Grundviden · Skoler · Ikast-Brande

Bording Skole

Folkeskoler · Ikast-Brande Kommune · 0.-9. klasse (ca. 2 spor) · hjemmeside ↗

7,8Karaktergns. bundne prøver (2024)
446Elever

Sådan klarer skolen sig

Rå karakterer siger ikke alt - en skoles elevgrundlag betyder meget. Se løfteevne, trivsel og nabolag herunder.

Trivsel (seneste måling)

IndikatorSkolenKommunenLandet
Faglig trivsel 3,6 3,6 3,6
Generel trivsel 3,6 3,7 3,6
Ro og orden 3,7 3,8 3,7
Social trivsel 3,9 4,0 4,0
Støtte og inspiration 3,1 3,2 3,1

Elevernes egne svar i den nationale trivselsmåling (2025), omregnet til en skala fra 1 til 5, hvor højere er bedre. "Skolen" er skolens gennemsnit - sammenlign med kommunen og landet ved siden af. Forskelle under ca. 0,2 er små; trivselstal ligger typisk tæt (landstallet er oftest 3,6-4,1). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.

Hvad måler de fem indikatorer?

Løfter skolen eleverne?

Fag (2024)SkolenForventetLøft
Alle bundne prøvefag 7,7 7,2 +0,5
Dansk 7,5 6,9 +0,6
Matematik 7,3 6,5 +0,8*

"Forventet" er den socioøkonomiske reference: det gennemsnit skolens elever statistisk set ville få ud fra deres baggrund (forældres uddannelse, indkomst m.m.). Løftet er skolens eget bidrag - mere sigende end rå karakterer. * = statistisk sikker forskel. Seneste 10 skoleår: markant løft i 0, som forventet i 9, under i 1. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.

Nærmeste skoler

Sammenlign med de nærmeste skoler - klik for at se hver enkelt.

SkoleKarakterEleverAfstand
Sundeved Efterskole 7,0 159 m
Adventure Efterskolen Sønderjylland Skelde 5,7 106 m
Hoptrup Efterskole 7,5 78 m
Tåsingeskolen 7,4 881 m
Korinth Efterskole 5,5 80 m

Karaktergennemsnit gennem årene

Bundne prøvefag, 9. klasse. Bjælkens farve viser niveauet (rød lav til grøn høj). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).

2024 7,8 +1,2
2023 6,6 -0,9
2022 7,5 -0,3
2021 7,8 -0,2
2020 8,0 +2,5
2019 5,5 -0,8
2018 6,3 -1,3
2017 7,6 -0,1
2016 7,7 +0,6
2015 7,1 -0,5
2014 7,6 +1,0
2013 6,6 -0,5
2012 7,1 +1,2
2011 5,9 -0,4
2010 6,3

Elevtal gennem årene

2024 446 +8%
2023 412 -9%
2022 455
2021 454 -3%
2020 467 +1%
2019 462 -4%
2018 480 +1%
2017 476 +5%
2016 453 -2%
2015 460 +2%
2014 453
2013 453 -3%
2012 468 +2%
2011 460 -2%
2010 469 +2%
2009 460 -6%
2008 488

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.

Boliger i skoledistrikter med de højeste karakterer koster typisk 24,4 % mere pr. m² end boliger i samme kommunes lavest bedømte distrikt. Prisen på en god skole →

Median af forskellen inden for hver kommune, de 30 kommuner der har både et højt og et lavt bedømt distrikt med nok handler. Sammenligningen holdes inden for kommunen, fordi karakterniveau og områdets indkomst følges ad.