MBS Group ApS Aktiv

CVR 39854503 · Kunst og kultur · Teater- og koncertproduktioner (902010)

Selskabets aktiviteter består i at levere musik og underholdning til fester samt udlejning af lyd- og lysudstyr.

Ledelsesberetningen 2023 · se årsrapporten

Omsætningberegnet ~2,5 mio. kr. skønnet ud fra bruttofortjenesten Årets resultat 107.206 kr 2025 Egenkapital 22.718 kr 2025 Anslået værdiberegnet ~130.000 kr. vores eget skøn Ansatte 1 december 2021
VirksomhedsformAnpartsselskab
StatusAktiv
Tidligere navnNA Music ApS indtil 03.09.2026
Startdato06.09.2018 (7 år)
AdresseMøllegade 12, 8000
Aktive produktionsenheder1
Ansatte1 (0 årsværk) · december 2021
Registreret kapital 50.000 kr
RevisionFravalgt (virksomheden har fravalgt revision af årsrapporten)
KontaktMBSGroup.dk · mikkel@maagaard.nu · tlf. 30370737
ReklamebeskyttelseRegistreret - virksomheden har frabedt sig, at dens oplysninger i CVR bruges til direkte markedsføring. Beskyttelsen gælder de data, der hentes i registret, ikke kontaktoplysninger fundet andre steder.
Soliditetsgrad (seneste)6,9%

Om virksomheden

Formål: Selskabets formål er at købe, udvikle, renovere, sælge og udleje egen fast ejendom samt drive anden hermed beslægtet virksomhed. Selskabet kan desuden midlertidigt drive virksomhed med indspilning og udgivelse af musik.

Tegningsregel: Virksomheden tegnes af den administrerende direktør eller direktionen i forening

Ledelsens ord

Fra ledelsesberetningen i årsrapporten 2023.

Selskabets aktiviteter består i at levere musik og underholdning til fester samt udlejning af lyd- og lysudstyr. Væsentlige ændringer i selskabets aktiviteter Selskabet har frasolgt driftsaktiviteten festbandet North Avenue pr. 01.06.2023. Aktiviteten består herefter i udlejning af lyd- og lysudstyr.
Tidligere år (2)

Årsrapporten 2022

Selskabets aktiviteter består i at levere musik og underholdning til fester samt udlejning af lyd- og lysudstyr.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.22 - 31.12.22 udviser et resultat på DKK 126.689 mod DKK 152.073 for tiden 01.01.21 - 31.12.21. Balancen viser en egenkapital på DKK 480.282.

Årsrapporten 2021

Selskabets aktiviteter består i at levere musik og underholdning til fester, og udleje bandlokaler til musikere. Væsentlige ændringer i selskabets aktiviteter Selskabet har frasolgt driftsaktiviteten Bandlokaler.dk pr. 01.10.2021. Aktiviteten består herefter i festbandet North Avenue samt udlejning af lyd og lysudstyr.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.21 - 31.12.21 udviser et resultat på DKK 152.073 mod DKK 101.003 for tiden 01.01.20 - 31.12.20. Balancen viser en egenkapital på DKK 353.594.

Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.

Statushistorik

  1. Uden retsvirkning 06.09.2018 - 09.09.2018 under 1 md.
  2. Aktiv siden 10.09.2018 7 år

CVR fører ikke statushistorik for alle virksomhedsformer - en kort historik er derfor ikke i sig selv et bevis på, at intet er sket.

Historik

Hvad registeret har noteret, nyeste først.

04.09.2026 Navneændring MBS Group ApS · tidligere NA Music ApS
01.09.2026 Tiltrådt Alexander Victor Westh Siniora · Direktion · DIREKTØR
01.09.2026 Tiltrådt Mikkel Maagaard Olesen · Direktion · ADM. DIR.
01.09.2026 Tiltrådt Oliver Sigmann Beck · Direktion · DIREKTØR
31.08.2026 Fratrådt Mikkel Maagaard Olesen · Direktion · DIREKTØR
31.08.2026 Fratrådt Oliver Sigmann Beck · Direktion · ADM. DIR.
25.06.2026 Regnskab 2025 · Overskud 110.000 kr.
26.04.2025 Regnskab 2024 · Overskud 30.000 kr.
14.01.2025 Ejerandel Maagaard Invest ApS · 33,33-49,99%
14.01.2025 Ejerandel Sigmann Invest ApS · 33,33-49,99%
14.01.2025 Ejerandel Siniora Invest ApS · 33,33-49,99%
13.01.2025 Ejerandel ophørt Maagaard Invest ApS · 50-66,66%
Vis alle 28 begivenheder
13.01.2025 Ejerandel ophørt Sigmann Invest ApS · 50-66,66%
08.04.2024 Regnskab 2023 · Overskud under 10.000 kr.
31.03.2023 Regnskab 2022 · Overskud 130.000 kr.
16.06.2022 Regnskab 2021 · Overskud 150.000 kr.
31.03.2021 Regnskab 2020 · Overskud 100.000 kr.
07.05.2020 Regnskab 2019 · Overskud 50.000 kr.
10.09.2018 Tiltrådt Mikkel Maagaard Olesen · Direktion · DIREKTØR
10.09.2018 Tiltrådt Oliver Sigmann Beck · Direktion · ADM. DIR.
10.09.2018 Status Aktiv · tidligere Uden retsvirkning
06.09.2018 Ejerandel Maagaard Invest ApS · 50-66,66%
06.09.2018 Ejerandel Sigmann Invest ApS · 50-66,66%
06.09.2018 Tiltrådt Maagaard Invest ApS · Stiftere
06.09.2018 Tiltrådt Maagaard Invest ApS · Ejerregister
06.09.2018 Tiltrådt Sigmann Invest ApS · Stiftere
06.09.2018 Tiltrådt Sigmann Invest ApS · Ejerregister
06.09.2018 Tiltrådt Siniora Invest ApS · Ejerregister

Ejerskab

Ultimative ejere (beregnet)

Beregnet ved at gange ejerandelene sammen gennem ejerkæden i CVR's legale ejerregister. Det er ikke registret over reelle ejere: andele under 5% registreres ikke, kontrol via aftaler og vedtægter indgår ikke, og en kæde, der går til et udenlandsk selskab, stopper der.

Legale ejere fra CVR's ejerregister.

Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige. Adgangen blev lukket 1. september 2025 med EU's 6. hvidvaskdirektiv, og oplysningerne kan nu kun slås op enkeltvis med MitID af myndigheder og andre med en legitim interesse på datacvr.virk.dk.

Hold øje med MBS Group ApS

Få besked når registeret noterer noget nyt. Vi henter det fra CVR - du kan afmelde med ét klik i enhver mail.

Ledelse

Direktion Alexander Victor Westh Siniora DIREKTØR siden 2026
Direktion Oliver Sigmann Beck DIREKTØR siden 2026
Direktion Mikkel Maagaard Olesen ADM. DIR. siden 2026

Dertil 2 historiske roller (fratrådte og tidligere ejere).

Stiftere

Hvem der stiftede virksomheden. Registret afslutter aldrig en stiftelse, så den står som aktuel for evigt - det er en begivenhed, ikke en rolle nogen stadig har.

Stiftere Sigmann Invest ApS (selskab) STIFTERE 2018
Stiftere Maagaard Invest ApS (selskab) STIFTERE 2018

Forhold at være opmærksom på

Halvdelen af kapitalen er tabt
Egenkapitalen (22.718 kr) var under halvdelen af den registrerede kapital (50.000 kr) ved udgangen af 12.2025. Efter selskabsloven skal ledelsen indkalde til generalforsamling senest 6 måneder efter, at et sådant kapitaltab er konstateret.
Egenkapitalen mere end halveret
Egenkapitalen faldt fra 95.512 kr (2024) til 22.718 kr (2025).

Vi viser fakta fra registret og årsrapporten med deres definition - aldrig en samlet score eller kreditvurdering.

Udvikling

Årets resultat

Kroner. Røde søjler er underskud.

Årets resultat 2019-2025, kroner152.0732019: 50.518 kr20192020: 101.003 kr20202021: 152.073 kr20212022: 126.689 kr20222023: 9.406 kr20232024: 25.824 kr20242025: 107.206 kr2025

Egenkapital

Kroner ved regnskabsårets udgang.

Egenkapital 2019-2025, kroner489.6882019: 100.518 kr20192020: 201.521 kr20202021: 353.594 kr20212022: 480.282 kr20222023: 489.688 kr20232024: 95.512 kr20242025: 22.718 kr2025

Gennemsnitligt antal ansatte

Som oplyst i årsrapporten. Brud i linjen betyder, at året ikke er oplyst.

Gennemsnitligt antal ansatte 2019-2025202019: 120192020: 120202021: 120212022: 120222023: 120232024: 120242025: 22025

Kilde: virksomhedens egne årsrapporter (XBRL) via Erhvervsstyrelsen.

Balancen 2025

Aktiver

Aktivernes sammensætning 2025Anlægsaktiver: 48.935 kr (14,9%)Øvrige omsætningsaktiver: 146.282 kr (44,4%)Likvider: 134.197 kr (40,7%)

Anlægsaktiver 48.935 krØvrige omsætningsaktiver 146.282 krLikvider 134.197 kr

Passiver

Passivernes sammensætning 2025Egenkapital: 22.718 kr (6,9%)Hensatte forpligtelser: 113 kr (0,0%)Kortfristet gæld: 306.583 kr (93,1%)

Egenkapital 22.718 krHensatte forpligtelser 113 krKortfristet gæld 306.583 kr

Sammenlignet med branchen

Sammenlignet med aktive virksomheder i samme hovedbranche (90) og med under 1 mio. kr i balance. Opgjort 05.09.2026 på hver virksomheds seneste regnskab.

Afkast af aktiver 32,5% - højere end 84% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median -0,3% · n = 739 Højest
Årets resultat 107.206 kr - højere end 88% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median -903 kr · n = 746 Højest
Soliditetsgrad 6,9% - højere end 31% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median 43,4% · n = 739 Højest

Anslået værdi beregnet

22.718 kr - 382.672 kr

Beregnet efter Skattestyrelsens vejledende metode: egenkapitalen plus en kapitaliseret merindtjening, opgjort af de seneste 3 årsrapporter. Det er et skøn med stor usikkerhed, ikke en handelspris - intervallet viser spændet.

Mere værd end 27,4% af de 360.140 værdisatte aktive virksomheder i Danmark. I Aarhus: 27,7% af 25.541. I samme hovedbranche (90): 45,4% af 1.158.

Se de højest værdisatte virksomheder.

Regnskabshistorik (7 år)

PeriodeResultatBruttofortjenesteEgenkapitalAktiver
01.2025 - 12.2025 107.206 kr 1,1 mio. kr 22.718 kr 329.414 kr XBRL
01.2024 - 12.2024 25.824 kr 98.019 kr 95.512 kr 147.837 kr XBRL
01.2023 - 12.2023 9.406 kr 93.496 kr 489.688 kr 542.718 kr XBRL
01.2022 - 12.2022 126.689 kr 349.091 kr 480.282 kr 576.142 kr XBRL
01.2021 - 12.2021 152.073 kr 372.258 kr 353.594 kr 424.368 kr XBRL
01.2020 - 12.2020 101.003 kr 228.543 kr 201.521 kr 418.355 kr XBRL
09.2018 - 12.2019 50.518 kr 282.570 kr 100.518 kr 220.928 kr XBRL

Seneste årsrapport (2025): Assistance uden sikkerhed · Revisor: Peter Vinstrup Henriksen (Statsaut. revisor) · 2 ansatte i gennemsnit

Alle beløb i kr, fra virksomhedens indberettede årsrapporter. XBRL er rådata-dokumentet bag tallene. Omsætning indberettes ikke af alle - mindre virksomheder viser kun bruttofortjeneste.

Anslået omsætning beregnet: 1,7 mio. kr - 3,2 mio. kr - skønnet ud fra bruttofortjenesten og 32 virksomheder i samme branche og størrelsesklasse, der oplyser begge tal. Halvdelen af dem ligger inden for et interval som dette; virksomhedens egen omsætning kan ligge udenfor.

Ejendom

Bygninger, areal, offentlig vurdering og energimærke for de adresser, virksomheden er registreret på. Registret viser hvor virksomheden har adresse - ikke hvem der ejer ejendommen - og tallene gælder hele ejendommen, ikke virksomhedens del af den.

Service · opført 1952 · 2 bygninger på grunden
Erhvervsareal
270 m²
Grundareal
396 m²
Off. vurdering 2020, hele ejendommen
1.800.000 kr
heraf grund 1.663.200 kr
Energimærke
E

Virksomheder på samme adresse · se adressen

Bandlokaler.dk ApS Udlejning af erhvervsejendomme
North Avenue Group ApS Teater- og koncertproduktioner