# Hjørring Kommune

Boliger i Hjørring Kommune koster typisk 9.355 kr/m² (median, seneste år), nr. 78 af 98 kommuner efter pris, mod en median på 15.018 kr/m² for landets kommuner. Nabokommunerne: Frederikshavn 10.432, Jammerbugt 9.322, Brønderslev 8.932 kr/m². 1.074 boliger er til salg nu, og 828 er solgt det seneste år.

Der bor 62.909 mennesker i Hjørring Kommune, nr. 24 af 98 efter folketal. Folke- og friskolerne får 6,9 i gennemsnit (kommunemedian 7,2) og der anmeldes 44,3 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (landsgennemsnit 63,2).

Der bor 62.909 mennesker i Hjørring Kommune (3. kvartal 2026), fordelt på 31.298 husstande. Det gør Hjørring til den 24. største af landets 98 kommuner. Arealet er 927 km², så der bor 68 mennesker pr. km².

## Pris pr. m²: Hjørring Kommune mod naboerne og hvert postnummer

- Landsmedian (kommunerne): 15.018 kr/m²
- Frederikshavn: 10.432 kr/m²
- Hjørring Kommune: 9.355 kr/m²
- Jammerbugt: 9.322 kr/m²
- Brønderslev: 8.932 kr/m²

Postnumre (median kr/m² for huse og lejligheder solgt det seneste år; kun postnumre med mindst 10 handler):

- 9480 Løkken: 11.867 kr/m², 95 handler, 108 til salg nu; se også [byen Løkken](https://grundviden.dk/by/loekken?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 9800 Hjørring: 11.170 kr/m², 405 handler, 540 til salg nu; se også [byen Hjørring](https://grundviden.dk/by/hjoerring?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 9760 Vrå: 7.500 kr/m², 84 handler, 48 til salg nu; se også [byen Vrå](https://grundviden.dk/by/vraa?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 9850 Hirtshals: 7.378 kr/m², 117 handler, 149 til salg nu; se også [byen Hirtshals](https://grundviden.dk/by/hirtshals?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 9881 Bindslev: 5.865 kr/m², 27 handler, 69 til salg nu; se også [byen Bindslev](https://grundviden.dk/by/bindslev?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 9830 Tårs: 5.793 kr/m², 33 handler, 50 til salg nu; se også [byen Tårs](https://grundviden.dk/by/taars?src=municipality-md) (anden afgrænsning)
- 9870 Sindal: 5.508 kr/m², 65 handler, 101 til salg nu; se også [byen Sindal](https://grundviden.dk/by/sindal?src=municipality-md) (anden afgrænsning)

## Befolkning og indkomst

- Officielt folketal for 3. kvartal 2026 (Danmarks Statistik, FOLK1A).
- Aldersfordeling: 0-17 år 17,9 %, 18-29 år 11,6 %, 30-44 år 16,2 %, 45-64 år 27,3 %, 65-79 år 19,1 %, 80+ år 7,8 %.
- Medianalder: 48,7 år.
- Husstande: 31.298 (47,5 % enlige, 47,1 % par); gift: 38,7 %.
- Disponibel indkomst: 256.286 kr pr. person (efter skat og renter); før skat 369.677 kr (2024).
- Flyttemønstre (2025): 2.029 flyttede til kommunen fra resten af landet og 2.282 den anden vej, netto -253; flest tilflyttere kommer fra Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev, flest fraflyttere ender i Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev.
- Middellevetid: 81,3 år (hele landet 81,6) for perioden 2021-2025.

## Boligmarked

- Median salgspris seneste år: 9.355 kr/m² (typisk kommune: 15.018 kr/m²).
- Tinglyste handler siden 1992: 58.384; adresser: 43.947.
- Median grundareal: 1.284 m²; median rest-byggeret: 113 m² (modelberegning).

Prisudvikling, median kr/m² bolig for frie handler pr. år (ændring fra året før):

- 2026 (til dato): 8.558 kr/m²
- 2025: 9.132 kr/m² (+3 %)
- 2024: 8.831 kr/m² (+2 %)
- 2023: 8.650 kr/m² (+7 %)
- 2022: 8.121 kr/m² (-1 %)
- 2021: 8.228 kr/m² (+4 %)
- 2020: 7.906 kr/m² (+3 %)
- 2019: 7.688 kr/m² (+1 %)
- 2018: 7.584 kr/m² (+2 %)
- 2017: 7.407 kr/m² (+2 %)
- 2016: 7.246 kr/m² (+9 %)
- 2015: 6.646 kr/m² (+5 %)
- 2014: 6.338 kr/m² (+2 %)
- 2013: 6.240 kr/m² (-4 %)
- 2012: 6.525 kr/m² (-8 %)
- 2011: 7.072 kr/m² (+2 %)
- 2010: 6.967 kr/m² (+16 %)
- 2009: 6.000 kr/m² (+2 %)
- 2008: 5.865 kr/m² (+9 %)
- 2007: 5.373 kr/m²
- 2006: 5.385 kr/m² (+18 %)
- 2005: 4.571 kr/m² (+7 %)
- 2004: 4.289 kr/m² (-4 %)
- 2003: 4.477 kr/m² (+8 %)
- 2002: 4.148 kr/m² (-3 %)
- 2001: 4.286 kr/m²
- 2000: 4.273 kr/m² (+3 %)
- 1999: 4.164 kr/m² (+6 %)
- 1998: 3.918 kr/m² (+1 %)
- 1997: 3.866 kr/m² (+6 %)
- 1996: 3.647 kr/m²

Årets dyreste handel: [Enghavevej 3](https://grundviden.dk/adresse/enghavevej-3-9800?src=municipality-md) (10,3 mio. kr., marts 2026).
Et medianhus kræver ca. 308.750 kr i husstandsindkomst.

Kilde: salgspris pr. m² fra Ejerfortegnelsen (kun frie handler); rest-byggeret er en modelberegning.

## Til salg i Hjørring Kommune lige nu

Et udsnit af boligerne til salg: [se alle](https://grundviden.dk/?omr=kommune:hjoerring&soeg=1&src=municipality-md).

## Byer i Hjørring Kommune

- [Hjørring](https://grundviden.dk/by/hjoerring?src=municipality-md) - 25.794 indb.
- [Hirtshals](https://grundviden.dk/by/hirtshals?src=municipality-md) - 5.265 indb.
- [Sindal](https://grundviden.dk/by/sindal?src=municipality-md) - 3.032 indb.
- [Vrå](https://grundviden.dk/by/vraa?src=municipality-md) - 2.662 indb.
- [Tårs](https://grundviden.dk/by/taars?src=municipality-md) - 1.825 indb.
- [Løkken](https://grundviden.dk/by/loekken?src=municipality-md) - 1.674 indb.
- [Tornby](https://grundviden.dk/by/tornby?src=municipality-md) - 1.001 indb.
- [Bindslev](https://grundviden.dk/by/bindslev?src=municipality-md) - 963 indb.
- [Bjergby](https://grundviden.dk/by/bjergby?src=municipality-md) - 883 indb.
- [Horne](https://grundviden.dk/by/horne-hjoerring?src=municipality-md) - 672 indb.
- [Lønstrup](https://grundviden.dk/by/loenstrup?src=municipality-md) - 544 indb.
- [Astrup](https://grundviden.dk/by/astrup-hjoerring?src=municipality-md) - 529 indb.
- [Tversted](https://grundviden.dk/by/tversted?src=municipality-md) - 526 indb.
- [Lendum](https://grundviden.dk/by/lendum?src=municipality-md) - 496 indb.
- [Åbyen](https://grundviden.dk/by/aabyen?src=municipality-md) - 469 indb.
- [Poulstrup](https://grundviden.dk/by/poulstrup?src=municipality-md) - 429 indb.
- [Harken](https://grundviden.dk/by/harken?src=municipality-md) - 376 indb.
- [Vrensted](https://grundviden.dk/by/vrensted?src=municipality-md) - 275 indb.
- [Lørslev](https://grundviden.dk/by/loerslev?src=municipality-md) - 274 indb.
- [Hundelev](https://grundviden.dk/by/hundelev?src=municipality-md) - 228 indb.
- [Mosbjerg](https://grundviden.dk/by/mosbjerg?src=municipality-md) - 222 indb.
- [Rakkeby](https://grundviden.dk/by/rakkeby?src=municipality-md) - 221 indb.

Danmarks Statistiks byopgørelse 2026 - 22 områder, største først.

## Skoler

- Folkeskoler m.fl.: 29; gennemsnit af 9. klasses bundne prøver på folke- og friskoler 6,9; generel trivsel (1-5) 3,6.
- Højt karaktergennemsnit: [Løkken undervisningssted](https://grundviden.dk/skole/loekken-undervisningssted?src=municipality-md) - 8,7, 206 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Hjørring Private Realskole](https://grundviden.dk/skole/hjoerring-private-realskole?src=municipality-md) - 8,2, 667 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Højene undervisningssted](https://grundviden.dk/skole/hoejene-undervisningssted?src=municipality-md) - 7,2, 620 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Vrå undervisningssted](https://grundviden.dk/skole/vraa-undervisningssted?src=municipality-md) - 7,2, 431 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Lørslev Friskole](https://grundviden.dk/skole/loerslev-friskole?src=municipality-md) - 7,2, 85 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Muldbjerg undervisningssted](https://grundviden.dk/skole/muldbjerg-undervisningssted?src=municipality-md) - 7,1, 558 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Friskolen Skallerup](https://grundviden.dk/skole/friskolen-skallerup?src=municipality-md) - 7,1, 128 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Bagterp undervisningssted](https://grundviden.dk/skole/bagterp-undervisningssted?src=municipality-md) - 7,1, 730 elever

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).

## Gymnasier og ungdomsuddannelser

- HF&VUC NORD, Hjørring: eksamenssnit 7,4 (Hf-enkeltfag)
- Hjørring Gymnasium/STX og HF: eksamenssnit 7,0 (Almen studentereksamen)
- EUC Nord, M.P. Koefoeds Vej: eksamenssnit 7,0 (Teknisk studentereksamen)
- EUC Nord, Hestkærvej: eksamenssnit 6,3 (Merkantil studentereksamen)
- EUC Nord: eksamenssnit 5,9 (Erhvervsfaglig studentereksamen)

## Kriminalitet (2025)

Anmeldelser pr. 1.000 indbyggere (kommunen / landsgennemsnit):

- I alt: 44,3 / 63,2
- Vold: 4,3 / 4,7
- Ejendom: 23,3 / 39,1
- Indbrud i beboelse: 1,2 / 2,6

Kilde: Danmarks Statistik (STRAF11); tallet dækker hele kommunen.

## Radon

Lav områderisiko (klasse 1 af 4): ca. 0,4 % af enfamiliehusene er vurderet over 200 Bq/m³. Et områdegennemsnit fra 2001 - det enkelte hus kan ligge over eller under.

## Energi og klima

- Adresser med fiber: 99,4 %
- Andel med 1 Gbit/s eller mere: 100,0 %
- Solindstråling på tage: 947 kWh/m²/år
- Vindmøller: 122 (121,5 MW)

## Planer

- Lokalplanforslag, ikke vedtaget endnu: 8, heraf 2 i høring nu (offentliggjort inden for de seneste 8 uger).
- Zoner: Landzone 93 %, Byzone 4 %, Sommerhusområde 2 %.

## Mest trafikerede veje

- Frederikshavnsvej: 13.988 biler/døgn (2021)
- Bispensgade: 12.370 biler/døgn (2026)
- Parallelvej: 10.778 biler/døgn (2026)
- Tørholmsvej: 9.673 biler/døgn (2026)
- Hjørring - Hirtshals: 9.249 biler/døgn (2026)
- Hirtshalsmotorvejen: 9.225 biler/døgn (2026)

Kilde: Grundviden, https://grundviden.dk/kommune/hjoerring?src=municipality-md - Danmarks Statistik, Datafordeleren (BBR, Matriklen, Ejerfortegnelsen), Plandata, Vejdirektoratet, Energistyrelsen m.fl.

**Videre:**
- [Se Hjørring Kommune med kort og alle afsnit](https://grundviden.dk/kommune/hjoerring?src=municipality-md)
- [Boligrekorder og statistik i Hjørring](https://grundviden.dk/statistik/hjoerring?src=municipality-md)
- [Alle lokalplaner i Hjørring Kommune](https://grundviden.dk/lokalplan/hjoerring?src=municipality-md)
- [Hvad lokalplanerne i Hjørring Kommune tillader: hver plan med status og én linje](https://grundviden.dk/lokalplan/hjoerring?src=municipality-md)
- [Alle skoler i Hjørring Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/hjoerring?src=municipality-md)
