# Mårslet Skole

Folkeskoler · Aarhus Kommune · 0.-9. klasse (ca. 4 spor)

**Karaktergennemsnit 7,4 (2024, bundne prøver i 9. klasse) - på niveau med landsgennemsnittet (7,3). 884 elever.**

Elevtal: stabilt elevtal (siden 2019/2020).

## Trivsel (2025)

Elevernes egne svar, omregnet til en skala fra 1 til 5 (højere er bedre): skolen / kommunen / landet.

- Faglig trivsel: 3,7 / 3,7 / 3,6
- Generel trivsel: 3,7 / 3,7 / 3,6
- Ro og orden: 3,9 / 3,8 / 3,7
- Social trivsel: 4,1 / 4,0 / 4,0
- Støtte og inspiration: 3,0 / 3,1 / 3,1

## Løfter skolen eleverne? (2025)

"Forventet" er den socioøkonomiske reference: det gennemsnit skolens elever statistisk set ville få ud fra deres baggrund. Løftet er skolens eget bidrag; * = statistisk sikkert.

- Alle bundne prøvefag: skolen 7,8, forventet 7,9, løft -0,1
- Dansk: skolen 8,2, forventet 7,8, løft +0,4
- Matematik: skolen 7,3, forventet 7,3, løft 0,0

## Skolen i sit nabolag

Boliger inden for 1 km af skolen.
- Boliger i området: typisk 3,8 mio, median 26.737 kr/m² (186 frie handler, 3 år).
- 12 til salg lige nu i skolens område.

## Nærmeste skoler

- [Tranbjergskolen](https://grundviden.dk/skole/tranbjergskolen?src=school-md): karakter 7,3, 1.039 elever, 3,5 km
- [Beder Skole](https://grundviden.dk/skole/beder-skole?src=school-md): karakter 7,8, 580 elever, 3,5 km
- [Malling Skole](https://grundviden.dk/skole/malling-skole?src=school-md): karakter 6,6, 623 elever, 4,2 km
- [Højbjerg Privatskole](https://grundviden.dk/skole/hoejbjerg-privatskole?src=school-md): karakter 8,1, 115 elever, 4,2 km
- [Efterskolen for Scenekunst](https://grundviden.dk/skole/efterskolen-for-scenekunst?src=school-md): karakter 6,5, 92 elever, 4,4 km

## Karaktergennemsnit gennem årene (bundne prøver, 9. klasse)

- 2024: 7,4
- 2023: 7,7
- 2022: 8,0
- 2021: 8,5
- 2020: 8,4
- 2019: 8,4
- 2018: 8,3
- 2017: 8,2
- 2016: 7,2
- 2015: 8,2
- 2014: 8,1
- 2013: 8,0
- 2012: 7,7
- 2011: 7,9
- 2010: 7,9

## Elevtal gennem årene

- 2024: 884
- 2023: 855
- 2022: 863
- 2021: 857
- 2020: 865
- 2019: 866
- 2018: 827
- 2017: 819
- 2016: 836
- 2015: 827
- 2014: 835
- 2013: 854
- 2012: 844
- 2011: 828
- 2010: 818
- 2009: 794
- 2008: 800

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk), Ejerfortegnelsen, Grundviden https://grundviden.dk/skole/maarslet-skole?src=school-md.

**Videre:**
- [Se skolen med kort og skråfoto](https://grundviden.dk/skole/maarslet-skole?src=school-md)
- [Aarhus Kommune: nøgletal og boligpriser](https://grundviden.dk/kommune/aarhus?src=school-md)
- [Alle skoler i Aarhus Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/aarhus?src=school-md)
- [Skoler og boliger på kortet](https://grundviden.dk/kort?skole=1&src=school-md)
