CMJ Holding Randers ApS Aktiv

CVR 34044732 · Autoværksted · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)

Ledelsen kalder året utilfredsstillende ?
Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af reperation af biler og salg af reservedele hertil.

Ledelsesberetningen 2025 · se årsrapporten

Omsætningberegnet ~850.000 kr. skønnet ud fra bruttofortjenesten Årets resultat -282.581 kr 2025 Egenkapital -481.133 kr 2025 Anslået værdiberegnet under 10.000 kr. vores eget skøn Ansatte 1 november 2025

Se 1 selskab på kortet →

Usikkerhed om fortsat drift

Årsrapporten 2025 omtaler usikkerhed om, at selskabet kan fortsætte driften. Det betyder, at der på det tidspunkt var reel tvivl om, hvorvidt virksomheden kunne betale sine regninger et år frem - typisk fordi egenkapitalen er tabt, eller fordi driften afhænger af, at ejeren eller banken bliver ved med at skyde penge ind. Tallene ovenfor er stadig opgjort, som om driften fortsætter, så de er ikke et bud på, hvad selskabet kan sælges eller lukkes for. Handler du med selskabet, så bed om det seneste regnskab og om at få oplyst, hvad der er ændret siden.

Oplyst i selskabets egen årsrapport for 2025 - det er selskabets note, ikke nødvendigvis revisors konklusion. At der ikke står noget her, er ikke et bevis for, at et selskab er sundt.

VirksomhedsformAnpartsselskab
StatusAktiv
Tidligere navnCMJ AUTO ApS indtil 17.08.2026
Startdato02.11.2011 (14 år)
AdresseGrenåvej 20C, 8960
Aktive produktionsenheder1
Ansatte1 (1 årsværk) · november 2025
Registreret kapital 80.000 kr
RevisionFravalgt (virksomheden har fravalgt revision af årsrapporten)
Kontaktwww.cmjauto.dk · cmjauto@gmail.com · tlf. 22403649
ReklamebeskyttelseRegistreret - virksomheden har frabedt sig, at dens oplysninger i CVR bruges til direkte markedsføring. Beskyttelsen gælder de data, der hentes i registret, ikke kontaktoplysninger fundet andre steder.
Soliditetsgrad (seneste)-203,0%

Om virksomheden

Formål: Selskabets formål er at drive handel og produktion.

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør.

Ledelsens ord

Fra ledelsesberetningen i årsrapporten 2025.

Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af reperation af biler og salg af reservedele hertil.

Udvikling i året

Væsentlige ændringer i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forholdDer har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 269.393 kr. mod 598.327 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -282.581 kr. mod 14.562 kr. sidste år.
Resten af beretningen
Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. KapitalberedskabSelskabet har et begrænset kapitalberedskab, og ledelsens vurdering af fortsat drift baserer sig derfor på en samlet vurdering af selskabets likviditet og adgang til finansiering i de kommende 12 måneder efter balancedagen. Efter regnskabsårets afslutning har selskabet solgt sin driftsaktivitet. Salget medfører, at der forventes frigivet likviditet, hvilket vil styrke selskabets finansielle situation, når provenuet fra salget tilgår selskabet. Indtil likviditeten fra salget er frigivet, forventer ledelsen, at de eksisterende kreditrammer hos selskabets pengeinstitut fastholdes uændret. Der foreligger desuden en tilkendegivelse fra ekstern långiver om at yde finansiering til selskabet ved behov. Disse forhold understøtter samlet set selskabets adgang til finansielle ressourcer i den kommende periode. Ledelsen vurderer på denne baggrund, at selskabet har tilstrækkelige likvide og finansielle ressourcer til at opfylde sine forpligtelser i mindst 12 måneder fra balancedagen. Såfremt det mod forventning ikke skulle være muligt at fastholde bankens kreditrammer, eller hvis der opstår forsinkelser i frigivelsen af likviditet fra salget, kan dette påvirke selskabets evne til at fortsætte driften. På nuværende tidspunkt vurderer ledelsen dog, at kapitalberedskabet er tilstrækkeligt, og at selskabet kan fortsætte driften som going concern.

Begivenheder efter balancedagen

Efter balansedagen har selskabet pr. 1. februar 2026 afhændet sin driftsaktivitet. Efter salget vil selskabet fremadrettet fungere som holdingselskab med fokus på at eje kapitalandele i kapitalinteresse. Der er herudover ikke indtruffet begivenheder efter regnskabsårets afslutning, som vurderes at have væsentlig betydning for årsregnskabet
Tidligere år (4)

Årsrapporten 2024

Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af reparationer af biler.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 598.328 kr. mod 363.996 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 14.562 kr. mod -136.460 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.

Årsrapporten 2023

Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af reparationer af biler.
Årets bruttofortjeneste udgør 348.869 kr. mod 559.160 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -136.460 kr. mod 130.310 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.

Årsrapporten 2022

Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af reparationer af biler.
Årets bruttofortjeneste udgør 559.160 kr. mod 374.763 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 130.310 kr. mod -37.427 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.

Årsrapporten 2021

Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af reparationer af biler.
Årets bruttofortjeneste udgør 374.763 kr. mod 377.124 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -37.427 kr. mod -32.118 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.

Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.

Historik

Hvad registeret har noteret, nyeste først.

18.08.2026 Navneændring CMJ Holding Randers ApS · tidligere CMJ AUTO ApS
31.03.2026 Regnskab 2025 · Underskud 280.000 kr.
09.04.2025 Regnskab 2024 · Overskud 10.000 kr.
11.06.2024 Regnskab 2023 · Underskud 140.000 kr.
12.05.2023 Regnskab 2022 · Overskud 130.000 kr.
24.03.2022 Regnskab 2021 · Underskud 40.000 kr.
23.03.2021 Regnskab 2020 · Underskud 30.000 kr.
10.06.2020 Regnskab 2019 · Overskud 120.000 kr.
04.06.2019 Regnskab 2018 · Underskud 60.000 kr.
26.05.2018 Regnskab 2017 · Underskud 50.000 kr.
30.03.2017 Regnskab 2016 · Underskud 110.000 kr.
23.03.2016 Regnskab 2015 · Underskud 90.000 kr.
Vis alle 17 begivenheder
12.03.2015 Regnskab 2014 · Underskud 210.000 kr.
07.03.2014 Regnskab 2013 · Overskud 40.000 kr.
02.11.2011 Ejerandel Carsten Melgaard Jensen · 100%
02.11.2011 Tiltrådt Carsten Melgaard Jensen · Stiftere
02.11.2011 Tiltrådt Carsten Melgaard Jensen · Direktion · DIREKTØR

Ejerskab

Legale ejere fra CVR's ejerregister.

Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige. Adgangen blev lukket 1. september 2025 med EU's 6. hvidvaskdirektiv, og oplysningerne kan nu kun slås op enkeltvis med MitID af myndigheder og andre med en legitim interesse på datacvr.virk.dk.

Hold øje med CMJ Holding Randers ApS

Få besked når registeret noterer noget nyt. Vi henter det fra CVR - du kan afmelde med ét klik i enhver mail.

Ledelse

Direktion Carsten Melgaard Jensen DIREKTØR siden 2011

Stiftere

Hvem der stiftede virksomheden. Registret afslutter aldrig en stiftelse, så den står som aktuel for evigt - det er en begivenhed, ikke en rolle nogen stadig har.

Stiftere Carsten Melgaard Jensen STIFTERE 2011

Forhold at være opmærksom på

Negativ egenkapital
Egenkapitalen var -481.133 kr ved udgangen af 12.2025. Det betyder, at virksomhedens forpligtelser oversteg dens aktiver på balancedagen.
6,5% af selskaberne med negativ egenkapital var under konkurs, rekonstruktion eller tvangsopløsning inden for to år, mod 2,0% af alle. Målt på 41.394 selskaber med regnskab for 2021.
Note om fortsat drift
Årsrapporten for 2025 indeholder en note om fortsat drift (going concern). Noten kan både beskrive en usikkerhed og ledelsens vurdering af, at driften fortsætter - læs årsrapporten for ordlyden.
5,3% af selskaberne med en sådan note var under konkurs, rekonstruktion eller tvangsopløsning inden for to år, mod 2,0% af alle. Målt på 41.394 selskaber med regnskab for 2021.

Vi viser fakta fra registret og årsrapporten med deres definition - aldrig en samlet score eller kreditvurdering.

Udvikling

Årets resultat

Kroner. Røde søjler er underskud.

Årets resultat 2014-2025, kroner130.310-282.5812014: -214.516 kr20142015: -86.222 kr20152016: -110.730 kr20162017: -53.020 kr20172018: -60.959 kr20182019: 118.182 kr20192020: -32.118 kr20202021: -37.427 kr20212022: 130.310 kr20222023: -136.460 kr20232024: 14.562 kr20242025: -282.581 kr2025

Egenkapital

Kroner ved regnskabsårets udgang.

Egenkapital 2014-2025, kroner0-481.1332014: -55.562 kr20142015: -30.892 kr20152016: -141.622 kr20162017: -194.642 kr20172018: -255.600 kr20182019: -137.418 kr20192020: -169.536 kr20202021: -206.964 kr20212022: -76.654 kr20222023: -213.114 kr20232024: -198.552 kr20242025: -481.133 kr2025

Gennemsnitligt antal ansatte

Som oplyst i årsrapporten. Brud i linjen betyder, at året ikke er oplyst.

Gennemsnitligt antal ansatte 2014-202510201420152016: 120162017: 120172018: 120182019: 120192020: 120202021: 120212022: 120222023: 120232024: 120242025: 12025

Kilde: virksomhedens egne årsrapporter (XBRL) via Erhvervsstyrelsen.

Sammenlignet med branchen

Sammenlignet med aktive virksomheder i samme hovedbranche (95) og med under 1 mio. kr i balance. Opgjort 02.09.2026 på hver virksomheds seneste regnskab.

Afkast af aktiver -119,2% - højere end 6% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median 0,0% · n = 1.007 Højest
Årets resultat -282.581 kr - højere end 4% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median 0 kr · n = 1.029 Højest
Soliditetsgrad -203,0% - højere end 7% af sammenlignelige virksomheder
Lavest Median 29,5% · n = 1.007 Højest

Anslået værdi beregnet

0 kr

Beregnet efter Skattestyrelsens vejledende metode: egenkapitalen plus en kapitaliseret merindtjening, opgjort af de seneste 3 årsrapporter. Det er et skøn med stor usikkerhed, ikke en handelspris - intervallet viser spændet.

Mere værd end 0,0% af de 360.214 værdisatte aktive virksomheder i Danmark. I Randers: 0,0% af 5.287. I samme hovedbranche (95): 0,0% af 2.794.

Se de højest værdisatte virksomheder.

Regnskabshistorik (13 år)

PeriodeResultatBruttofortjenesteEgenkapitalAktiver
01.2025 - 12.2025 -282.581 kr 269.393 kr -481.133 kr 236.998 kr XBRL
01.2024 - 12.2024 14.562 kr 598.328 kr -198.552 kr 430.424 kr XBRL
01.2023 - 12.2023 -136.460 kr 348.869 kr -213.114 kr 389.235 kr XBRL
01.2022 - 12.2022 130.310 kr 559.160 kr -76.654 kr 419.017 kr XBRL
01.2021 - 12.2021 -37.427 kr 374.763 kr -206.964 kr 481.815 kr XBRL
01.2020 - 12.2020 -32.118 kr 377.124 kr -169.536 kr 348.257 kr XBRL
01.2019 - 12.2019 118.182 kr 517.088 kr -137.418 kr 266.939 kr XBRL
01.2018 - 12.2018 -60.959 kr 430.091 kr -255.600 kr 252.937 kr XBRL
01.2017 - 12.2017 -53.020 kr 405.999 kr -194.642 kr 256.279 kr XBRL
01.2016 - 12.2016 -110.730 kr 226.158 kr -141.622 kr 280.518 kr XBRL
01.2015 - 12.2015 -86.222 kr 403.257 kr -30.892 kr 245.784 kr XBRL
01.2014 - 12.2014 -214.516 kr 289.546 kr -55.562 kr 238.332 kr XBRL
01.2013 - 12.2013 43.964 kr 416.702 kr 23.391 kr 327.100 kr XBRL

Seneste årsrapport (2025): Assistance uden sikkerhed · going concern-usikkerhed omtalt · Revisor: Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab (statsautoriseret revisor) · 1 ansatte i gennemsnit

Alle beløb i kr, fra virksomhedens indberettede årsrapporter. XBRL er rådata-dokumentet bag tallene. Omsætning indberettes ikke af alle - mindre virksomheder viser kun bruttofortjeneste.

Anslået omsætning beregnet: 477.298 kr - 1,5 mio. kr - skønnet ud fra bruttofortjenesten og 159 virksomheder i samme branche og størrelsesklasse, der oplyser begge tal. Halvdelen af dem ligger inden for et interval som dette; virksomhedens egen omsætning kan ligge udenfor.

Ejendom

Bygninger, areal, offentlig vurdering og energimærke for de adresser, virksomheden er registreret på. Registret viser hvor virksomheden har adresse - ikke hvem der ejer ejendommen - og tallene gælder hele ejendommen, ikke virksomhedens del af den.

Værksted · opført 1933 · 4 bygninger på grunden
Erhvervsareal
4.726 m²
Grundareal
23.171 m²

Virksomheder på samme adresse · se adressen

TPM Autocentrum-Randers ApS Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.