Selskabet 04.08.2026 ApS Aktiv

CVR 38268074 · Investering og formuepleje · Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)

Ledelsen kalder året utilfredsstillende ?
Virksomhedens aktiviteter er at være komplementar og administrator i Stenogaard P/S.

Ledelsesberetningen 2025 · se årsrapporten

Årets resultat -40.051 kr 2025 Egenkapital 121.883 kr 2025 Anslået værdiberegnet ~120.000 kr. vores eget skøn
VirksomhedsformAnpartsselskab
StatusAktiv
Tidligere navnKomplementarselskabet Stenogaard ApS indtil 03.08.2026
Startdato12.12.2016 (9 år)
AdresseTårnvej 47, 7100
Aktive produktionsenheder1
Registreret kapital 50.000 kr
RevisionFravalgt (virksomheden har fravalgt revision af årsrapporten)
ReklamebeskyttelseRegistreret - virksomheden har frabedt sig, at dens oplysninger i CVR bruges til direkte markedsføring. Beskyttelsen gælder de data, der hentes i registret, ikke kontaktoplysninger fundet andre steder.
Soliditetsgrad (seneste)52,3%

Om virksomheden

Formål: Selskabets formål er at foretage investeringsaktiviteter.

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede direktion.

Ledelsens ord

Fra ledelsesberetningen i årsrapporten 2025.

Virksomhedens aktiviteter er at være komplementar og administrator i Stenogaard P/S.

Udvikling i året

Årets resultat anses for utilfredsstillende.
Tidligere år (1)

Årsrapporten 2024

Virksomhedens aktiviteter er at være komplementar og administrator i Stenogaard P/S.
Årets resultat anses for utilfredsstillende.

Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.

Historik

Hvad registeret har noteret, nyeste først.

04.08.2026 Navneændring Selskabet 04.08.2026 ApS · tidligere Komplementarselskabet Stenogaard ApS
16.06.2026 Regnskab 2025 · Underskud 40.000 kr.
02.07.2025 Regnskab 2024 · Underskud 20.000 kr.
07.05.2024 Regnskab 2023 · Overskud under 10.000 kr.
23.05.2023 Regnskab 2022 · Overskud 20.000 kr.
11.05.2022 Regnskab 2021 · Underskud 40.000 kr.
30.06.2021 Regnskab 2020 · Underskud 150.000 kr.
01.01.2021 Ejerandel ophørt Oluf Riis Madsen · 25-33,32%
01.01.2021 Ejerandel Christian Arild Madsen · 66,67-89,99%
31.12.2020 Ejerandel ophørt Christian Arild Madsen · 50-66,66%
20.04.2020 Regnskab 2019 · Underskud 20.000 kr.
16.04.2019 Regnskab 2018 · Overskud under 10.000 kr.
Vis alle 27 begivenheder
08.06.2018 Regnskab 2017 · Overskud under 10.000 kr.
31.05.2018 Fratrådt Christian Damgaard Sørensen · Direktion · DIREKTØR
30.09.2017 Ejerandel ophørt Christian Damgaard Sørensen · 50-66,66%
30.09.2017 Ejerandel Oluf Riis Madsen · 25-33,32%
30.09.2017 Ejerandel Svend Arild Madsen · 25-33,32%
12.12.2016 Ejerandel Christian Arild Madsen · 50-66,66%
12.12.2016 Ejerandel Christian Damgaard Sørensen · 50-66,66%
12.12.2016 Tiltrådt Christian Arild Madsen · Ejerregister
12.12.2016 Tiltrådt Christian Arild Madsen · Stiftere
12.12.2016 Tiltrådt Christian Arild Madsen · Direktion · DIREKTØR
12.12.2016 Tiltrådt Christian Damgaard Sørensen · Ejerregister
12.12.2016 Tiltrådt Christian Damgaard Sørensen · Stiftere
12.12.2016 Tiltrådt Christian Damgaard Sørensen · Direktion · DIREKTØR
12.12.2016 Tiltrådt Oluf Riis Madsen · Ejerregister
12.12.2016 Tiltrådt Svend Arild Madsen · Ejerregister

Ejerskab

Legale ejere fra CVR's ejerregister. Registrerede andele dækker mindst 91,67% - andele under 5% skal ikke registreres.

Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige. Adgangen blev lukket 1. september 2025 med EU's 6. hvidvaskdirektiv, og oplysningerne kan nu kun slås op enkeltvis med MitID af myndigheder og andre med en legitim interesse på datacvr.virk.dk.

Hold øje med Selskabet 04.08.2026 ApS

Få besked når registeret noterer noget nyt. Vi henter det fra CVR - du kan afmelde med ét klik i enhver mail.

Ledelse

Direktion Christian Arild Madsen DIREKTØR siden 2016

Dertil 1 historiske roller (fratrådte og tidligere ejere).

Stiftere

Hvem der stiftede virksomheden. Registret afslutter aldrig en stiftelse, så den står som aktuel for evigt - det er en begivenhed, ikke en rolle nogen stadig har.

Stiftere Christian Damgaard Sørensen STIFTERE 2016
Stiftere Christian Arild Madsen STIFTERE 2016

Øvrige registreringer

Registreringer i ejerregistret uden en oplyst ejerandel. Andelene selv står i ejerskabsafsnittet ovenfor.

Ejerregister Christian Damgaard Sørensen siden 2016
Ejerregister Oluf Riis Madsen siden 2016

Udvikling

Årets resultat

Kroner. Røde søjler er underskud.

Årets resultat 2017-2025, kroner18.766-151.6192017: 2.400 kr20172018: 6.580 kr20182019: -20.989 kr20192020: -151.619 kr20202021: -42.784 kr20212022: 18.766 kr20222023: 4.892 kr20232024: -17.708 kr20242025: -40.051 kr2025

Egenkapital

Kroner ved regnskabsårets udgang.

Egenkapital 2017-2025, kroner121.883-14.2402017: 41.303 kr20172018: -14.240 kr20182019: 14.185 kr20192020: 52.018 kr20202021: 9.234 kr20212022: 93.500 kr20222023: 98.392 kr20232024: 80.684 kr20242025: 121.883 kr2025

Kilde: virksomhedens egne årsrapporter (XBRL) via Erhvervsstyrelsen.

Sammenlignet med branchen

Sammenlignet med aktive virksomheder i samme hovedbranche (64) og med under 1 mio. kr i balance. Opgjort 04.09.2026 på hver virksomheds seneste regnskab.

Afkast af aktiver -17,2% - højere end 23% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median -0,9% · n = 54.838 Højest
Årets resultat -40.051 kr - højere end 13% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median -1.347 kr · n = 57.631 Højest
Soliditetsgrad 52,3% - højere end 38% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median 74,9% · n = 54.839 Højest

Anslået værdi beregnet

121.883 kr - 158.448 kr

Beregnet med udgangspunkt i den bogførte egenkapital - for holding- og finansvirksomheder, og hvor der ikke er resultattal at regne på, kapitaliseres indtjening ikke. Det er et skøn med stor usikkerhed, ikke en handelspris - intervallet viser spændet.

Mere værd end 27,0% af de 360.167 værdisatte aktive virksomheder i Danmark. I Vejle: 23,3% af 8.062. I samme hovedbranche (64): 22,7% af 149.395.

Se de højest værdisatte virksomheder.

Regnskabshistorik (9 år)

PeriodeResultatBruttofortjenesteEgenkapitalAktiver
01.2025 - 12.2025 -40.051 kr -16.472 kr 121.883 kr 232.828 kr XBRL
01.2024 - 12.2024 -17.708 kr -14.092 kr 80.684 kr 175.157 kr XBRL
01.2023 - 12.2023 4.892 kr -12.978 kr 98.392 kr 178.773 kr XBRL
01.2022 - 12.2022 18.766 kr -11.863 kr 93.500 kr 160.903 kr XBRL
01.2021 - 12.2021 -42.784 kr -12.184 kr 9.234 kr 64.425 kr XBRL
01.2020 - 12.2020 -151.619 kr -10.667 kr 52.018 kr 94.712 kr XBRL
01.2019 - 12.2019 -20.989 kr -10.589 kr 14.185 kr 45.794 kr XBRL
01.2018 - 12.2018 6.580 kr -9.020 kr -14.240 kr 18.000 kr XBRL
12.2016 - 12.2017 2.400 kr 0 kr 41.303 kr 53.303 kr XBRL

Seneste årsrapport (2025): Assistance uden sikkerhed · Revisor: Finn Due Rasmussen (Registreret revisor)

Alle beløb i kr, fra virksomhedens indberettede årsrapporter. XBRL er rådata-dokumentet bag tallene. Omsætning indberettes ikke af alle - mindre virksomheder viser kun bruttofortjeneste.

Ejendom

Bygninger, areal, offentlig vurdering og energimærke for de adresser, virksomheden er registreret på. Registret viser hvor virksomheden har adresse - ikke hvem der ejer ejendommen - og tallene gælder hele ejendommen, ikke virksomhedens del af den.

Landbrugsbygning · opført 2006 · 15 bygninger på grunden
Erhvervsareal
4.799 m²
Boligareal
450 m²
Grundareal
287.495 m²
Off. vurdering 2020, hele ejendommen
19.700.000 kr
heraf grund 3.820.800 kr
Energimærke
E (udløbet)

Virksomheder på samme adresse · se adressen

Stenogaard P/S Avl af smågrise