DPL ENTREPRISE ApS Aktiv
CVR 31634369 · VVS og blikkenslager · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udføre fjernvarme og vvs-arbejde samt anden efter direktionens skøn hermed beslægtet virksomhed.
| Virksomhedsform | Anpartsselskab |
|---|---|
| Status | Aktiv |
| Tidligere navn | DPL ENTREPRISE A/S
indtil 18.08.2026 Se alle 3 navne
|
| Startdato | 25.08.2008 (18 år) |
| Adresse | Pramvej 3, 8940 |
| Aktive produktionsenheder | 1 |
| Ansatte | 12 (9 årsværk) · juni 2026 |
| Registreret kapital | 500.000 kr |
| Revisor | REDMARK, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB |
| Kontakt | tlf. 25384589 |
| Soliditetsgrad (seneste) | 45,4% |
Om virksomheden
Formål: Selskabets formål er at drive virksomhed med udførelse af fjernvarmearbejde, VVS-arbejde samt aktiviteter i tilknytning hertil
Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør.
Ledelsens ord
Fra ledelsesberetningen i årsrapporten 2025.
Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udføre fjernvarme og vvs-arbejde samt anden efter direktionens skøn hermed beslægtet virksomhed.
Udvikling i året
Væsentlige ændringer i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forholdDer har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør 228.190 kr. mod 486.630 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Tidligere år (2)
Årsrapporten 2024
Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udføre fjernvarme og vvs-arbejde samt anden efter direktionens skøn hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør 486.630 mod -101.311 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Årsrapporten 2023
Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udføre fjernvarme og vvs-arbejde samt anden efter direktionens skøn hermed beslægtet virksomhed.
Selskabet har forsat sine normale driftsaktivoteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberretningen. Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.
Historik
Hvad registeret har noteret, nyeste først.
| 19.08.2026 | Navneændring | DPL ENTREPRISE ApS · tidligere DPL ENTREPRISE A/S |
| 19.08.2026 | Fratrådt | Heino Amby Kanz · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 19.08.2026 | Fratrådt | Heino Amby Kanz · Direktion · ADM. DIR. |
| 19.08.2026 | Fratrådt | Michelle Rønne · Bestyrelse · FORMAND |
| 19.08.2026 | Fratrådt | Steen Lihme Rønne · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 19.08.2026 | Tiltrådt | Steen Lihme Rønne · Direktion · DIREKTØR |
| 02.06.2026 | Regnskab | 2025 · Overskud 230.000 kr. |
| 12.12.2025 | Ejerandel | DAFAR Invest ApS · 66,67-89,99% |
| 12.12.2025 | Ejerandel | GS Max Holding ApS · 20-24,99% |
| 11.12.2025 | Ejerandel ophørt | DAFAR Invest ApS · 100% |
| 09.09.2025 | Ejerandel ophørt | SRønne Holding ApS · 100% |
| 09.09.2025 | Ejerandel | DAFAR Invest ApS · 100% |
Vis alle 60 begivenheder
| 27.06.2025 | Fratrådt | Steen Lihme Rønne · Direktion · DIREKTØR |
| 27.06.2025 | Tiltrådt | Heino Amby Kanz · Direktion · ADM. DIR. |
| 02.06.2025 | Regnskab | 2024 · Overskud 490.000 kr. |
| 06.06.2024 | Regnskab | 2023 · Underskud 100.000 kr. |
| 15.06.2023 | Regnskab | 2022 · Overskud 760.000 kr. |
| 29.05.2023 | Fratrådt | Erik Munkholt Sørensen · Bestyrelse · FORMAND |
| 29.05.2023 | Tiltrådt | Michelle Rønne · Bestyrelse · FORMAND |
| 17.04.2023 | Fratrådt | 18. juni 2024 P/S · Revision |
| 17.04.2023 | Tiltrådt | REDMARK, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB · Revision |
| 15.06.2022 | Regnskab | 2021 · Overskud 110.000 kr. |
| 19.01.2022 | Tiltrådt | 18. juni 2024 P/S · Revision |
| 17.05.2021 | Regnskab | 2020 · Overskud under 10.000 kr. |
| 17.04.2020 | Regnskab | 2019 · Overskud 80.000 kr. |
| 15.04.2019 | Regnskab | 2018 · Overskud 360.000 kr. |
| 08.04.2019 | Fratrådt | Maria Lihme Rønne · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 08.04.2019 | Tiltrådt | Erik Munkholt Sørensen · Bestyrelse · FORMAND |
| 08.04.2019 | Tiltrådt | Heino Amby Kanz · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 07.04.2019 | Fratrådt | Heino Amby Kanz · Bestyrelse · FORMAND |
| 08.06.2018 | Ejerandel ophørt | Steen Lihme Rønne · 100% |
| 08.06.2018 | Ejerandel | SRønne Holding ApS · 100% |
| 13.03.2018 | Regnskab | 2017 · Overskud 30.000 kr. |
| 22.03.2017 | Regnskab | 2016 · Overskud under 10.000 kr. |
| 11.05.2016 | Regnskab | 2015 · Underskud 230.000 kr. |
| 22.02.2016 | Fratrådt | Allan Amby Gross · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 22.02.2016 | Tiltrådt | Maria Lihme Rønne · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 20.05.2015 | Regnskab | 2014 · Overskud 280.000 kr. |
| 06.05.2014 | Regnskab | 2013 · Overskud 310.000 kr. |
| 05.05.2014 | Fratrådt | Flemming Vallentin Christensen · Bestyrelse · FORMAND |
| 05.05.2014 | Fratrådt | Simon Kjærgaard Christensen · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 05.05.2014 | Tiltrådt | Allan Amby Gross · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 05.05.2014 | Tiltrådt | Heino Amby Kanz · Bestyrelse · FORMAND |
| 29.04.2013 | Regnskab | 2012 · Overskud 410.000 kr. |
| 22.02.2012 | Fratrådt | KH 74 Risskov ApS · Revision |
| 24.11.2011 | Fratrådt | Karl Jørgensen · Bestyrelse · FORMAND |
| 24.11.2011 | Tiltrådt | Flemming Vallentin Christensen · Bestyrelse · FORMAND |
| 30.06.2011 | Navneændring | DPL ENTREPRISE A/S · tidligere DPL ENTREPRISE ApS |
| 30.06.2011 | Fratrådt | Karl Jørgensen · Direktion · DIREKTØR |
| 30.06.2011 | Tiltrådt | Karl Jørgensen · Bestyrelse · FORMAND |
| 30.06.2011 | Tiltrådt | Simon Kjærgaard Christensen · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 30.06.2011 | Tiltrådt | Steen Lihme Rønne · Bestyrelse · BESTYRELSESMEDLEM |
| 29.10.2010 | Fratrådt | Dansk Revision Odder · Revision |
| 29.10.2010 | Tiltrådt | KH 74 Risskov ApS · Revision |
| 25.08.2008 | Ejerandel | Steen Lihme Rønne · 100% |
| 25.08.2008 | Tiltrådt | Dansk Revision Odder · Revision |
| 25.08.2008 | Tiltrådt | Karl Jørgensen · Stiftere |
| 25.08.2008 | Tiltrådt | Karl Jørgensen · Direktion · DIREKTØR |
| 25.08.2008 | Tiltrådt | Steen Lihme Rønne · Stiftere |
| 25.08.2008 | Tiltrådt | Steen Lihme Rønne · Direktion · DIREKTØR |
Ejerskab
Ultimative ejere (beregnet)
Beregnet ved at gange ejerandelene sammen gennem ejerkæden i CVR's legale ejerregister. Det er ikke registret over reelle ejere: andele under 5% registreres ikke, kontrol via aftaler og vedtægter indgår ikke, og en kæde, der går til et udenlandsk selskab, stopper der.
Ejere
Legale ejere fra CVR's ejerregister. Registrerede andele dækker mindst 86,67% - andele under 5% skal ikke registreres.
Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige. Adgangen blev lukket 1. september 2025 med EU's 6. hvidvaskdirektiv, og oplysningerne kan nu kun slås op enkeltvis med MitID af myndigheder og andre med en legitim interesse på datacvr.virk.dk.
Hold øje med DPL ENTREPRISE ApS
Ledelse
| Direktion | Steen Lihme Rønne | DIREKTØR | siden 2026 |
Dertil 16 historiske roller (fratrådte og tidligere ejere).
Stiftere
Hvem der stiftede virksomheden. Registret afslutter aldrig en stiftelse, så den står som aktuel for evigt - det er en begivenhed, ikke en rolle nogen stadig har.
| Stiftere | Karl Jørgensen | STIFTERE | 2008 |
| Stiftere | Steen Lihme Rønne | STIFTERE | 2008 |
Øvrige registreringer
Registreringer i ejerregistret uden en oplyst ejerandel. Andelene selv står i ejerskabsafsnittet ovenfor.
| Ejerregister | Steen Lihme Rønne | ||
| Ejerregister | SRønne Holding ApS (selskab) |
Udvikling
Årets resultat
Kroner. Røde søjler er underskud.
Egenkapital
Kroner ved regnskabsårets udgang.
Gennemsnitligt antal ansatte
Som oplyst i årsrapporten. Brud i linjen betyder, at året ikke er oplyst.
Kilde: virksomhedens egne årsrapporter (XBRL) via Erhvervsstyrelsen.
Balancen 2025
Aktiver
Anlægsaktiver 54.301 krØvrige omsætningsaktiver 2,7 mio. krLikvider 79.167 kr
Passiver
Egenkapital 1,3 mio. krKortfristet gæld 1,5 mio. kr
Sammenlignet med branchen
Sammenlignet med aktive virksomheder i samme hovedbranche (43) og med 1 mio. kr-10 mio. kr i balance. Opgjort 04.09.2026 på hver virksomheds seneste regnskab.
Anslået værdi beregnet
1,3 mio. kr - 1,6 mio. kr
Beregnet efter Skattestyrelsens vejledende metode: egenkapitalen plus en kapitaliseret merindtjening, opgjort af de seneste 3 årsrapporter. Det er et skøn med stor usikkerhed, ikke en handelspris - intervallet viser spændet.
Mere værd end 54,0% af de 360.167 værdisatte aktive virksomheder i Danmark. I Randers: 51,6% af 5.282. I samme hovedbranche (43): 68,1% af 18.801.
Regnskabshistorik (14 år)
| Periode | Resultat | Bruttofortjeneste | Egenkapital | Aktiver | |
|---|---|---|---|---|---|
| 01.2025 - 12.2025 | 228.190 kr | 6,8 mio. kr | 1,3 mio. kr | 2,8 mio. kr | XBRL |
| 01.2024 - 12.2024 | 486.630 kr | 6,9 mio. kr | 1,1 mio. kr | 3,2 mio. kr | XBRL |
| 01.2023 - 12.2023 | -101.311 kr | 6,5 mio. kr | 566.865 kr | 3,4 mio. kr | XBRL |
| 01.2022 - 12.2022 | 755.078 kr | 7,4 mio. kr | 1,5 mio. kr | 3,2 mio. kr | XBRL |
| 01.2021 - 12.2021 | 106.192 kr | 6 mio. kr | 713.098 kr | 4,3 mio. kr | XBRL |
| 01.2020 - 12.2020 | 6.395 kr | 5,6 mio. kr | 606.906 kr | 4,1 mio. kr | XBRL |
| 01.2019 - 12.2019 | 84.896 kr | 6,8 mio. kr | 800.511 kr | 3,3 mio. kr | XBRL |
| 01.2018 - 12.2018 | 356.084 kr | 7,8 mio. kr | 1 mio. kr | 2,8 mio. kr | XBRL |
| 01.2017 - 12.2017 | 27.846 kr | 7,4 mio. kr | 659.531 kr | 3,8 mio. kr | XBRL |
| 01.2016 - 12.2016 | 6.234 kr | 6 mio. kr | 631.685 kr | 4,3 mio. kr | XBRL |
| 01.2015 - 12.2015 | -231.572 kr | 2,6 mio. kr | 625.451 kr | 2,6 mio. kr | XBRL |
| 01.2014 - 12.2014 | 277.538 kr | 3,1 mio. kr | 956.823 kr | 2,8 mio. kr | XBRL |
| 01.2013 - 12.2013 | 312.044 kr | 2,7 mio. kr | 729.285 kr | - | XBRL |
| 01.2012 - 12.2012 | 405.827 kr | 2,1 mio. kr | - | - | XBRL |
Seneste årsrapport (2025): Udvidet gennemgang · Revisor: Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab (statsautoriseret revisor) · 10 ansatte i gennemsnit
Alle beløb i kr, fra virksomhedens indberettede årsrapporter. XBRL er rådata-dokumentet bag tallene. Omsætning indberettes ikke af alle - mindre virksomheder viser kun bruttofortjeneste.
Anslået omsætning beregnet: 9,3 mio. kr - 17,6 mio. kr - skønnet ud fra bruttofortjenesten og 746 virksomheder i samme branche og størrelsesklasse, der oplyser begge tal. Halvdelen af dem ligger inden for et interval som dette; virksomhedens egen omsætning kan ligge udenfor.
Revisorens ord
Udvidet gennemgang, årsrapporten 2025
Blank påtegning - revisor har ikke taget forbehold.
Vis revisors ordlyd
Vi har udført udvidet gennemgang af årsregnskabet for DPL Entreprise A/S for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025, der omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven. Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Grundlag for konklusionen
Vi har udført vores udvidede gennemgang i overensstemmelse med Erhvervsstyrelsens erklæringsstandard for små virksomheder og FSR - danske revisorers standard om udvidet gennemgang af årsregnskaber, der udarbejdes efter årsregnskabsloven. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i afsnittet ”Revisors ansvar for den udvidede gennemgang af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen. Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen. I tilknytning til vores udvidede gennemgang af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved den udvidede gennemgang eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation. Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven. Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.
Ejendom
Bygninger, areal, offentlig vurdering og energimærke for de adresser, virksomheden er registreret på. Registret viser hvor virksomheden har adresse - ikke hvem der ejer ejendommen - og tallene gælder hele ejendommen, ikke virksomhedens del af den.
- Erhvervsareal
- 369 m²
- Grundareal
- 658 m²
- Off. vurdering 2020, hele ejendommen
- 690.000 kr
- heraf grund 98.700 kr
Virksomheder på samme adresse · se adressen
| DAFAR Invest ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |
| DPL Fjernvarme ApS | Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg |
| MRønne Holding ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |
| SRønne Holding ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |