# Struer Kommune

Boliger i Struer Kommune koster typisk 7.370 kr/m² (median, seneste år), nr. 92 af 98 kommuner efter pris, mod en median på 15.009 kr/m² for landets kommuner. Nabokommunerne: Holstebro 12.636, Thisted 8.432, Lemvig 6.185 kr/m². 398 boliger er til salg nu, og 236 er solgt det seneste år.

Der bor 20.100 mennesker i Struer Kommune, nr. 89 af 98 efter folketal. Folke- og friskolerne får 6,6 i gennemsnit (kommunemedian 7,2) og der anmeldes 35,3 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (landsgennemsnit 63,2).

Der bor 20.100 mennesker i Struer Kommune (3. kvartal 2026), fordelt på 9.987 husstande. Det gør Struer til den 89. største af landets 98 kommuner. Arealet er 246 km², så der bor 82 mennesker pr. km².

## Pris pr. m²: Struer Kommune mod naboerne og hvert postnummer

- Landsmedian (kommunerne): 15.009 kr/m²
- Holstebro: 12.636 kr/m²
- Thisted: 8.432 kr/m²
- Struer Kommune: 7.370 kr/m²
- Lemvig: 6.185 kr/m²

Postnumre (median kr/m² for huse og lejligheder solgt det seneste år; kun postnumre med mindst 10 handler):

- 7560 Hjerm: 8.411 kr/m², 25 handler, 30 til salg nu; se også [byen Hjerm](https://grundviden.dk/by/hjerm?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 7600 Struer: 7.730 kr/m², 180 handler, 296 til salg nu; se også [byen Struer](https://grundviden.dk/by/struer?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 7790 Thyholm: 3.534 kr/m², 29 handler, 65 til salg nu

## Befolkning og indkomst

- Officielt folketal for 3. kvartal 2026 (Danmarks Statistik, FOLK1A).
- Aldersfordeling: 0-17 år 16,8 %, 18-29 år 11,0 %, 30-44 år 14,7 %, 45-64 år 27,6 %, 65-79 år 21,1 %, 80+ år 8,8 %.
- Medianalder: 51,4 år.
- Husstande: 9.987 (46,1 % enlige, 49,5 % par); gift: 43,0 %.
- Disponibel indkomst: 256.107 kr pr. person (efter skat og renter); før skat 366.888 kr (2024).
- Flyttemønstre (2025): 895 flyttede til kommunen fra resten af landet og 914 den anden vej, netto -19; flest tilflyttere kommer fra Holstebro, Lemvig, Aarhus, flest fraflyttere ender i Holstebro, Aarhus, Herning.
- Middellevetid: 81,0 år (hele landet 81,6) for perioden 2021-2025.

## Boligmarked

- Median salgspris seneste år: 7.370 kr/m² (typisk kommune: 15.009 kr/m²).
- Tinglyste handler siden 1992: 16.493; adresser: 12.126.
- Median grundareal: 1.052 m²; median rest-byggeret: 94 m² (modelberegning).

Prisudvikling, median kr/m² bolig for frie handler pr. år (ændring fra året før):

- 2026 (til dato): 6.780 kr/m²
- 2025: 7.270 kr/m² (-6 %)
- 2024: 7.736 kr/m² (+1 %)
- 2023: 7.685 kr/m² (-2 %)
- 2022: 7.824 kr/m² (-2 %)
- 2021: 7.944 kr/m²
- 2020: 7.915 kr/m² (+16 %)
- 2019: 6.842 kr/m² (+6 %)
- 2018: 6.464 kr/m² (+7 %)
- 2017: 6.014 kr/m² (-10 %)
- 2016: 6.671 kr/m² (-6 %)
- 2015: 7.065 kr/m² (+25 %)
- 2014: 5.670 kr/m² (-18 %)
- 2013: 6.933 kr/m² (+7 %)
- 2012: 6.483 kr/m² (-8 %)
- 2011: 7.075 kr/m²
- 2010: 7.061 kr/m² (+11 %)
- 2009: 6.336 kr/m² (-6 %)
- 2008: 6.770 kr/m² (+8 %)
- 2007: 6.278 kr/m² (+6 %)
- 2006: 5.909 kr/m² (+18 %)
- 2005: 5.000 kr/m² (-7 %)
- 2004: 5.396 kr/m² (+15 %)
- 2003: 4.698 kr/m² (+3 %)
- 2002: 4.542 kr/m² (-4 %)
- 2001: 4.748 kr/m² (+10 %)
- 2000: 4.312 kr/m²
- 1999: 4.307 kr/m² (-2 %)
- 1998: 4.416 kr/m² (+13 %)
- 1997: 3.897 kr/m² (-1 %)
- 1996: 3.920 kr/m²

Årets dyreste handel: [Oddesundvej 19](https://grundviden.dk/adresse/oddesundvej-19-7600?src=municipality-md) (6,0 mio. kr., februar 2026).
Et medianhus kræver ca. 252.344 kr i husstandsindkomst.

Kilde: salgspris pr. m² fra Ejerfortegnelsen (kun frie handler); rest-byggeret er en modelberegning.

## Til salg i Struer Kommune lige nu

Et udsnit af boligerne til salg: [se alle](https://grundviden.dk/?omr=kommune:struer&soeg=1&src=municipality-md).

## Byer i Struer Kommune

- [Struer](https://grundviden.dk/by/struer?src=municipality-md) - 9.840 indb.
- [Bremdal](https://grundviden.dk/by/bremdal?src=municipality-md) - 1.629 indb.
- [Hjerm](https://grundviden.dk/by/hjerm?src=municipality-md) - 1.107 indb.
- [Hvidbjerg](https://grundviden.dk/by/hvidbjerg-struer?src=municipality-md) - 1.067 indb.
- [Humlum](https://grundviden.dk/by/humlum?src=municipality-md) - 785 indb.
- [Linde](https://grundviden.dk/by/linde-struer?src=municipality-md) - 368 indb.
- [Asp](https://grundviden.dk/by/asp?src=municipality-md) - 337 indb.
- [Resenstad](https://grundviden.dk/by/resenstad?src=municipality-md) - 274 indb.
- [Uglev](https://grundviden.dk/by/uglev?src=municipality-md) - 200 indb.
- [Vejrumstad](https://grundviden.dk/by/vejrumstad?src=municipality-md) - 200 indb.

Danmarks Statistiks byopgørelse 2026 - 10 områder, største først.

## Skoler

- Folkeskoler m.fl.: 16; gennemsnit af 9. klasses bundne prøver på folke- og friskoler 6,6; generel trivsel (1-5) 3,7.
- Højt karaktergennemsnit: [Venø Efterskole](https://grundviden.dk/skole/venoe-efterskole?src=municipality-md) - 7,5, 96 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Thyholm Skole](https://grundviden.dk/skole/thyholm-skole?src=municipality-md) - 7,2, 319 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Langhøjskolen](https://grundviden.dk/skole/langhoejskolen-struer?src=municipality-md) - 7,1, 153 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Hardsyssel Efterskole](https://grundviden.dk/skole/hardsyssel-efterskole?src=municipality-md) - 6,9, 126 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Limfjordsskolen Struer](https://grundviden.dk/skole/limfjordsskolen-struer?src=municipality-md) - 6,7, 597 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Lyngs Idrætsefterskole](https://grundviden.dk/skole/lyngs-idraetsefterskole?src=municipality-md) - 6,5, 139 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Struer Kommunale Ungdomsskole](https://grundviden.dk/skole/struer-kommunale-ungdomsskole?src=municipality-md) - 6,3, 30 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Parkskolen](https://grundviden.dk/skole/parkskolen-struer?src=municipality-md) - 6,3, 421 elever

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).

## Gymnasier og ungdomsuddannelser

- Struer Statsgymnasium: eksamenssnit 7,0 (Almen studentereksamen)
- Struer Statsgymnasium - erhvervsskolen: eksamenssnit 6,5 (Merkantil studentereksamen)

## Kriminalitet (2025)

Anmeldelser pr. 1.000 indbyggere (kommunen / landsgennemsnit):

- I alt: 35,3 / 63,2
- Vold: 4,0 / 4,7
- Ejendom: 20,3 / 39,1
- Indbrud i beboelse: 0,8 / 2,6

Kilde: Danmarks Statistik (STRAF11); tallet dækker hele kommunen.

## Radon

Moderat områderisiko (klasse 2 af 4): ca. 2,9 % af enfamiliehusene er vurderet over 200 Bq/m³. Et områdegennemsnit fra 2001 - det enkelte hus kan ligge over eller under.

## Energi og klima

- Adresser med fiber: 94,4 %
- Andel med 1 Gbit/s eller mere: 99,6 %
- Solindstråling på tage: 937 kWh/m²/år
- Vindmøller: 55 (62,0 MW)

## Planer

- Zoner: Landzone 94 %, Byzone 5 %, Sommerhusområde 1 %.

## Mest trafikerede veje

- Holstebro - Oddesund: 10.799 biler/døgn (2026)
- Thisted - Oddesund: 6.226 biler/døgn (2026)
- Struer - Lemvig: 4.107 biler/døgn (2026)
- Struer-Vinderup: 67 biler/døgn (2022)

Kilde: Grundviden, https://grundviden.dk/kommune/struer?src=municipality-md - Danmarks Statistik, Datafordeleren (BBR, Matriklen, Ejerfortegnelsen), Plandata, Vejdirektoratet, Energistyrelsen m.fl.

**Videre:**
- [Se Struer Kommune med kort og alle afsnit](https://grundviden.dk/kommune/struer?src=municipality-md)
- [Boligrekorder og statistik i Struer](https://grundviden.dk/statistik/struer?src=municipality-md)
- [Alle lokalplaner i Struer Kommune](https://grundviden.dk/lokalplan/struer?src=municipality-md)
- [Hvad lokalplanerne i Struer Kommune tillader: hver plan med status og én linje](https://grundviden.dk/lokalplan/struer?src=municipality-md)
- [Alle skoler i Struer Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/struer?src=municipality-md)
