# Syddjurs Kommune

Boliger i Syddjurs Kommune koster typisk 16.814 kr/m² (median, seneste år), nr. 43 af 98 kommuner efter pris, mod en median på 14.860 kr/m² for landets kommuner. Nabokommunerne: Aarhus 37.115, Favrskov 16.216, Randers 11.952, Norddjurs 7.778 kr/m². 712 boliger er til salg nu, og 704 er solgt det seneste år.

Der bor 44.559 mennesker i Syddjurs Kommune, nr. 49 af 98 efter folketal. Folke- og friskolerne får 7,5 i gennemsnit (kommunemedian 7,2) og der anmeldes 37,1 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (landsgennemsnit 63,2).

Der bor 44.559 mennesker i Syddjurs Kommune (3. kvartal 2026), fordelt på 20.399 husstande. Det gør Syddjurs til den 49. største af landets 98 kommuner. Arealet er 697 km², så der bor 64 mennesker pr. km².

## Pris pr. m²: Syddjurs Kommune mod naboerne og hvert postnummer

- Aarhus: 37.115 kr/m²
- Syddjurs Kommune: 16.814 kr/m²
- Favrskov: 16.216 kr/m²
- Landsmedian (kommunerne): 14.860 kr/m²
- Randers: 11.952 kr/m²
- Norddjurs: 7.778 kr/m²

Postnumre (median kr/m² for huse og lejligheder solgt det seneste år; kun postnumre med mindst 10 handler):

- 8543 Hornslet: 22.884 kr/m², 158 handler, 55 til salg nu; se også [byen Hornslet](https://grundviden.dk/by/hornslet?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8410 Rønde: 19.922 kr/m², 164 handler, 103 til salg nu; se også [byen Rønde](https://grundviden.dk/by/roende?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8400 Ebeltoft: 16.918 kr/m², 198 handler, 284 til salg nu; se også [byen Ebeltoft](https://grundviden.dk/by/ebeltoft?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8550 Ryomgård: 14.375 kr/m², 43 handler, 59 til salg nu; se også [byen Ryomgård](https://grundviden.dk/by/ryomgaard?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8420 Knebel: 11.788 kr/m², 32 handler, 104 til salg nu; se også [byen Knebel](https://grundviden.dk/by/knebel?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8560 Kolind: 11.773 kr/m², 38 handler, 47 til salg nu; se også [byen Kolind](https://grundviden.dk/by/kolind?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8544 Mørke: 10.754 kr/m², 42 handler, 31 til salg nu; se også [byen Mørke](https://grundviden.dk/by/moerke?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8581 Nimtofte: 6.172 kr/m², 12 handler, 21 til salg nu; se også [byen Nimtofte](https://grundviden.dk/by/nimtofte?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 8444 Balle: 4.231 kr/m², 17 handler, 9 til salg nu; se også [byen Balle](https://grundviden.dk/by/balle?src=municipality-md) (anden afgrænsning)

## Befolkning og indkomst

- Officielt folketal for 3. kvartal 2026 (Danmarks Statistik, FOLK1A).
- Aldersfordeling: 0-17 år 19,3 %, 18-29 år 9,2 %, 30-44 år 16,6 %, 45-64 år 27,4 %, 65-79 år 19,8 %, 80+ år 7,7 %.
- Medianalder: 49,3 år.
- Husstande: 20.399 (41,6 % enlige, 51,0 % par); gift: 41,4 %.
- Disponibel indkomst: 272.991 kr pr. person (efter skat og renter); før skat 392.137 kr (2024).
- Flyttemønstre (2025): 2.490 flyttede til kommunen fra resten af landet og 2.289 den anden vej, netto +201; flest tilflyttere kommer fra Aarhus, Norddjurs, Randers, flest fraflyttere ender i Aarhus, Norddjurs, Randers.
- Middellevetid: 82,2 år (hele landet 81,6) for perioden 2021-2025.

## Boligmarked

- Median salgspris seneste år: 16.814 kr/m² (typisk kommune: 14.860 kr/m²).
- Tinglyste handler siden 1992: 52.402; adresser: 33.871.
- Median grundareal: 1.250 m²; median rest-byggeret: 121 m² (modelberegning).

Prisudvikling, median kr/m² bolig for frie handler pr. år (ændring fra året før):

- 2026 (til dato): 16.930 kr/m²
- 2025: 15.363 kr/m² (+19 %)
- 2024: 12.897 kr/m² (+2 %)
- 2023: 12.609 kr/m² (-3 %)
- 2022: 12.962 kr/m² (+5 %)
- 2021: 12.293 kr/m² (+11 %)
- 2020: 11.081 kr/m² (+5 %)
- 2019: 10.533 kr/m² (+14 %)
- 2018: 9.221 kr/m² (-2 %)
- 2017: 9.420 kr/m² (-3 %)
- 2016: 9.671 kr/m² (-3 %)
- 2015: 9.970 kr/m² (+10 %)
- 2014: 9.052 kr/m²
- 2013: 9.016 kr/m² (+7 %)
- 2012: 8.460 kr/m² (-11 %)
- 2011: 9.542 kr/m² (+3 %)
- 2010: 9.286 kr/m² (+20 %)
- 2009: 7.756 kr/m² (+5 %)
- 2008: 7.418 kr/m² (-7 %)
- 2007: 7.967 kr/m² (+25 %)
- 2006: 6.357 kr/m² (+19 %)
- 2005: 5.335 kr/m² (+3 %)
- 2004: 5.194 kr/m² (+6 %)
- 2003: 4.893 kr/m² (+6 %)
- 2002: 4.630 kr/m² (-13 %)
- 2001: 5.344 kr/m² (+4 %)
- 2000: 5.122 kr/m² (+10 %)
- 1999: 4.640 kr/m² (+1 %)
- 1998: 4.601 kr/m² (+11 %)
- 1997: 4.156 kr/m² (+17 %)
- 1996: 3.546 kr/m²

Årets dyreste handel: [Skelhøjevej 25](https://grundviden.dk/adresse/skelhoejevej-25-8400?src=municipality-md) (7,8 mio. kr., august 2026).
Et medianhus kræver ca. 546.250 kr i husstandsindkomst.

Kilde: salgspris pr. m² fra Ejerfortegnelsen (kun frie handler); rest-byggeret er en modelberegning.

## Til salg i Syddjurs Kommune lige nu

Et udsnit af boligerne til salg: [se alle](https://grundviden.dk/?omr=kommune:syddjurs&soeg=1&src=municipality-md).

## Byer i Syddjurs Kommune

- [Ebeltoft](https://grundviden.dk/by/ebeltoft?src=municipality-md) - 7.437 indb.
- [Hornslet](https://grundviden.dk/by/hornslet?src=municipality-md) - 6.446 indb.
- [Rønde](https://grundviden.dk/by/roende?src=municipality-md) - 3.329 indb.
- [Ryomgård](https://grundviden.dk/by/ryomgaard?src=municipality-md) - 2.779 indb.
- [Kolind](https://grundviden.dk/by/kolind?src=municipality-md) - 1.923 indb.
- [Mørke](https://grundviden.dk/by/moerke?src=municipality-md) - 1.738 indb.
- [Ugelbølle](https://grundviden.dk/by/ugelboelle?src=municipality-md) - 1.542 indb.
- [Thorsager](https://grundviden.dk/by/thorsager?src=municipality-md) - 1.400 indb.
- [Pindstrup](https://grundviden.dk/by/pindstrup?src=municipality-md) - 730 indb.
- [Knebel](https://grundviden.dk/by/knebel?src=municipality-md) - 667 indb.
- [Nimtofte](https://grundviden.dk/by/nimtofte?src=municipality-md) - 572 indb.
- [Rodskov](https://grundviden.dk/by/rodskov?src=municipality-md) - 501 indb.
- [Feldballe](https://grundviden.dk/by/feldballe?src=municipality-md) - 467 indb.
- [Balle](https://grundviden.dk/by/balle?src=municipality-md) - 458 indb.
- [Tirstrup](https://grundviden.dk/by/tirstrup?src=municipality-md) - 425 indb.
- [Vrinners](https://grundviden.dk/by/vrinners?src=municipality-md) - 405 indb.
- [Lime](https://grundviden.dk/by/lime?src=municipality-md) - 371 indb.
- [Søby](https://grundviden.dk/by/soeby-syddjurs?src=municipality-md) - 227 indb.
- [Tved](https://grundviden.dk/by/tved?src=municipality-md) - 225 indb.
- [Grønfeld](https://grundviden.dk/by/groenfeld?src=municipality-md) - 200 indb.

Danmarks Statistiks byopgørelse 2026 - 20 områder, største først.

## Skoler

- Folkeskoler m.fl.: 22; gennemsnit af 9. klasses bundne prøver på folke- og friskoler 7,5; generel trivsel (1-5) 3,6.
- Højt karaktergennemsnit: [Rønde Privatskole](https://grundviden.dk/skole/roende-privatskole?src=municipality-md) - 8,6, 196 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Syddjurs Friskole](https://grundviden.dk/skole/syddjurs-friskole?src=municipality-md) - 8,5, 203 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Mørke Skole](https://grundviden.dk/skole/moerke-skole?src=municipality-md) - 8,2, 223 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Molsskolen](https://grundviden.dk/skole/molsskolen?src=municipality-md) - 8,1, 261 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Ebeltoft Skole](https://grundviden.dk/skole/ebeltoft-skole?src=municipality-md) - 8,0, 440 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Ryomgaard Realskole](https://grundviden.dk/skole/ryomgaard-realskole?src=municipality-md) - 8,0, 286 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Hornslet Skole](https://grundviden.dk/skole/hornslet-skole?src=municipality-md) - 7,5, 902 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Tirstrup Idrætsefterskole](https://grundviden.dk/skole/tirstrup-idraetsefterskole?src=municipality-md) - 7,4, 135 elever

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).

## Gymnasier og ungdomsuddannelser

- Syddjurs Gymnasium: eksamenssnit 7,8 (Almen studentereksamen)
- Viden Djurs - Erhvervsskole, Gymnasier og VUC - Djursland: eksamenssnit 6,9 (Merkantil studentereksamen)
- Viden Djurs, VID Erhvervsuddannelser, Kalø: eksamenssnit 6,5 (EUX, merkantile uddannelser)

## Kriminalitet (2025)

Anmeldelser pr. 1.000 indbyggere (kommunen / landsgennemsnit):

- I alt: 37,1 / 63,2
- Vold: 2,3 / 4,7
- Ejendom: 24,2 / 39,1
- Indbrud i beboelse: 2,6 / 2,6

Kilde: Danmarks Statistik (STRAF11); tallet dækker hele kommunen.

## Radon

Forhøjet områderisiko (klasse 3 af 4): ca. 3,7 % af enfamiliehusene er vurderet over 200 Bq/m³. Et områdegennemsnit fra 2001 - det enkelte hus kan ligge over eller under.

## Energi og klima

- Adresser med fiber: 97,8 %
- Andel med 1 Gbit/s eller mere: 98,7 %
- Solindstråling på tage: 935 kWh/m²/år
- Vindmøller: 24 (18,6 MW)

## Planer

- Lokalplanforslag, ikke vedtaget endnu: 11, heraf 3 i høring nu (offentliggjort inden for de seneste 8 uger).
- Zoner: Landzone 94 %, Byzone 3 %, Sommerhusområde 3 %.

## Mest trafikerede veje

- Århus - Grenaa: 7.581 biler/døgn (2026)
- Drastrup - Følle: 5.585 biler/døgn (2026)
- Tåstrup - Ebeltoft: 2.300 biler/døgn (2026)
- Kystvejen: 177 biler/døgn (2022)
- Randersvej: 146 biler/døgn (2023)
- Landevejen: 83 biler/døgn (2023)

Kilde: Grundviden, https://grundviden.dk/kommune/syddjurs?src=municipality-md - Danmarks Statistik, Datafordeleren (BBR, Matriklen, Ejerfortegnelsen), Plandata, Vejdirektoratet, Energistyrelsen m.fl.

**Videre:**
- [Se Syddjurs Kommune med kort og alle afsnit](https://grundviden.dk/kommune/syddjurs?src=municipality-md)
- [Boligrekorder og statistik i Syddjurs](https://grundviden.dk/statistik/syddjurs?src=municipality-md)
- [Alle lokalplaner i Syddjurs Kommune](https://grundviden.dk/lokalplan/syddjurs?src=municipality-md)
- [Hvad lokalplanerne i Syddjurs Kommune tillader: hver plan med status og én linje](https://grundviden.dk/lokalplan/syddjurs?src=municipality-md)
- [Alle skoler i Syddjurs Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/syddjurs?src=municipality-md)
