Grundviden › Lokalplaner › Halsnæs Kommune
276 vedtagne lokalplaner og byplanvedtægter - nyeste først, senest vedtaget 2026. 14.196 adresser ligger i en lokalplan. 101 planer har bebyggelsesprocent på plan-niveau. Klik ind for delområder og plandokument.
Hver prik er en lokalplan - klik for navn og link. Viser de nyeste 400.
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 03.6 | --for ældreboliger i Vinderød Enghave, Engparken | Boligområde | 50 % | 20 | 0.4 ha |
| 1999 | 06.13 | for et sommerhusområde i Lille Kregme | Sommerhusområde | 10 % | 272 | 40.2 ha |
| 1999 | 01.17 | for en boligbebyggelse i Liseleje | Blandet bolig og erhverv | 25 % | 10 | 0.3 ha |
| 1998 | 67 | For et område ved Skansevej | Boligområde | 25 % | 6 | 0.7 ha |
| 1998 | 04.38 | for et område ved Torvegade i Frederiksværk | Område til offentlige formål | 110 % | 15 | 0.8 ha |
| 1998 | 66 | For et område ved Tagetesvej | Boligområde | 25 % | 15 | 1.2 ha |
| 1998 | 65 | For et område ved Ll. Karlsmindevej og Spodsbjergv | Boligområde | - | 39 | 4.8 ha |
| 1998 | 07.20 | for plejeboliger i Ølsted | Område til offentlige formål | - | 29 | 2.3 ha |
| 1998 | 01.15 | for en motorsportsbane i Melby | Rekreativt område | - | 4 | 13.4 ha |
| 1997 | 01.16 | for et sommerhusområde syd for Brødemosevej | Sommerhusområde | 10 % | 96 | 19.4 ha |
| 1997 | 04.36 | for Staldgården | Boligområde | 50 % | 12 | 0.3 ha |
| 1997 | 63 | For et område ved Engdraget | Boligområde | - | 16 | 1.8 ha |
| 1997 | 03.4 | for Vinderød Enghave boligområde | Boligområde | - | 797 | 79.9 ha |
| 1996 | 04.32 | for et område ved Strandvejen i Frederiksværk | Boligområde | - | 154 | 22.5 ha |
| 1996 | 05.9 | for Maglehøj og Karlsgave | Boligområde | - | 255 | 31.6 ha |
| 1996 | 07.19 | for Gydebakken erhvervsområde | Erhvervsområde | - | 2 | 2.2 ha |
| 1996 | 06.12 | for Kregme | Boligområde | - | 496 | 58.3 ha |
| 1996 | 62 | Grønnehavevej | - | - | 14 | 2.5 ha |
| 1996 | 61 | Vindmøller ved Torup By | Tekniske anlæg | - | 2 | 7.6 ha |
| 1996 | 01.12 | For en vindmølleklynge ved Hågendrup | Tekniske anlæg | - | 6 | 27.5 ha |
| 1995 | 07.17 | for udvidelse af erhvervsområde ved Gasbetonvej i Ølsted | Erhvervsområde | - | 11 | 6.1 ha |
| 1995 | 01.10 | for udvidelse af Bokildegaard´s Camping | Rekreativt område | - | 1 | 3.6 ha |
| 1995 | 04.31 | for etablering af bo-institution i Frederiksværk | Område til offentlige formål | 25 % | 5 | 1.1 ha |
| 1994 | 06.10 | for overførsel af landzoneareal i forbindelse med udbygning af Statoil i Kregme | Blandet bolig og erhverv | - | 2 | 0.5 ha |
| 1994 | 57 | For en del af Hundested Havn | Erhvervsområde | - | 5 | 0.7 ha |
| 1993 | 56 | Daginstitution ved Højbjergvej | Område til offentlige formål | - | 1 | 1.3 ha |
| 1993 | 52 | For Lynæs Havn | Erhvervsområde | - | 0 | 3.9 ha |
| 1993 | 55 | For Rosenholm Camping | Rekreativt område | - | 1 | 12.0 ha |
| 1993 | 04.26 | for et boligområde i bymidten | Centerområde | - | 56 | 1.9 ha |
| 1993 | 54 | For Storebjerghallen | Område til offentlige formål | - | 0 | 0.4 ha |
| 1993 | 04.25 | for indretning af nyt rådhus | Område til offentlige formål | 40 % | 3 | 2.2 ha |
| 1992 | 32 | Ankerstien | Boligområde | - | 16 | 1.7 ha |
| 1992 | 51 | For en del af centerområdet i Hundested | Centerområde | - | 9 | 0.9 ha |
| 1992 | 53 | For erhvervsområdet ved Ullerup Skovvej | Erhvervsområde | - | 61 | 30.9 ha |
| 1992 | 04.19 | for bevaring af Strandgade | Boligområde | 40 % | 32 | 2.2 ha |
| 1992 | 47 | Område til fritidsformål i St. Karlsminde | Rekreativt område | - | 76 | 8.6 ha |
| 1991 | 48 | Ældreboliger og aktivitetscenter | Område til offentlige formål | 40 % | 10 | 0.2 ha |
| 1991 | 02.4 | for præstebolig, konfirmandstue samt parkeringsanlæg ved vinderød | Område til offentlige formål | - | 1 | 0.2 ha |
| 1990 | 05.6 | for et boligområde ved Tårnvej | Boligområde | 25 % | 18 | 0.6 ha |
| 1990 | 06.8 | for en golfbane på Arrenæs | Rekreativt område | - | 3 | 69.5 ha |
| 1990 | 04.20 | for et område til offentlige formål på Hanehoved | Område til offentlige formål | 15 % | 1 | 0.3 ha |
| 1990 | 07.16 | for Grimstrup Landsby | Blandet bolig og erhverv | - | 10 | 10.2 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1989 | 42 | For et område ved Valdemar Poulsens Høj | Boligområde | - | 12 | 1.7 ha |
| 1989 | 43 | For Dyssekildegård i Torup | Centerområde | 40 % | 2 | 0.9 ha |
| 1989 | 04.17 | for et boligområde på Præstegårdsjorden | Boligområde | 25 % | 29 | 1.1 ha |
| 1989 | 07.15 | for Ølsted Brugs | Centerområde | 40 % | 1 | 0.7 ha |
| 1989 | 39 | For et område ved Torup (Økologisk Landsby) | Boligområde | - | 96 | 12.2 ha |
| 1989 | 04.18 | for et område ved Birkedommerallé, Nørregade og Nyhusvej | Blandet bolig og erhverv | - | 38 | 1.9 ha |
| 1988 | 38 | Torup Skole | Område til offentlige formål | - | 3 | 2.7 ha |
| 1987 | 36 | Boligbebyggelse ved Torupgårdsvej i Torup | Boligområde | 25 % | 20 | 1.1 ha |
| 1987 | 04.14 | for erhvervsområde ved Havnevej | Erhvervsområde | - | 5 | 7.0 ha |
| 1987 | 35 | Boligbebyggelse ved Fyrrehegnet | Boligområde | 25 % | 20 | 0.9 ha |
| 1986 | 29 | Boligbebyggelse i bykernen | Boligområde | 103 % | 50 | 0.4 ha |
| 1986 | 07.14 | for et boligområde ved Kildemosegård | Boligområde | - | 92 | 3.8 ha |
| 1985 | 04.13 | for det sydlige centerareal | Centerområde | - | 75 | 5.0 ha |
| 1985 | 31 | Boligbebyggelse på Kirkebakken | Boligområde | 25 % | 47 | 1.9 ha |
| 1985 | 04.9 | for varmeværk ved renseanlægget ved Havnevej | Tekniske anlæg | - | 3 | 2.6 ha |
| 1985 | 04.3 | for Allégadekareen og "Møllen" | Boligområde | 45 % | 28 | 1.0 ha |
| 1984 | 07.13 | for et område nord for Rakenhøj i Ølsted | Boligområde | 25 % | 2 | 0.5 ha |
| 1983 | 25 | Sommerhusbebyggelse ved Hesseløvej | Sommerhusområde | - | 35 | 6.3 ha |
| 1983 | 06.6 | for et område ved Brederødvej | - | - | 3 | 0.3 ha |
| 1983 | 26 | Høje Tøpholm 3. afsnit | Boligområde | 40 % | 87 | 7.2 ha |
| 1983 | 26BY | for en del af Frederiksværk by (D. D. S. m.m.) | Erhvervsområde | - | 75 | 81.3 ha |
| 1982 | 04.7 | for beskyttede boliger, Skjoldborg | Område til offentlige formål | - | 2 | 1.2 ha |
| 1982 | 07.8 | for boligområde og grønne områder ved Kildemosegaard - Duedyssegård | Andet | - | 39 | 2.5 ha |
| 1982 | 17 | Gråstenvej | Rekreativt område | - | 2 | 9.9 ha |
| 1981 | 21 | Hovedlandevej | Boligområde | - | 62 | 32.1 ha |
| 1981 | 01.5 | for et område i Melby | Område til offentlige formål | - | 46 | 8.3 ha |
| 1981 | 07.7 | for idrætsområde, boligområde og offentligt grønt område i Ølsted | Boligområde | - | 10 | 2.7 ha |
| 1981 | 03.2 | for Enghave syd | Boligområde | - | 177 | 7.7 ha |
| 1981 | 18 | Torup | Rekreativt område | - | 64 | 6.3 ha |
| 1981 | 04.4 | for et område ved Hanehoved | Boligområde | - | 177 | 50.6 ha |
| 1981 | 07.11 | for Hørkildeparken, 8 parceller | Boligområde | - | 8 | 1.2 ha |
| 1981 | 07.10 | for bebyggelse i Ølsted | Boligområde | 25 % | 66 | 3.1 ha |
| 1980 | 05.4 | for bebyggelse i Karlsgave | Boligområde | - | 118 | 5.9 ha |
| 1980 | 04.5 | for Frederiksværk Amtsgymnasium | Område til offentlige formål | 25 % | 1 | 4.1 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1966 | 4BY | Byplanvedtægt for området syd for Havnevej i Frederiksværk Kommune | Boligområde | - | 3 | 1.2 ha |
| 1963 | 11BY | Byplanvedtægt for industri- og boligområde vest for Liselejevejen med tillæg I og II | - | - | 124 | 24.2 ha |
| Vedtaget | Nr | Navn | Anvendelse | Bebyg-% | Adresser | Areal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1958 | 3BY | Byplanvedtægt for område ved Åsebro og Nørregade | Boligområde | - | 108 | 11.2 ha |