Grundviden › Lokalplaner › Odder Kommune
244 vedtagne lokalplaner og byplanvedtægter - nyeste først, senest vedtaget 2026. 7.735 adresser ligger i en lokalplan. 72 planer har bebyggelsesprocent på plan-niveau. Klik ind for delområder og plandokument.
Hver prik er en lokalplan - klik for navn og link. Viser de nyeste 400.
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 5018 | Egmonthøjskolen Hov | Område til offentlige formål | - | 26 | 4.2 ha |
| 1999 | 1075 | Tæt Lavt Boligb. Banegårdsg. i Odder | Blandet bolig og erhverv | 40 % | 16 | 0.5 ha |
| 1999 | 5019 | Vindmølle ved Gersdorffslund | Tekniske anlæg | - | 0 | 0.1 ha |
| 1999 | 5020 | Gartnerigrunden i Hov | Boligområde | - | 33 | 2.5 ha |
| 1999 | 3017 | Off. område v. Saksild Str. (roklub) | Rekreativt område | 35 % | 1 | 0.1 ha |
| 1999 | 4005 | Boligområde i Neder Randlev | Boligområde | 25 % | 21 | 2.7 ha |
| 1999 | 6003 | Erhvervsformål i Gylling (brugs) | Erhvervsområde | 40 % | 1 | 0.5 ha |
| 1999 | 1072 | Offentlige Form|l 3. Byskole | Område til offentlige formål | 25 % | 1 | 6.2 ha |
| 1998 | 9001 | Lokalpl. for Tunø Havn | Erhvervsområde | - | 6 | 4.0 ha |
| 1998 | 1070 | Boligomr. v. Stampmøllev. Åben Lav | Boligområde | - | 22 | 2.5 ha |
| 1998 | 1071 | Søkrogen i Odder Dellokalplan | Boligområde | - | 55 | 4.2 ha |
| 1998 | 4004 | Boligområde, Lystgårdsparken, Boulstrup | Boligområde | 25 % | 20 | 2.2 ha |
| 1998 | 5017 | Campingplads ved Spøttrup i Hov | Rekreativt område | - | 1 | 4.6 ha |
| 1997 | 1067 | Boligbeb.ved Vennelundsv. Åben Lav | Boligområde | - | 51 | 8.1 ha |
| 1997 | 1065 | Golfbane ved Åkjærubebygget Del | Rekreativt område | - | 1 | 52.4 ha |
| 1997 | 1064 | Bolig- og Erhverv v. Lundevej/Banegårdsg | Blandet bolig og erhverv | 60 % | 6 | 1.2 ha |
| 1997 | 3016 | 2 Parcelhusgr. ved Blommevænget, Saksild | Boligområde | 25 % | 2 | 0.2 ha |
| 1997 | 3013 | Boligområde i Saksild | Boligområde | - | 31 | 6.3 ha |
| 1997 | 1063 | Centerformål ved Kvickly i Odder By | Centerområde | - | 1 | 1.0 ha |
| 1996 | 8004 | Bebygg. Kirkevang i Hundslund | Boligområde | - | 25 | 1.9 ha |
| 1996 | 6002 | Boligområde i Gylling | Boligområde | - | 15 | 1.5 ha |
| 1996 | 3014 | Område T. off. Formål Pensionisthøjsk. | Område til offentlige formål | 35 % | 2 | 1.3 ha |
| 1996 | 1061 | Boligformål ved Østermarksvej 1.B.5 | Boligområde | - | 12 | 0.9 ha |
| 1996 | 1048 | Boligformål Saloparken/Vennelundsv Nord | Boligområde | - | 64 | 8.5 ha |
| 1996 | 1062 | Parcelhuse v. Snærildvej Sandalen 1.B.16 | Boligområde | - | 5 | 1.6 ha |
| 1996 | 5016 | Kraftvarmeværk i Hov 5.E.5 | Erhvervsområde | 33 % | 3 | 0.3 ha |
| 1996 | 5015 | Boligområde, Hov vest F. Hovvej 5.B.6 | Boligområde | - | 16 | 3.1 ha |
| 1995 | 1055 | Trygh.Boliger v. Skovbakkehj. 1of10 | Område til offentlige formål | 40 % | 11 | 1.8 ha |
| 1995 | 3011 | Butikshuset/Ferielejligheder/3.Se.2 | Erhvervsområde | 40 % | 1 | 0.1 ha |
| 1995 | 4003 | Havhusene/4.s.2/Fritidsbebygelse | Sommerhusområde | - | 13 | 0.9 ha |
| 1995 | 7002 | Kraftvarmeværk/7.E.2 | Erhvervsområde | - | 1 | 0.3 ha |
| 1995 | 8003 | Kraftvarmeværk/8.E.2 | Erhvervsområde | - | 1 | 0.2 ha |
| 1994 | 1057 | Ripella, Asylgade/1.B.25 | Boligområde | 75 % | 14 | 0.9 ha |
| 1994 | 1056 | Venneslaparken | Boligområde | - | 160 | 7.7 ha |
| 1993 | 1047 | Røddalsminde/1.B.12 | Boligområde | - | 17 | 2.1 ha |
| 1993 | 1054 | Nørregade-Økolgi/1.C.7 | Boligområde | 50 % | 21 | 0.3 ha |
| 1992 | 1052 | Østergade/1.B.21 | Boligområde | 50 % | 7 | 1.0 ha |
| 1992 | 1051 | Beskyttede Boliger Randlevvej 1.0f.6 | Område til offentlige formål | 75 % | 3 | 0.2 ha |
| 1992 | 5013 | Hov Gl. Stadion Seniorbo Aab 1 1 5b7 | Boligområde | - | 44 | 1.5 ha |
| 1991 | 1037 | Rude Havvej/Erhvervsområde 1.E.4 | Erhvervsområde | - | 33 | 21.0 ha |
| 1990 | 5011 | Hovhallen/5.Of.2 | Rekreativt område | 25 % | 1 | 1.0 ha |
| 1990 | 1049 | Gl. Mejeri Åholm/1.Bl.5 | Blandet bolig og erhverv | 80 % | 4 | 0.3 ha |
| 1990 | 6001 | Otto Møllersgade/6.B.2 | Boligområde | 25 % | 26 | 1.1 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1989 | 1040 | Rude Havvej/Renseanlæg 1.Of.1 | Tekniske anlæg | - | 2 | 6.8 ha |
| 1989 | 1041 | Søkrogen | Boligområde | - | 27 | 4.2 ha |
| 1988 | 5010 | Hov Maritime Idrætsefterskole/5.Of.6 | Område til offentlige formål | 35 % | 4 | 1.3 ha |
| 1988 | 1039 | Erhverv N. F. Rude Havvej/Randers 1.E.3 | Erhvervsområde | - | 3 | 2.4 ha |
| 1988 | 3007 | Blommevænget/3.B.2 | Boligområde | - | 28 | 1.7 ha |
| 1988 | 7001 | Smedegade i Ørting/7.B.5 | Boligområde | - | 8 | 0.7 ha |
| 1988 | 1036 | Bl. Bolig Erhv. Nørreg. Å Nygade 1.Bl.1 | Blandet bolig og erhverv | 60 % | 28 | 0.8 ha |
| 1987 | 1035 | Center Rathlousg./Holsteinsg.1.C.14 | Blandet bolig og erhverv | - | 34 | 0.7 ha |
| 1986 | 1034 | Vennepunktet/Parcelhuse 1.B.12 | Boligområde | - | 17 | 4.1 ha |
| 1986 | 1032 | Odder Museum 1.0f.13 | Område til offentlige formål | 40 % | 2 | 0.5 ha |
| 1986 | 1029 | Center Rathlousgade/Gersdorfsgd. 1.C.16 | Blandet bolig og erhverv | - | 12 | 0.3 ha |
| 1986 | 1030 | Odder Lille Friskole Randlevvej 1.Of.6 | Område til offentlige formål | 35 % | 1 | 0.7 ha |
| 1985 | 1027 | Tæt Lavt Boligbyggeri Engdalsvej 1.B.6 | Boligområde | - | 44 | 1.9 ha |
| 1985 | 4001 | Odder Grovvare/4.E.3 | Erhvervsområde | - | 2 | 4.7 ha |
| 1985 | 5008 | Søndergade i Hov/5.C.1 | Blandet bolig og erhverv | - | 26 | 1.3 ha |
| 1985 | 1028 | Tæt Lavt Byggeri Vennelundsvej 1.B.12 | Boligområde | 35 % | 17 | 0.7 ha |
| 1985 | 1025 | Torvet/Banegårdsgade/2.C.10 | Blandet bolig og erhverv | - | 48 | 1.1 ha |
| 1984 | 1024 | Snærildvej, Tæt Lavt Boligbyggeri 1.B.12 | Boligområde | - | 11 | 0.5 ha |
| 1983 | 1023 | Østergade/Etageboliger Aab | Boligområde | 55 % | 3 | 0.5 ha |
| 1983 | 1022 | Industriområde v. Ballevej/1.E.1 | Blandet bolig og erhverv | - | 132 | 55.9 ha |
| 1983 | 3006 | Off.Areal v. Saksild Str./3.Of.8 | Rekreativt område | - | 4 | 2.3 ha |
| 1982 | 5007 | Vestergade i Hov/5.B.1 | Boligområde | 30 % | 9 | 0.5 ha |
| 1981 | 5006 | Odder-Hov Landevej | Tekniske anlæg | 0 % | 0 | 1.7 ha |
| 1981 | 1020 | Saloparken/Venneslaparken/1.B.7 | - | - | 110 | 17.0 ha |
| 1981 | 1019 | Kolonihaver Enghaven/1.Re.4 | Rekreativt område | - | 81 | 4.5 ha |
| 1981 | 1017 | Enghaven | Boligområde | - | 63 | 6.4 ha |
| 1981 | 1018 | Holsteinsgade/Rathlousgade/1.C.15 | Blandet bolig og erhverv | - | 25 | 0.9 ha |
| 1980 | 1016 | Egholmparken/1.B.1 | Boligområde | 25 % | 142 | 5.7 ha |
| 1980 | 1015 | Bisgårdsparken/1.B.2 | Boligområde | 25 % | 19 | 1.2 ha |
| 1980 | 1012 | Frederikshaldparken | Boligområde | - | 52 | 6.4 ha |
| 1980 | 1013 | Gymnasie og Kolonihaver | Område til offentlige formål | - | 16 | 7.8 ha |
| 1980 | 5004 | Fyrrevænget/Askelunden/5.B.5 | Boligområde | - | 75 | 7.1 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1979 | 1009 | Asylgade/Hhj/1.E.9 | Erhvervsområde | - | 9 | 1.7 ha |
| 1979 | 1008 | Raupachsgade/Tværgade/2.C.8 | Blandet bolig og erhverv | - | 17 | 0.4 ha |
| 1979 | 1014 | Ålykkecentret/1.Of5 | Område til offentlige formål | 25 % | 2 | 0.8 ha |
| 1978 | 1005 | Slippen/1.B.16 | Boligområde | - | 24 | 1.3 ha |
| 1978 | 1007 | Vennelundsvej/1.Of.9 | Område til offentlige formål | - | 1 | 0.2 ha |
| 1978 | 1004 | Centralhotellet og Åbygade - Brogården | Blandet bolig og erhverv | - | 8 | 0.4 ha |
| 1978 | 3001 | Lystbådehavn, Norsminde/3.F.1 | Rekreativt område | 50 % | 8 | 1.0 ha |
| 1977 | 1002 | Tæt og lav boligbebyggelse ved Katrineholmsalle | Boligområde | 25 % | 112 | 4.9 ha |
| 1977 | 3002 | Korttidsplejehjem/3.Of.8 | Område til offentlige formål | - | 1 | 4.5 ha |
| 1977 | 34 | Amstrup/6.s.1 | Sommerhusområde | 10 % | 0 | 4.6 ha |
| 1977 | 1001 | Egholm Børnehave/1.Of.3 | Område til offentlige formål | 25 % | 4 | 2.1 ha |
| 1977 | 37 | Christianslund | Boligområde | - | 144 | 9.6 ha |
| 1977 | 36 | Knudsminde 1.E.1 | Erhvervsområde | - | 10 | 17.9 ha |
| 1976 | 19 | Blommevænget i Saksild/3.B.1 Sydligste d | Boligområde | - | 28 | 3.3 ha |
| 1976 | 32 | Skovgårdsparken | Sommerhusområde | - | 68 | 11.7 ha |
| 1976 | 26 | Højskole/Varmeværk m.m. Rørthvej 1.Of.4 | Område til offentlige formål | 40 % | 20 | 5.3 ha |
| 1975 | 25 | Stampmøllevej/1.B.8 | Boligområde | - | 20 | 5.1 ha |
| 1975 | 30 | Sygehuset | Område til offentlige formål | - | 55 | 5.4 ha |
| 1975 | 23 | Ankjær/1.B.1 | Boligområde | - | 112 | 15.4 ha |
| 1974 | 22 | Hasselvej/Lærkevej/5.B.4 | Boligområde | - | 10 | 1.1 ha |
| 1974 | 15 | Højvænget/Pilevænget/1.B.4 | Boligområde | - | 264 | 25.8 ha |
| 1973 | 17 | Sommerhusområde, Tunø/9.s.1 | Sommerhusområde | - | 34 | 5.8 ha |
| 1973 | 20 | Blommevænget i Saksild/3.B.1 Nordligste | Boligområde | - | 27 | 3.4 ha |
| 1973 | 14 | Christianslund/Åhaven/1.B.7 | Boligområde | - | 62 | 7.5 ha |
| 1972 | 16 | Egehovedet i Hov/5.B.2 | Boligområde | - | 23 | 3.3 ha |
| 1972 | 11 | Kareen v. Åparkeringen/1.C.5 og 1.C 6 | Boligområde | - | 14 | 1.0 ha |
| 1970 | 7 | Torvet-Tværgade/C.12 | Centerområde | - | 30 | 0.9 ha |
| 1970 | 6 | Erhvervsområde i den nordlige del af Odder By | Erhvervsområde | - | 23 | 6.1 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1969 | 2 | Kvickly/2.C.3 | Centerområde | - | 72 | 5.8 ha |
| 1968 | 3 | Kareen Garvergyden-Nygade | Blandet bolig og erhverv | - | 25 | 1.4 ha |
| 1967 | 1 c tillæg | TILLÆG til PARTIEL BYPLANVEDTÆGT NR. 1 AF 24. JANUAR 1949 | Blandet bolig og erhverv | - | 2 | 0.4 ha |
| 1967 | 4 | Boligområdet Skolenparken | Andet | - | 219 | 29.8 ha |
| 1964 | 1 Saks-Nølev | Byplanvedtægt nr.1 i Saksild-Nølev Kommune | Boligområde | - | 37 | 3.4 ha |
| 1964 | 1 Randl-Bjer | Byplanvedtægt nr.1 for Randlev-Bjerager Kommune | Område til offentlige formål | - | 4 | 8.4 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1948 | 1 Odder | Byplanvedtægt for en mindre del af Odder by | - | - | 41 | 15.2 ha |