# Stevns Kommune

Boliger i Stevns Kommune koster typisk 16.065 kr/m² (median, seneste år), nr. 45 af 98 kommuner efter pris, mod en median på 14.836 kr/m² for landets kommuner. Nabokommunerne: Køge 28.818, Faxe 14.596 kr/m². 218 boliger er til salg nu, og 483 er solgt det seneste år.

Der bor 23.990 mennesker i Stevns Kommune, nr. 88 af 98 efter folketal. Folkeskolerne får 6,6 i gennemsnit (kommunemedian 7,1) og der anmeldes 37,0 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (landsgennemsnit 63,2).

Der bor 23.990 mennesker i Stevns Kommune (3. kvartal 2026), fordelt på 10.910 husstande. Det gør Stevns til den 88. største af landets 98 kommuner. Arealet er 250 km², så der bor 96 mennesker pr. km².

## Pris pr. m²: Stevns Kommune mod naboerne og hvert postnummer

- Køge: 28.818 kr/m²
- Stevns Kommune: 16.065 kr/m²
- Landsmedian (kommunerne): 14.836 kr/m²
- Faxe: 14.596 kr/m²

Postnumre (median kr/m² for huse og lejligheder solgt det seneste år; kun postnumre med mindst 10 handler):

- 4600 Køge: 25.146 kr/m², 127 handler, 47 til salg nu
- 4671 Strøby: 20.000 kr/m², 19 handler, 36 til salg nu
- 4652 Hårlev: 16.456 kr/m², 123 handler, 23 til salg nu
- 4673 Rødvig Stevns: 14.104 kr/m², 57 handler, 36 til salg nu
- 4672 Klippinge: 12.822 kr/m², 26 handler, 10 til salg nu
- 4660 Store Heddinge: 11.524 kr/m², 126 handler, 67 til salg nu

## Befolkning og indkomst

- Officielt folketal for 3. kvartal 2026 (Danmarks Statistik, FOLK1A).
- Aldersfordeling: 0-17 år 17,7 %, 18-29 år 9,5 %, 30-44 år 16,1 %, 45-64 år 29,4 %, 65-79 år 19,7 %, 80+ år 7,5 %.
- Medianalder: 50,4 år.
- Husstande: 10.910 (40,2 % enlige, 49,8 % par); gift: 42,4 %.
- Disponibel indkomst: 277.992 kr pr. person (efter skat og renter); før skat 398.119 kr (2024).
- Flyttemønstre (2025): 1.747 flyttede til kommunen fra resten af landet og 1.469 den anden vej, netto +278; flest tilflyttere kommer fra Køge, København, Faxe, flest fraflyttere ender i Køge, København, Faxe.
- Middellevetid: 81,2 år (hele landet 81,6) for perioden 2021-2025.

## Boligmarked

- Median salgspris seneste år: 16.065 kr/m² (typisk kommune: 14.836 kr/m²).
- Tinglyste handler siden 1992: 19.644; adresser: 13.513.
- Median grundareal: 992 m²; median rest-byggeret: 83 m² (modelberegning).

Prisudvikling, median kr/m² bolig for frie handler pr. år (ændring fra året før):

- 2026: 16.129 kr/m² (+14 %)
- 2025: 14.142 kr/m² (+11 %)
- 2024: 12.719 kr/m² (+1 %)
- 2023: 12.654 kr/m² (-14 %)
- 2022: 14.662 kr/m² (+23 %)
- 2021: 11.961 kr/m² (+1 %)
- 2020: 11.812 kr/m² (+1 %)
- 2019: 11.667 kr/m² (+10 %)
- 2018: 10.583 kr/m² (+2 %)
- 2017: 10.343 kr/m² (+26 %)
- 2016: 8.232 kr/m² (-12 %)
- 2015: 9.322 kr/m² (+22 %)
- 2014: 7.658 kr/m² (+2 %)
- 2013: 7.498 kr/m² (-5 %)
- 2012: 7.913 kr/m² (-11 %)
- 2011: 8.929 kr/m² (-6 %)
- 2010: 9.522 kr/m² (+11 %)
- 2009: 8.588 kr/m² (-15 %)
- 2008: 10.052 kr/m² (-3 %)
- 2007: 10.381 kr/m² (+12 %)
- 2006: 9.230 kr/m² (+21 %)
- 2005: 7.614 kr/m² (+1 %)
- 2004: 7.542 kr/m² (+14 %)
- 2003: 6.625 kr/m² (-7 %)
- 2002: 7.143 kr/m² (+1 %)
- 2001: 7.103 kr/m² (+10 %)
- 2000: 6.446 kr/m² (+15 %)
- 1999: 5.602 kr/m² (+2 %)
- 1998: 5.482 kr/m² (+14 %)
- 1997: 4.789 kr/m² (+12 %)
- 1996: 4.271 kr/m²

Årets dyreste handel: [Kystvejen 10](https://grundviden.dk/adresse/kystvejen-10-4600?src=municipality-md) (9,9 mio. kr., oktober 2026).
Et medianhus kræver ca. 499.344 kr i husstandsindkomst.

Kilde: salgspris pr. m² fra Ejerfortegnelsen (kun frie handler); rest-byggeret er en modelberegning.

## Til salg i Stevns Kommune lige nu

Et udsnit af boligerne til salg: [se alle](https://grundviden.dk/?omr=kommune:stevns&soeg=1&src=municipality-md).

## Byer i Stevns Kommune

- [Strøby Egede](https://grundviden.dk/by/stroeby-egede?src=municipality-md) - 5.103 indb.
- [Store Heddinge](https://grundviden.dk/by/store-heddinge?src=municipality-md) - 3.690 indb.
- [Hårlev](https://grundviden.dk/by/haarlev?src=municipality-md) - 2.957 indb.
- [Rødvig](https://grundviden.dk/by/roedvig?src=municipality-md) - 1.828 indb.
- [Valløby](https://grundviden.dk/by/valloeby?src=municipality-md) - 752 indb.
- [Strøby](https://grundviden.dk/by/stroeby?src=municipality-md) - 719 indb.
- [Hellested](https://grundviden.dk/by/hellested?src=municipality-md) - 557 indb.
- [Klippinge](https://grundviden.dk/by/klippinge?src=municipality-md) - 491 indb.
- [Lyderslev](https://grundviden.dk/by/lyderslev?src=municipality-md) - 312 indb.
- [Magleby](https://grundviden.dk/by/magleby?src=municipality-md) - 311 indb.
- [Holtug](https://grundviden.dk/by/holtug?src=municipality-md) - 235 indb.
- [Havnelev-Boestofte](https://grundviden.dk/by/havnelev-boestofte?src=municipality-md) - 229 indb.

Danmarks Statistiks byopgørelse 2026 - 12 områder, største først.

## Skoler

- Folkeskoler m.fl.: 11; gennemsnit af 9. klasses bundne prøver 6,6; generel trivsel (1-5) 3,5.
- Højt karaktergennemsnit: [Gymnastikefterskolen Stevns](https://grundviden.dk/skole/gymnastikefterskolen-stevns?src=municipality-md) - 7,6, 188 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Hellested Friskole og Børnehus](https://grundviden.dk/skole/hellested-friskole-og-boernehus?src=municipality-md) - 7,2, 204 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Store Heddinge Skole](https://grundviden.dk/skole/store-heddinge-skole?src=municipality-md) - 7,2, 498 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Hotherskolen](https://grundviden.dk/skole/hotherskolen?src=municipality-md) - 6,9, 380 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Strøbyskolen](https://grundviden.dk/skole/stroebyskolen?src=municipality-md) - 6,5, 702 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Skelbæk Friskole](https://grundviden.dk/skole/skelbaek-friskole?src=municipality-md) - 6,4, 170 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Stevns Friskole](https://grundviden.dk/skole/stevns-friskole?src=municipality-md) - 5,8, 155 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Mindehøjskolen](https://grundviden.dk/skole/mindehoejskolen?src=municipality-md) - 5,2, 28 elever

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).

## Kriminalitet (2025)

Anmeldelser pr. 1.000 indbyggere (kommunen / landsgennemsnit):

- I alt: 37,0 / 63,2
- Vold: 4,5 / 4,7
- Ejendom: 21,5 / 39,1
- Indbrud i beboelse: 2,8 / 2,6

Kilde: Danmarks Statistik (STRAF11); tallet dækker hele kommunen.

## Radon

Forhøjet områderisiko (klasse 3 af 4): ca. 9,8 % af enfamiliehusene er vurderet over 200 Bq/m³. Et områdegennemsnit fra 2001 - det enkelte hus kan ligge over eller under.

## Energi og klima

- Adresser med fiber: 98,7 %
- Andel med 1 Gbit/s eller mere: 99,6 %
- Solindstråling på tage: 952 kWh/m²/år
- Vindmøller: 19 (11,0 MW)

## Planer

- Lokalplanforslag, ikke vedtaget endnu: 1. Ingen af dem er offentliggjort inden for de seneste 8 uger, så ingen er i høring nu.
- Zoner: Landzone 96 %, Byzone 4 %, Sommerhusområde 1 %.

## Mest trafikerede veje

- Køge - St.Heddinge - Rødvig: 5.855 biler/døgn (2019)
- Køge - Præstø: 5.638 biler/døgn (2019)
- Vordingborgvej: 4.563 biler/døgn (2019)

Kilde: Grundviden, https://grundviden.dk/kommune/stevns?src=municipality-md - Danmarks Statistik, Datafordeleren (BBR, Matriklen, Ejerfortegnelsen), Plandata, Vejdirektoratet, Energistyrelsen m.fl.

**Videre:**
- [Se Stevns Kommune med kort og alle afsnit](https://grundviden.dk/kommune/stevns?src=municipality-md)
- [Boligrekorder og statistik i Stevns](https://grundviden.dk/statistik/stevns?src=municipality-md)
- [Alle lokalplaner i Stevns Kommune](https://grundviden.dk/lokalplan/stevns?src=municipality-md)
- [Hvad lokalplanerne i Stevns Kommune tillader: hver plan med status og én linje](https://grundviden.dk/lokalplan/stevns?src=municipality-md)
- [Alle skoler i Stevns Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/stevns?src=municipality-md)
