# Lind Skole

Folkeskoler · Herning Kommune · 0.-9. klasse (ca. 3 spor)

**Karaktergennemsnit 7,4 (2024, bundne prøver i 9. klasse) - på niveau med landsgennemsnittet (7,3). 715 elever.**

Elevtal: stabilt elevtal (siden 2019/2020).

## Trivsel (2025)

Elevernes egne svar, omregnet til en skala fra 1 til 5 (højere er bedre): skolen / kommunen / landet.

- Faglig trivsel: 3,7 / 3,7 / 3,6
- Generel trivsel: 3,7 / 3,7 / 3,6
- Ro og orden: 3,9 / 3,8 / 3,7
- Social trivsel: 4,0 / 4,0 / 4,0
- Støtte og inspiration: 3,1 / 3,2 / 3,1

## Løfter skolen eleverne? (2025)

"Forventet" er den socioøkonomiske reference: det gennemsnit skolens elever statistisk set ville få ud fra deres baggrund. Løftet er skolens eget bidrag; * = statistisk sikkert.

- Alle bundne prøvefag: skolen 6,9, forventet 7,4, løft -0,5*
- Dansk: skolen 6,9, forventet 7,3, løft -0,4
- Matematik: skolen 7,0, forventet 6,9, løft +0,1

## Skolen i sit nabolag

Boliger inden for 1 km af skolen.
- Boliger i området: typisk 2,1 mio, median 13.632 kr/m² (238 frie handler, 3 år).
- 30 til salg lige nu i skolens område.
- 2 til leje lige nu i skolens område.

## Nærmeste skoler

- [Valdemarskolen](https://grundviden.dk/skole/valdemarskolen-herning?src=school-md): karakter 7,0, 235 elever, 3,1 km
- [Vestervangskolen](https://grundviden.dk/skole/vestervangskolen-herning?src=school-md): karakter 7,3, 455 elever, 3,8 km
- [Herningsholmskolen](https://grundviden.dk/skole/herningsholmskolen?src=school-md): karakter 6,9, 584 elever, 3,8 km
- [Parkskolen](https://grundviden.dk/skole/parkskolen-herning?src=school-md): karakter 7,5, 189 elever, 3,9 km
- [Brændgårdskolen](https://grundviden.dk/skole/braendgaardskolen?src=school-md): karakter 7,3, 561 elever, 4,3 km

## Karaktergennemsnit gennem årene (bundne prøver, 9. klasse)

- 2024: 7,4
- 2023: 7,6
- 2022: 7,5
- 2021: 7,9
- 2020: 8,0
- 2019: 7,7
- 2018: 7,7
- 2017: 7,7
- 2016: 7,4
- 2015: 7,7
- 2014: 8,0
- 2013: 7,6
- 2012: 7,1
- 2011: 7,1
- 2010: 7,0

## Elevtal gennem årene

- 2024: 715
- 2023: 691
- 2022: 683
- 2021: 652
- 2020: 662
- 2019: 664
- 2018: 660
- 2017: 673
- 2016: 688
- 2015: 704
- 2014: 714
- 2013: 746
- 2012: 723
- 2011: 694
- 2010: 671
- 2009: 659
- 2008: 647

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk), Ejerfortegnelsen, Grundviden https://grundviden.dk/skole/lind-skole?src=school-md.

**Videre:**
- [Se skolen med kort og skråfoto](https://grundviden.dk/skole/lind-skole?src=school-md)
- [Herning Kommune: nøgletal og boligpriser](https://grundviden.dk/kommune/herning?src=school-md)
- [Alle skoler i Herning Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/herning?src=school-md)
- [Skoler og boliger på kortet](https://grundviden.dk/kort?skole=1&src=school-md)
