
| 1988 | L182 | Smedegade-Torvegade-Enggade-Kirkegade | Centerområde | 110 % | 9 | 0.4 ha |
| 1988 | L172 | Knarbjerg Bakke m.m. | Boligområde | - | 166 | 12.5 ha |
| 1988 | L181 | Park Alle: Vandrekirken og Institutioner | Område til offentlige formål | 35 % | 2 | 1.2 ha |
| 1988 | L175 | Glentevej-Ørnevej Bremdal | Boligområde | - | 72 | 7.3 ha |
| 1988 | L179 | Sarpsborgparken | Boligområde | - | 31 | 1.3 ha |
| 1988 | L7.2 | Sommerhusområdet Skibdal | Sommerhusområde | - | 49 | 21.4 ha |
| 1988 | L1.6 | Erhvervsområde Østergade | Erhvervsområde | - | 9 | 3.7 ha |
| 1987 | L169 | Hauboparken nord, Hjerm | Boligområde | - | 18 | 6.7 ha |
| 1987 | L171 | Ungdomsboliger v/ Bredgade | Boligområde | 110 % | 6 | 0.1 ha |
| 1987 | L7.1 | Sommerhusormådet Sunddraget | Sommerhusområde | - | 72 | 35.0 ha |
| 1987 | L5.2 | Sommerhusområdet Søndbjerg-Serup | Sommerhusområde | - | 270 | 53.1 ha |
| 1987 | L176 | Gimsinghoved | Boligområde | - | 16 | 1.7 ha |
| 1986 | L161 | Højlundparken og Parkvænget, Damtoften, -Tofterne | Boligområde | - | 206 | 16.8 ha |
| 1986 | L162 | Ølbyvej - Døgninstitution | Område til offentlige formål | 25 % | 1 | 0.3 ha |
| 1986 | L160 | Østergade 1-9, Strandvejen 2-6 | Centerområde | - | 13 | 0.5 ha |
| 1986 | L153 | Holstebrovej - Ungdomsboliger | Boligområde | 50 % | 13 | 0.1 ha |
| 1986 | L154 | Boligområde Løvsangervej | Boligområde | - | 15 | 2.2 ha |
| 1985 | L156 | Lundgårdsparken 21 - 53 | Boligområde | 25 % | 17 | 0.5 ha |
| 1985 | L148 | Vossevangen, Grønt område, Humlum | Rekreativt område | - | 0 | 3.0 ha |
| 1985 | L151 | Gymnasiet, Handels-Teknisk Skole, Museum | Område til offentlige formål | 110 % | 5 | 1.6 ha |
| 1985 | L155 | Østergade 23 -29 + P-Plads Brobuerne | Centerområde | 110 % | 15 | 1.1 ha |
| 1985 | L147 | Søndergade 31 - Rækkehuse | Boligområde | 50 % | 8 | 0.1 ha |
| 1984 | L149 | Baunekrogen | Boligområde | 35 % | 42 | 1.6 ha |
| 1984 | L142 | Treskel | Boligområde | - | 18 | 3.4 ha |
| 1984 | L146 | Rosengården, Humlum | Område til offentlige formål | - | 1 | 0.6 ha |
| 1984 | L143 | Vrald Odde | Rekreativt område | - | 198 | 24.6 ha |
| 1984 | L144 | Rosenbjerg og Bakke Alle, Humlum | Boligområde | 25 % | 10 | 0.7 ha |
| 1984 | L139 | Struer Skolen & Ålkjærsminde | Område til offentlige formål | 40 % | 11 | 2.4 ha |
| 1984 | L1.4 | Industriområde Håndværkervej i | Erhvervsområde | 50 % | 9 | 1.9 ha |
| 1983 | L137 | Smedegade-Torvegade-Enggade -Kirkegade | Boligområde | - | 3 | 0.0 ha |
| 1982 | L130 | Grønt område v/ Jernbanevej, Hjerm | Rekreativt område | - | 2 | 1.1 ha |
| 1982 | L133 | Hauboparken syd, Hjerm | Boligområde | 25 % | 22 | 1.2 ha |
| 1981 | L129 | Børneinstitution v/ Park Alle | Område til offentlige formål | 35 % | 1 | 1.2 ha |
| 1981 | L131 | Boldbaner og Grønt område v/ Voldgade | Rekreativt område | 10 % | 2 | 7.8 ha |
| 1980 | L121 | Stentofterne 1-37 | Boligområde | 30 % | 19 | 2.0 ha |
| 1980 | L125 | Baunevænget (gimsinglundvej) | Boligområde | 30 % | 208 | 7.6 ha |
| 1980 | L114 | Chr. Gadesvej, Humlum | Område til offentlige formål | - | 9 | 7.4 ha |
| 1980 | L115 | Område ved Kirkegade/Bredgade | Blandet bolig og erhverv | - | 12 | 0.9 ha |
| 1980 | L122 | Område ved Vestervold | Boligområde | 25 % | 7 | 0.3 ha |
| 1980 | L120 | Sportsplads, Hal, Vejrumstad | Rekreativt område | - | 2 | 1.8 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1979 | L111 | Stentofterne 61-199 | Boligområde | - | 63 | 9.5 ha |
| 1979 | L116 | Vandrehjem og Campingplads, Bremdal | Rekreativt område | - | 2 | 4.3 ha |
| 1979 | L109 | Langdyssen, Asp | Boligområde | - | 26 | 3.4 ha |
| 1978 | L108 | Plejecenter, Asp | Område til offentlige formål | 35 % | 5 | 1.3 ha |
| 1978 | L107 | Øtoften, Asp | Erhvervsområde | - | 7 | 2.7 ha |
| 1978 | L3.1 | Boligområde i Uglev | Boligområde | - | 27 | 5.6 ha |
| 1978 | L104 | Stentofterne 201-321 | Boligområde | - | 62 | 6.3 ha |
| 1978 | L106 | Jættehøj | Boligområde | - | 16 | 1.0 ha |
| 1978 | L2.1 | Boligområde Jegindø By | Boligområde | 25 % | 1 | 1.4 ha |
| 1977 | L102 | Revlen-Strømmen-Høften-Kimingen, Venø | Boligområde | 25 % | 33 | 3.6 ha |
| 1977 | L103 | Stentofterne 112-266 | Boligområde | 25 % | 81 | 11.1 ha |
| 1977 | L101 | Grønnedalsparken | Boligområde | 30 % | 77 | 3.7 ha |
| 1976 | PB26 | Stentofterne | Boligområde | 25 % | 55 | 8.7 ha |
| 1975 | PB10 | Brattingbjerg, Linde | Boligområde | - | 46 | 7.5 ha |
| 1974 | PB16 | Østergade 18 - 22, Kirkegade 1-5 | Centerområde | - | 15 | 0.5 ha |
| 1974 | PB9 | Stenvej, Rosenbjerg og Vossevangen | Blandet bolig og erhverv | - | 107 | 18.9 ha |
| 1974 | PB12 | Baunehøjene | Område til offentlige formål | - | 4 | 13.4 ha |
| 1974 | PB19 | Sarpsborgvej - Forssavej | Boligområde | - | 149 | 32.3 ha |
| 1974 | PB17 | Kareen Mellem Torvegade og Anlægsvej | Centerområde | - | 17 | 0.9 ha |
| 1974 | PB20 | Kirketoft, Grønt område, Asp | Boligområde | - | 48 | 7.9 ha |
| 1974 | PB21 | Højgårdsparken, Hjerm | Boligområde | - | 58 | 9.6 ha |
| 1973 | PB15 | Tornskadevej, Bremdal | Boligområde | - | 70 | 5.6 ha |
| 1973 | PB2 | Syd for Søndervænget og vest for Helligkildevej i Hvidbjerg | Blandet bolig og erhverv | - | 55 | 8.3 ha |
| 1972 | PB14 | Rørsangervej & Kærløbervej, Bremdal | Boligområde | - | 70 | 8.5 ha |
| 1972 | PB11 | Lundgårdsparken | Boligområde | - | 69 | 9.6 ha |
| 1972 | PB7 | Område Mellem Bredgade og A11 | Rekreativt område | - | 0 | 3.7 ha |
| 1971 | PB8 | Energivej-Industrikvarter | Erhvervsområde | - | 20 | 13.9 ha |
| 1971 | PB6 | Lindevænget: Lige Nr., Hjerm | Boligområde | 20 % | 25 | 2.5 ha |
| 1970 | PB4 | Runddyssen, Linde | Boligområde | - | 18 | 1.9 ha |
| 1970 | PB3 | Tæt lav bolibyggeri vest for Park Allè og Voldhøjparken | Boligområde | 20 % | 92 | 8.6 ha |
| 1970 | PB1 | Citycentret - Kildegården - Posthuset | Centerområde | - | 22 | 0.6 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1900 | L1.14 | Industriområde nord for Fabriksvej | Erhvervsområde | 50 % | 1 | 1.8 ha |
| 1900 | L1.8 | Del af Sdr. Ringvej | Tekniske anlæg | 0 % | 0 | 1.2 ha |