MZB ApS Aktiv
CVR 29847401 · Holdingselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Holdingselskab ?Udledt af det, selskabet selv har skrevet i sin årsrapport, plus hvad Erhvervsstyrelsen har registreret om erklæringen. Vi viser kun det, vi har fundet belæg for - står der intet, ved vi det ikke, og fraværet betyder derfor ikke, at det modsatte gælder.Selskabets væsentligste aktiviteter er holdingvirksomhed samt anden efter direktionens skøn hermed forbunden virksomhed.
| Virksomhedsform | Anpartsselskab |
|---|---|
| Status | Aktiv |
| Tidligere navn | MARC BRUUN HOLDING ApS indtil 24.08.2026 |
| Startdato | 07.09.2006 (19 år) |
| Adresse | Gl Strandvej 147, 3050 |
| Aktive produktionsenheder | 1 |
| Registreret kapital | 125.000 kr |
| Revisor | Kreston CM Statsautoriseret Revisions interessentskab |
| Kontakt | mzb1dk@gmail.com · tlf. 51225656 |
| Reklamebeskyttelse | Registreret - virksomheden har frabedt sig, at dens oplysninger i CVR bruges til direkte markedsføring. Beskyttelsen gælder de data, der hentes i registret, ikke kontaktoplysninger fundet andre steder. |
| Soliditetsgrad (seneste) | 97,5% |
Om virksomheden
Formål: Selskabets formål er at drive ejendomsservice samt hermed forbunden virksomhed.
Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør alene.
Ledelsens ord
Fra ledelsesberetningen i årsrapporten 2025.
Selskabets væsentligste aktiviteter er holdingvirksomhed samt anden efter direktionens skøn hermed forbunden virksomhed.
Udvikling i året
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2024 - 31. oktober 2025 udviser et resultat på kr. 385.140, og selskabets balance pr. 31. oktober 2025 udviser en balancesum på kr. 4.312.222, og en egenkapital på kr. 4.206.312.
Resten af beretningen
Begivenheder efter balancedagen
Der er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet begivenheder af væsentlig betydning for selskabets finansielle stilling.
Tidligere år (4)
Årsrapporten 2024
Selskabets væsentligste aktiviteter er holdingvirksomhed samt anden efter direktionens skøn hermed forbunden virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2023 - 31. oktober 2024 udviser et resultat på kr. 264.745, og selskabets balance pr. 31. oktober 2024 udviser en balancesum på kr. 3.904.796, og en egenkapital på kr. 3.821.172. Selskabet har identificeret forkert registrering af indtægter fra kapitalandele årsrapporten 2022/23. Sammenligningstal for 2022/23 er derfor påvirket således: Resultat før skat er forøget med kr. 310.770. Årets resultat er forøget med kr. 310.770. Aktiver er forøget med kr. 310.770. Egenkapitalen er forøget med kr. 310.770. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2023 - 31. oktober 2024 udviser et resultat på kr. 264.745, og selskabets balance pr. 31. oktober 2024 udviser en balancesum på kr. 3.904.796, og en egenkapital på kr. 3.821.172. Selskabet har identificeret forkert registrering af indtægter fra kapitalandele årsrapporten 2022/23. Sammenligningstal for 2022/23 er derfor påvirket således: Resultat før skat er forøget med kr. 310.770. Årets resultat er forøget med kr. 310.770. Aktiver er forøget med kr. 310.770. Egenkapitalen er forøget med kr. 310.770.
Årsrapporten 2023
Selskabets væsentligste aktiviteter er holdingvirksomhed samt anden efter direktionens skøn hermed forbunden virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2022 - 31. oktober 2023 udviser et resultat på kr. -373.101, og selskabets balance pr. 31. oktober 2023 udviser en balancesum på kr. 3.744.525, og en egenkapital på kr. 3.245.657. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2022 - 31. oktober 2023 udviser et resultat på kr. -373.101, og selskabets balance pr. 31. oktober 2023 udviser en balancesum på kr. 3.744.525, og en egenkapital på kr. 3.245.657.
Årsrapporten 2022
Selskabets væsentligste aktiviteter er holdingvirksomhed samt anden efter direktionens skøn hermed forbunden virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2021 - 31. oktober 2022 udviser et resultat på kr. 188.122, og selskabets balance pr. 31. oktober 2022 udviser en balancesum på kr. 4.303.424, og en egenkapital på kr. 4.218.758. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2021 - 31. oktober 2022 udviser et resultat på kr. 188.122, og selskabets balance pr. 31. oktober 2022 udviser en balancesum på kr. 4.303.424, og en egenkapital på kr. 4.218.758.
Årsrapporten 2021
Selskabets væsentligste aktiviteter er holdingvirksomhed samt anden efter direktionens skøn hermed forbunden virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2020 - 31. oktober 2021 udviser et resultat på kr. 56.677, og selskabets balance pr. 31. oktober 2021 udviser en balancesum på kr. 4.132.127, og en egenkapital på kr. 4.030.636. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2020 - 31. oktober 2021 udviser et resultat på kr. 56.677, og selskabets balance pr. 31. oktober 2021 udviser en balancesum på kr. 4.132.127, og en egenkapital på kr. 4.030.636.
Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.
Historik
Hvad registeret har noteret, nyeste først.
| 25.08.2026 | Navneændring | MZB ApS · tidligere MARC BRUUN HOLDING ApS |
| 19.12.2025 | Regnskab | 2024/25 · Overskud 390.000 kr. |
| 27.01.2025 | Regnskab | 2023/24 · Overskud 260.000 kr. |
| 29.01.2024 | Regnskab | 2022/23 · Underskud 370.000 kr. |
| 25.01.2023 | Regnskab | 2021/22 · Overskud 190.000 kr. |
| 22.02.2022 | Regnskab | 2020/21 · Overskud 60.000 kr. |
| 14.01.2021 | Regnskab | 2019/20 · Overskud 300.000 kr. |
| 27.12.2019 | Regnskab | 2018/19 · Overskud 160.000 kr. |
| 21.01.2019 | Regnskab | 2017/18 · Overskud 540.000 kr. |
| 10.01.2018 | Regnskab | 2016/17 · Overskud 120.000 kr. |
| 31.01.2017 | Regnskab | 2015/16 · Overskud 170.000 kr. |
| 11.01.2016 | Regnskab | 2014/15 · Overskud under 10.000 kr. |
Vis alle 19 begivenheder
| 27.03.2015 | Regnskab | 2013/14 · Overskud under 10.000 kr. |
| 26.03.2014 | Regnskab | 2012/13 · Overskud 130.000 kr. |
| 26.03.2013 | Regnskab | 2011/12 · Underskud 170.000 kr. |
| 07.09.2006 | Ejerandel | Marc Zeuthen Bruun · 100% |
| 07.09.2006 | Tiltrådt | Kreston CM Statsautoriseret Revisions interessentskab · Revision |
| 07.09.2006 | Tiltrådt | Marc Zeuthen Bruun · Stiftere |
| 07.09.2006 | Tiltrådt | Marc Zeuthen Bruun · Direktion · DIREKTØR |
Ejerskab
Ejere
Ejerandele i andre selskaber
Legale ejere fra CVR's ejerregister.
Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige. Adgangen blev lukket 1. september 2025 med EU's 6. hvidvaskdirektiv, og oplysningerne kan nu kun slås op enkeltvis med MitID af myndigheder og andre med en legitim interesse på datacvr.virk.dk.
Hold øje med MZB ApS
Ledelse
| Direktion | Marc Zeuthen Bruun | DIREKTØR | siden 2006 |
Stiftere
Hvem der stiftede virksomheden. Registret afslutter aldrig en stiftelse, så den står som aktuel for evigt - det er en begivenhed, ikke en rolle nogen stadig har.
| Stiftere | Marc Zeuthen Bruun | STIFTERE | 2006 |
Udvikling
Årets resultat
Kroner. Røde søjler er underskud.
Egenkapital
Kroner ved regnskabsårets udgang.
Kilde: virksomhedens egne årsrapporter (XBRL) via Erhvervsstyrelsen.
Balancen 2025
Aktiver
Anlægsaktiver 3,8 mio. krØvrige omsætningsaktiver 464.892 krLikvider 34.712 kr
Passiver
Egenkapital 4,2 mio. krLangfristet gæld 96.404 krKortfristet gæld 9.506 kr
Sammenlignet med branchen
Sammenlignet med aktive virksomheder i samme hovedbranche (64) og med 1 mio. kr-10 mio. kr i balance. Opgjort 31.08.2026 på hver virksomheds seneste regnskab.
Anslået værdi beregnet
4,2 mio. kr - 5,5 mio. kr
Beregnet med udgangspunkt i den bogførte egenkapital - for holding- og finansvirksomheder, og hvor der ikke er resultattal at regne på, kapitaliseres indtjening ikke. Det er et skøn med stor usikkerhed, ikke en handelspris - intervallet viser spændet.
Mere værd end 70,7% af de 360.214 værdisatte aktive virksomheder i Danmark. I Fredensborg: 75,0% af 2.944. I samme hovedbranche (64): 64,5% af 149.367.
Regnskabshistorik (14 år)
| Periode | Resultat | Bruttofortjeneste | Egenkapital | Aktiver | |
|---|---|---|---|---|---|
| 11.2024 - 10.2025 | 385.140 kr | -8.627 kr | 4,2 mio. kr | 4,3 mio. kr | XBRL |
| 11.2023 - 10.2024 | 264.745 kr | -8.378 kr | 3,8 mio. kr | 3,9 mio. kr | XBRL |
| 11.2022 - 10.2023 | -373.101 kr | - | 3,2 mio. kr | 3,7 mio. kr | XBRL |
| 11.2021 - 10.2022 | 188.122 kr | -8.589 kr | 4,2 mio. kr | 4,3 mio. kr | XBRL |
| 11.2020 - 10.2021 | 56.677 kr | -7.202 kr | 4 mio. kr | 4,1 mio. kr | XBRL |
| 11.2019 - 10.2020 | 302.590 kr | -7.376 kr | 4 mio. kr | 4,2 mio. kr | XBRL |
| 11.2018 - 10.2019 | 157.413 kr | -7.374 kr | 3,7 mio. kr | 5,3 mio. kr | XBRL |
| 11.2017 - 10.2018 | 538.483 kr | -5.998 kr | 3,5 mio. kr | 3,8 mio. kr | XBRL |
| 11.2016 - 10.2017 | 121.317 kr | -7.725 kr | 3 mio. kr | 3,2 mio. kr | XBRL |
| 11.2015 - 10.2016 | 168.721 kr | -7.100 kr | 2,9 mio. kr | 3,2 mio. kr | XBRL |
| 11.2014 - 10.2015 | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr | XBRL |
| 11.2013 - 10.2014 | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr | XBRL |
| 11.2012 - 10.2013 | 128.441 kr | 6.875 kr | -2,4 mio. kr | 2,4 mio. kr | XBRL |
| 11.2011 - 10.2012 | -169.801 kr | 6.250 kr | -2,3 mio. kr | 2,3 mio. kr | XBRL |
Seneste årsrapport (2025): Udvidet gennemgang · Revisor: KRESTON CMStatsautoriseret Revisionsinteressentskab (Statsautoriseret revisor) · 0 ansatte i gennemsnit
Alle beløb i kr, fra virksomhedens indberettede årsrapporter. XBRL er rådata-dokumentet bag tallene. Omsætning indberettes ikke af alle - mindre virksomheder viser kun bruttofortjeneste.
Revisorens ord
Udvidet gennemgang, årsrapporten 2025
Blank påtegning - revisor har ikke taget forbehold.
Vis revisors ordlyd
Vi har udført udvidet gennemgang af årsregnskabet for Marc Bruun Holding ApS for regnskabsåret 1. november 2024 - 31. oktober 2025, der omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. oktober 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. november 2024 - 31. oktober 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Grundlag for konklusionen
Vi har udført vores udvidede gennemgang i overensstemmelse med Erhvervsstyrelsens erklæringsstandard for små virksomheder og FSR - danske revisorers standard om udvidet gennemgang af årsregnskaber, der udarbejdes efter årsregnskabsloven. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i afsnittet "Revisors ansvar for den udvidede gennemgang af årsregnskabet". Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.I tilknytning til vores udvidede gennemgang af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentlig inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved den udvidede gennemgang eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.
Ejendom
Bygninger, areal, offentlig vurdering og energimærke for de adresser, virksomheden er registreret på. Registret viser hvor virksomheden har adresse - ikke hvem der ejer ejendommen - og tallene gælder hele ejendommen, ikke virksomhedens del af den.
- Erhvervsareal
- 23 m²
- Boligareal
- 128 m²
- Grundareal
- 525 m²
- Off. vurdering 2020, hele ejendommen
- 8.700.000 kr
- heraf grund 5.729.600 kr
- Energimærke
- B
Virksomheder på samme adresse · se adressen
| BBernes Holding ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |
| HAMLETHUS VVS ApS | Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg |
| Magnus BB Holding ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |
| Spectre BB Holding ApS | Ikke-finansielle holdingselskaber |
| Victor's Ejendomsservice | Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom |