# Høje-Taastrup Kommune

Boliger i Høje-Taastrup Kommune koster typisk 31.832 kr/m² (median, seneste år), nr. 27 af 98 kommuner efter pris, mod en median på 15.018 kr/m² for landets kommuner. Nabokommunerne: Vallensbæk 34.634, Roskilde 34.468, Greve 32.746, Egedal 31.990 kr/m². 187 boliger er til salg nu, og 1.021 er solgt det seneste år.

Der bor 60.843 mennesker i Høje-Taastrup Kommune, nr. 25 af 98 efter folketal. Folke- og friskolerne får 7,1 i gennemsnit (kommunemedian 7,2) og der anmeldes 63,2 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (landsgennemsnit 63,2).

Der bor 60.843 mennesker i Høje-Taastrup Kommune (3. kvartal 2026), fordelt på 25.719 husstande. Det gør Høje-Taastrup til den 25. største af landets 98 kommuner. Arealet er 78 km², så der bor 778 mennesker pr. km².

## Pris pr. m²: Høje-Taastrup Kommune mod naboerne og hvert postnummer

- Vallensbæk: 34.634 kr/m²
- Roskilde: 34.468 kr/m²
- Greve: 32.746 kr/m²
- Egedal: 31.990 kr/m²
- Høje-Taastrup Kommune: 31.832 kr/m²
- Albertslund: 31.633 kr/m²
- Ishøj: 29.906 kr/m²
- Landsmedian (kommunerne): 15.018 kr/m²

Postnumre (median kr/m² for huse og lejligheder solgt det seneste år; kun postnumre med mindst 10 handler):

- 2640 Hedehusene: 32.857 kr/m², 356 handler, 74 til salg nu; se også [byen Hedehusene](https://grundviden.dk/by/hedehusene?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 2630 Taastrup: 31.250 kr/m², 663 handler, 113 til salg nu; se også [byen Taastrup](https://grundviden.dk/by/taastrup?src=municipality-md) (anden afgrænsning)

## Befolkning og indkomst

- Officielt folketal for 3. kvartal 2026 (Danmarks Statistik, FOLK1A).
- Aldersfordeling: 0-17 år 20,6 %, 18-29 år 16,4 %, 30-44 år 23,0 %, 45-64 år 23,8 %, 65-79 år 11,2 %, 80+ år 5,0 %.
- Medianalder: 37,8 år.
- Husstande: 25.719 (41,1 % enlige, 44,8 % par); gift: 38,5 %.
- Disponibel indkomst: 271.191 kr pr. person (efter skat og renter); før skat 384.421 kr (2024).
- Flyttemønstre (2025): 5.704 flyttede til kommunen fra resten af landet og 5.399 den anden vej, netto +305; flest tilflyttere kommer fra København, Roskilde, Brøndby, flest fraflyttere ender i København, Roskilde, Greve.
- Middellevetid: 81,7 år (hele landet 81,6) for perioden 2021-2025.

## Boligmarked

- Median salgspris seneste år: 31.832 kr/m² (typisk kommune: 15.018 kr/m²).
- Tinglyste handler siden 1992: 29.338; adresser: 17.710.
- Median grundareal: 952 m²; median rest-byggeret: 45 m² (modelberegning).

Prisudvikling, median kr/m² bolig for frie handler pr. år (ændring fra året før):

- 2026 (til dato): 32.786 kr/m²
- 2025: 28.519 kr/m² (+7 %)
- 2024: 26.531 kr/m²
- 2023: 26.491 kr/m² (-2 %)
- 2022: 26.923 kr/m² (+1 %)
- 2021: 26.681 kr/m² (+15 %)
- 2020: 23.216 kr/m² (+4 %)
- 2019: 22.419 kr/m² (+2 %)
- 2018: 22.083 kr/m² (+10 %)
- 2017: 20.000 kr/m² (+8 %)
- 2016: 18.528 kr/m² (+14 %)
- 2015: 16.304 kr/m² (+12 %)
- 2014: 14.536 kr/m² (+3 %)
- 2013: 14.100 kr/m² (+1 %)
- 2012: 13.908 kr/m² (-4 %)
- 2011: 14.474 kr/m² (-6 %)
- 2010: 15.348 kr/m² (+11 %)
- 2009: 13.828 kr/m² (-10 %)
- 2008: 15.343 kr/m² (-12 %)
- 2007: 17.340 kr/m² (-9 %)
- 2006: 19.082 kr/m² (+33 %)
- 2005: 14.392 kr/m² (+13 %)
- 2004: 12.697 kr/m² (+3 %)
- 2003: 12.357 kr/m² (+6 %)
- 2002: 11.647 kr/m² (+12 %)
- 2001: 10.429 kr/m² (+9 %)
- 2000: 9.602 kr/m² (+11 %)
- 1999: 8.636 kr/m² (+12 %)
- 1998: 7.680 kr/m² (+15 %)
- 1997: 6.658 kr/m² (+10 %)
- 1996: 6.060 kr/m²

Årets dyreste handel: [Vartovvej 1](https://grundviden.dk/adresse/vartovvej-1-2630?src=municipality-md) (8,5 mio. kr., august 2026).
Et medianhus kræver ca. 925.062 kr i husstandsindkomst.

Kilde: salgspris pr. m² fra Ejerfortegnelsen (kun frie handler); rest-byggeret er en modelberegning.

## Til salg i Høje-Taastrup Kommune lige nu

Et udsnit af boligerne til salg: [se alle](https://grundviden.dk/?omr=kommune:hoeje-taastrup&soeg=1&src=municipality-md).

## Byer i Høje-Taastrup Kommune

- [Taastrup](https://grundviden.dk/by/taastrup?src=municipality-md) - 38.328 indb.
- [Hedehusene](https://grundviden.dk/by/hedehusene?src=municipality-md) - 17.953 indb.
- [Sengeløse](https://grundviden.dk/by/sengeloese?src=municipality-md) - 1.488 indb.
- [Reerslev](https://grundviden.dk/by/reerslev?src=municipality-md) - 721 indb.
- [Vridsløsemagle](https://grundviden.dk/by/vridsloesemagle?src=municipality-md) - 287 indb.

Danmarks Statistiks byopgørelse 2026 - 5 områder, største først.

## Skoler

- Folkeskoler m.fl.: 16; gennemsnit af 9. klasses bundne prøver på folke- og friskoler 7,1; generel trivsel (1-5) 3,6.
- Højt karaktergennemsnit: [Taastrup Realskole](https://grundviden.dk/skole/taastrup-realskole?src=municipality-md) - 8,1, 729 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Borgerskolen](https://grundviden.dk/skole/borgerskolen?src=municipality-md) - 7,6, 806 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Høje Taastrup Privatskole](https://grundviden.dk/skole/hoeje-taastrup-privatskole?src=municipality-md) - 7,6, 288 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Skt. Pauls Skole](https://grundviden.dk/skole/skt-pauls-skole?src=municipality-md) - 7,5, 242 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Vestegnens Privatskole](https://grundviden.dk/skole/vestegnens-privatskole?src=municipality-md) - 7,3, 305 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Fløng Skole](https://grundviden.dk/skole/floeng-skole?src=municipality-md) - 7,2, 668 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Læringshuset](https://grundviden.dk/skole/laeringshuset?src=municipality-md) - 6,9, 772 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Torstorp Skole](https://grundviden.dk/skole/torstorp-skole?src=municipality-md) - 6,7, 551 elever

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).

## Gymnasier og ungdomsuddannelser

- Taastrup City Gymnasium: eksamenssnit 5,7 (2-årig almen studentereksamen (tidligere stk))
- Høje-Taastrup Gymnasium: eksamenssnit 4,9 (Højere forberedelseseksamen)

## Kriminalitet (2025)

Anmeldelser pr. 1.000 indbyggere (kommunen / landsgennemsnit):

- I alt: 63,2 / 63,2
- Vold: 4,7 / 4,7
- Ejendom: 37,6 / 39,1
- Indbrud i beboelse: 2,1 / 2,6

Kilde: Danmarks Statistik (STRAF11); tallet dækker hele kommunen.

## Radon

Forhøjet områderisiko (klasse 3 af 4): ca. 9,9 % af enfamiliehusene er vurderet over 200 Bq/m³. Et områdegennemsnit fra 2001 - det enkelte hus kan ligge over eller under.

## Energi og klima

- Adresser med fiber: 94,0 %
- Andel med 1 Gbit/s eller mere: 98,9 %
- Solindstråling på tage: 931 kWh/m²/år
- Vindmøller: 1 (0,9 MW)

## Planer

- Lokalplanforslag, ikke vedtaget endnu: 5, heraf 1 i høring nu (offentliggjort inden for de seneste 8 uger).
- Zoner: Landzone 68 %, Byzone 32 %, Sommerhusområde 0 %.

## Mest trafikerede veje

- Holbækmotorvejen: 88.102 biler/døgn (2026)
- Forbindelsesvej fra M11 mod M4, Klovtofte nord: 28.019 biler/døgn (2026)
- Forbindelsesvej M11 og M4, Klovtofte nord: 27.678 biler/døgn (2026)
- Motorring 4: 13.083 biler/døgn (2026)
- Høje Taastrup Vej: 11.342 biler/døgn (2019)
- Høje-Taastrup Vej: 8.599 biler/døgn (2022)

Kilde: Grundviden, https://grundviden.dk/kommune/hoeje-taastrup?src=municipality-md - Danmarks Statistik, Datafordeleren (BBR, Matriklen, Ejerfortegnelsen), Plandata, Vejdirektoratet, Energistyrelsen m.fl.

**Videre:**
- [Se Høje-Taastrup Kommune med kort og alle afsnit](https://grundviden.dk/kommune/hoeje-taastrup?src=municipality-md)
- [Boligrekorder og statistik i Høje-Taastrup](https://grundviden.dk/statistik/hoeje-taastrup?src=municipality-md)
- [Alle lokalplaner i Høje-Taastrup Kommune](https://grundviden.dk/lokalplan/hoeje-taastrup?src=municipality-md)
- [Hvad lokalplanerne i Høje-Taastrup Kommune tillader: hver plan med status og én linje](https://grundviden.dk/lokalplan/hoeje-taastrup?src=municipality-md)
- [Alle skoler i Høje-Taastrup Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/hoeje-taastrup?src=municipality-md)
