COMEA Computer Europe ApS Aktiv
CVR 32554938 · Detailhandel og butik · Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (474000)
Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel samt konsulentvirksomhed af IT-udstyr og dermed efter ledelsens opfattelse beslægtet virksomhed.
| Virksomhedsform | Anpartsselskab |
|---|---|
| Status | Aktiv |
| Tidligere navn | UNIFIED COMPUTER INDUSTRIES ApS
indtil 18.08.2026 Se alle 3 navne
|
| Startdato | 27.10.2009 (16 år) |
| Adresse | Strømmen 6, 9400 |
| Aktive produktionsenheder | 1 |
| Ansatte | 1 (1 årsværk) · juni 2026 |
| Registreret kapital | 125.000 kr |
| Revision | Fravalgt (virksomheden har fravalgt revision af årsrapporten) |
| Kontakt | www.comea.dk · torben@comea.com · tlf. 96350501 |
| Reklamebeskyttelse | Registreret - virksomheden har frabedt sig, at dens oplysninger i CVR bruges til direkte markedsføring. Beskyttelsen gælder de data, der hentes i registret, ikke kontaktoplysninger fundet andre steder. |
| Soliditetsgrad (seneste) | 12,9% |
Om virksomheden
Formål: Selskabets formål er handel, herunder køb og salg af IT-udstyr, investering og dermed beslægtet virksomhed.
Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør alene.
Ledelsens ord
Fra ledelsesberetningen i årsrapporten 2026.
Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel samt konsulentvirksomhed af IT-udstyr og dermed efter ledelsens opfattelse beslægtet virksomhed.
Udvikling i året
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2025 - 31. marts 2026 udviser et resultat på kr. -14.765, og selskabets balance pr. 31. marts 2026 udviser en balancesum på kr. 2.124.458, og en egenkapital på kr. 274.160.
Tidligere år (4)
Årsrapporten 2025
Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel samt konsulentvirksomhed af IT-udstyr og dermed efter ledelsens opfattelse beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2024 - 31. marts 2025 udviser et resultat på kr. 63.035, og selskabets balance pr. 31. marts 2025 udviser en balancesum på kr. 2.113.659, og en egenkapital på kr. 288.925.
Årsrapporten 2024
Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel samt konsulentvirksomhed af IT-udstyr og dermed efter ledelsens opfattelse beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2023 - 31. marts 2024 udviser et resultat på kr. 77.919, og selskabets balance pr. 31. marts 2024 udviser en balancesum på kr. 1.691.334, og en egenkapital på kr. 225.890. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2023 - 31. marts 2024 udviser et resultat på kr. 77.919, og selskabets balance pr. 31. marts 2024 udviser en balancesum på kr. 1.691.334, og en egenkapital på kr. 225.890.
Årsrapporten 2023
Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel samt konsulentvirksomhed af IT-udstyr og dermed efter ledelsens opfattelse beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2022 - 31. marts 2023 udviser et resultat på kr. 852, og selskabets balance pr. 31. marts 2023 udviser en balancesum på kr. 1.130.466, og en egenkapital på kr. 147.971. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2022 - 31. marts 2023 udviser et resultat på kr. 852, og selskabets balance pr. 31. marts 2023 udviser en balancesum på kr. 1.130.466, og en egenkapital på kr. 147.971.
Årsrapporten 2022
Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel samt konsulentvirksomhed af IT-udstyr og dermed efter ledelsens opfattelse beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2021 - 31. marts 2022 udviser et resultat på kr. -23, og selskabets balance pr. 31. marts 2022 udviser en balancesum på kr. 1.110.769, og en egenkapital på kr. 147.119. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2021 - 31. marts 2022 udviser et resultat på kr. -23, og selskabets balance pr. 31. marts 2022 udviser en balancesum på kr. 1.110.769, og en egenkapital på kr. 147.119.
Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.
Historik
Hvad registeret har noteret, nyeste først.
| 26.08.2026 | Regnskab | 2025/26 · Underskud 10.000 kr. |
| 19.08.2026 | Navneændring | COMEA Computer Europe ApS · tidligere UNIFIED COMPUTER INDUSTRIES ApS |
| 01.10.2025 | Regnskab | 2024/25 · Overskud 60.000 kr. |
| 03.10.2024 | Regnskab | 2023/24 · Overskud 80.000 kr. |
| 11.10.2023 | Regnskab | 2022/23 · Overskud under 10.000 kr. |
| 22.09.2022 | Regnskab | 2021/22 · Underskud under 10.000 kr. |
| 02.09.2021 | Regnskab | 2020/21 · Underskud 40.000 kr. |
| 31.08.2020 | Regnskab | 2019/20 · Overskud 30.000 kr. |
| 26.08.2019 | Regnskab | 2018/19 · Overskud 10.000 kr. |
| 22.08.2019 | Fratrådt | BJARKE KJÆR REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB · Revision |
| 24.08.2018 | Fratrådt | BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab · Revision |
| 24.08.2018 | Tiltrådt | BJARKE KJÆR REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB · Revision |
Vis alle 24 begivenheder
| 05.07.2018 | Regnskab | 2017/18 · Overskud 110.000 kr. |
| 28.06.2017 | Regnskab | 2016/17 · Underskud under 10.000 kr. |
| 06.09.2016 | Regnskab | 2015/16 · Overskud under 10.000 kr. |
| 30.09.2015 | Regnskab | 2014/15 · Underskud 30.000 kr. |
| 26.05.2015 | Ejerandel | BARBRO HOLDING ApS · 100% |
| 30.06.2014 | Regnskab | 2013/14 · Underskud 70.000 kr. |
| 21.08.2013 | Regnskab | 2012/13 · Overskud 140.000 kr. |
| 31.08.2012 | Regnskab | 2011/12 · Underskud 140.000 kr. |
| 25.05.2011 | Navneændring | UNIFIED COMPUTER INDUSTRIES ApS · tidligere UCI IT ApS |
| 27.10.2009 | Tiltrådt | BARBRO HOLDING ApS · Stiftere |
| 27.10.2009 | Tiltrådt | BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab · Revision |
| 27.10.2009 | Tiltrådt | Torben Barbro Fantoft · Direktion · DIREKTØR |
Ejerskab
Ultimative ejere (beregnet)
Beregnet ved at gange ejerandelene sammen gennem ejerkæden i CVR's legale ejerregister. Det er ikke registret over reelle ejere: andele under 5% registreres ikke, kontrol via aftaler og vedtægter indgår ikke, og en kæde, der går til et udenlandsk selskab, stopper der.
Legale ejere fra CVR's ejerregister.
Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige. Adgangen blev lukket 1. september 2025 med EU's 6. hvidvaskdirektiv, og oplysningerne kan nu kun slås op enkeltvis med MitID af myndigheder og andre med en legitim interesse på datacvr.virk.dk.
Hold øje med COMEA Computer Europe ApS
Ledelse
| Direktion | Torben Barbro Fantoft | DIREKTØR | siden 2009 |
Dertil 2 historiske roller (fratrådte og tidligere ejere).
Stiftere
Hvem der stiftede virksomheden. Registret afslutter aldrig en stiftelse, så den står som aktuel for evigt - det er en begivenhed, ikke en rolle nogen stadig har.
| Stiftere | BARBRO HOLDING ApS (selskab) | STIFTERE | 2009 |
Forhold at være opmærksom på
Der er 52 aktive virksomheder registreret på samme adresse. Det er normalt for kontorhoteller, revisorer og administrationsselskaber.
Vi viser fakta fra registret og årsrapporten med deres definition - aldrig en samlet score eller kreditvurdering.
Udvikling
Årets resultat
Kroner. Røde søjler er underskud.
Egenkapital
Kroner ved regnskabsårets udgang.
Gennemsnitligt antal ansatte
Som oplyst i årsrapporten. Brud i linjen betyder, at året ikke er oplyst.
Kilde: virksomhedens egne årsrapporter (XBRL) via Erhvervsstyrelsen.
Balancen 2026
Aktiver
Anlægsaktiver 543.787 krØvrige omsætningsaktiver 1,2 mio. krLikvider 424.164 kr
Passiver
Egenkapital 274.160 krHensatte forpligtelser 25.780 krKortfristet gæld 1,8 mio. kr
Sammenlignet med branchen
Sammenlignet med aktive virksomheder i samme hovedbranche (47) og med 1 mio. kr-10 mio. kr i balance. Opgjort 03.09.2026 på hver virksomheds seneste regnskab.
Anslået værdi beregnet
274.160 kr
Beregnet efter Skattestyrelsens vejledende metode: egenkapitalen plus en kapitaliseret merindtjening, opgjort af de seneste 3 årsrapporter. Det er et skøn med stor usikkerhed, ikke en handelspris - intervallet viser spændet.
Mere værd end 33,9% af de 360.176 værdisatte aktive virksomheder i Danmark. I Aalborg: 31,3% af 12.921. I samme hovedbranche (47): 47,3% af 15.193.
Regnskabshistorik (15 år)
| Periode | Resultat | Bruttofortjeneste | Egenkapital | Aktiver | |
|---|---|---|---|---|---|
| 04.2025 - 03.2026 | -14.765 kr | 341.875 kr | 274.160 kr | 2,1 mio. kr | XBRL |
| 04.2024 - 03.2025 | 63.035 kr | 527.421 kr | 288.925 kr | 2,1 mio. kr | XBRL |
| 04.2023 - 03.2024 | 77.919 kr | 546.851 kr | 225.890 kr | 1,7 mio. kr | XBRL |
| 04.2022 - 03.2023 | 852 kr | 390.035 kr | 147.971 kr | 1,1 mio. kr | XBRL |
| 04.2021 - 03.2022 | -23 kr | 222.172 kr | 147.119 kr | 1,1 mio. kr | XBRL |
| 04.2020 - 03.2021 | -40.304 kr | 99.520 kr | 147.142 kr | 1 mio. kr | XBRL |
| 04.2019 - 03.2020 | 29.976 kr | 187.310 kr | 187.447 kr | 1,1 mio. kr | XBRL |
| 04.2018 - 03.2019 | 12.939 kr | 253.616 kr | 157.471 kr | 955.544 kr | XBRL |
| 04.2017 - 03.2018 | 108.745 kr | 448.250 kr | 144.531 kr | 1,5 mio. kr | XBRL |
| 04.2016 - 03.2017 | -3.594 kr | 600.599 kr | 35.786 kr | 863.961 kr | XBRL |
| 04.2015 - 03.2016 | 2.742 kr | 367.335 kr | 39.380 kr | 363.972 kr | XBRL |
| 04.2014 - 03.2015 | -25.165 kr | 186.343 kr | 36.638 kr | 270.567 kr | XBRL |
| 04.2013 - 03.2014 | -65.038 kr | 390.352 kr | 61.804 kr | 372.762 kr | XBRL |
| 04.2012 - 03.2013 | 139.495 kr | 675.884 kr | 376.842 kr | 444.143 kr | XBRL |
| 01.2011 - 03.2012 | -137.530 kr | 30.794 kr | 237.347 kr | 413.843 kr | XBRL |
Seneste årsrapport (2026): Assistance uden sikkerhed · Revisor: RevisorHuset HalsRegistreret Revisionsanpartsselskab (Registreret revisor) · 1 ansatte i gennemsnit
Alle beløb i kr, fra virksomhedens indberettede årsrapporter. XBRL er rådata-dokumentet bag tallene. Omsætning indberettes ikke af alle - mindre virksomheder viser kun bruttofortjeneste.
Anslået omsætning beregnet: 572.041 kr - 2,9 mio. kr - skønnet ud fra bruttofortjenesten og 1.559 virksomheder i samme branche og størrelsesklasse, der oplyser begge tal. Halvdelen af dem ligger inden for et interval som dette; virksomhedens egen omsætning kan ligge udenfor.
Ejendom
Bygninger, areal, offentlig vurdering og energimærke for de adresser, virksomheden er registreret på. Registret viser hvor virksomheden har adresse - ikke hvem der ejer ejendommen - og tallene gælder hele ejendommen, ikke virksomhedens del af den.
- Erhvervsareal
- 14.660 m²
- Grundareal
- 29.577 m²
- Off. vurdering 2020, hele ejendommen
- 71.000.000 kr
- heraf grund 3.538.800 kr
- Energimærke
- B
Virksomheder på samme adresse · se adressen
| 10X ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |
| 2 INVEST ApS | Anden finansiel formidling i.a.n. |
| Alcora ApS | Engroshandel med øl, mineralvand, frugt- og grøntsagssaft |
| AR HOLDING, AALBORG ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |
| Basselund Energipark ApS | Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder |
| BERNER A/S | Engroshandel med værktøjsmaskiner |
| BESS Frederiksværk I ApS | Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder |
| BESS Frederiksværk II ApS | Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder |
| BIZBRAINS A/S | Andre IT- og computerserviceaktiviteter |
| CGI DANMARK A/S | Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter |