# Greve Kommune

Boliger i Greve Kommune koster typisk 32.824 kr/m² (median, seneste år), nr. 22 af 98 kommuner efter pris, mod en median på 14.860 kr/m² for landets kommuner. Nabokommunerne: Solrød 35.071, Roskilde 34.524, Høje-Taastrup 31.879, Ishøj 30.210 kr/m². 143 boliger er til salg nu, og 891 er solgt det seneste år.

Der bor 54.262 mennesker i Greve Kommune, nr. 36 af 98 efter folketal. Folkeskolerne får 7,0 i gennemsnit (kommunemedian 7,1) og der anmeldes 62,2 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (landsgennemsnit 63,2).

Der bor 54.262 mennesker i Greve Kommune (3. kvartal 2026), fordelt på 22.978 husstande. Det gør Greve til den 36. største af landets 98 kommuner. Arealet er 61 km², så der bor 895 mennesker pr. km².

## Pris pr. m²: Greve Kommune mod naboerne og hvert postnummer

- Solrød: 35.071 kr/m²
- Roskilde: 34.524 kr/m²
- Greve Kommune: 32.824 kr/m²
- Høje-Taastrup: 31.879 kr/m²
- Ishøj: 30.210 kr/m²
- Landsmedian (kommunerne): 14.860 kr/m²

Postnumre (median kr/m² for huse og lejligheder solgt det seneste år; kun postnumre med mindst 10 handler):

- 2690 Karlslunde: 34.186 kr/m², 206 handler, 26 til salg nu
- 2670 Greve: 33.333 kr/m², 576 handler, 103 til salg nu
- 4030 Tune: 30.400 kr/m², 109 handler, 14 til salg nu

## Befolkning og indkomst

- Officielt folketal for 3. kvartal 2026 (Danmarks Statistik, FOLK1A).
- Aldersfordeling: 0-17 år 21,4 %, 18-29 år 11,5 %, 30-44 år 19,1 %, 45-64 år 27,1 %, 65-79 år 14,0 %, 80+ år 7,0 %.
- Medianalder: 43,5 år.
- Husstande: 22.978 (38,3 % enlige, 52,1 % par); gift: 41,6 %.
- Disponibel indkomst: 307.857 kr pr. person (efter skat og renter); før skat 433.897 kr (2024).
- Flyttemønstre (2025): 3.547 flyttede til kommunen fra resten af landet og 3.220 den anden vej, netto +327; flest tilflyttere kommer fra København, Høje-Taastrup, Ishøj, flest fraflyttere ender i København, Solrød, Roskilde.
- Middellevetid: 82,2 år (hele landet 81,6) for perioden 2021-2025.

## Boligmarked

- Median salgspris seneste år: 32.824 kr/m² (typisk kommune: 14.860 kr/m²).
- Tinglyste handler siden 1992: 27.106; adresser: 21.060.
- Median grundareal: 827 m²; median rest-byggeret: 93 m² (modelberegning).

Prisudvikling, median kr/m² bolig for frie handler pr. år (ændring fra året før):

- 2027: 32.252 kr/m² (-3 %)
- 2026: 33.333 kr/m² (+12 %)
- 2025: 29.895 kr/m² (+6 %)
- 2024: 28.244 kr/m² (+11 %)
- 2023: 25.532 kr/m² (-11 %)
- 2022: 28.733 kr/m² (+9 %)
- 2021: 26.471 kr/m² (+13 %)
- 2020: 23.404 kr/m² (+1 %)
- 2019: 23.276 kr/m² (+9 %)
- 2018: 21.446 kr/m² (+2 %)
- 2017: 20.982 kr/m² (+4 %)
- 2016: 20.100 kr/m² (+13 %)
- 2015: 17.790 kr/m² (+8 %)
- 2014: 16.518 kr/m² (+7 %)
- 2013: 15.444 kr/m² (+1 %)
- 2012: 15.304 kr/m² (-7 %)
- 2011: 16.400 kr/m² (-3 %)
- 2010: 16.822 kr/m² (+17 %)
- 2009: 14.423 kr/m² (-14 %)
- 2008: 16.812 kr/m² (-11 %)
- 2007: 18.975 kr/m² (-1 %)
- 2006: 19.125 kr/m² (+39 %)
- 2005: 13.771 kr/m² (+12 %)
- 2004: 12.334 kr/m² (+11 %)
- 2003: 11.151 kr/m² (+9 %)
- 2002: 10.185 kr/m² (-4 %)
- 2001: 10.616 kr/m² (+6 %)
- 2000: 9.997 kr/m² (+2 %)
- 1999: 9.844 kr/m² (+10 %)
- 1998: 8.929 kr/m² (+16 %)
- 1997: 7.715 kr/m² (+13 %)
- 1996: 6.838 kr/m²

Årets dyreste handel: [Grankogle Alle 12](https://grundviden.dk/adresse/grankogle-alle-12-2670?src=municipality-md) (17,0 mio. kr., februar 2026).
Et medianhus kræver ca. 1.074.688 kr i husstandsindkomst.

Kilde: salgspris pr. m² fra Ejerfortegnelsen (kun frie handler); rest-byggeret er en modelberegning.

## Til salg i Greve Kommune lige nu

Et udsnit af boligerne til salg: [se alle](https://grundviden.dk/?omr=kommune:greve&soeg=1&src=municipality-md).

## Byer i Greve Kommune

- [Greve Strand](https://grundviden.dk/by/greve-strand?src=municipality-md) - 46.106 indb.
- [Tune](https://grundviden.dk/by/tune?src=municipality-md) - 5.681 indb.
- [Greve](https://grundviden.dk/by/greve?src=municipality-md) - 725 indb.
- [Kildebrønde](https://grundviden.dk/by/kildebroende?src=municipality-md) - 386 indb.

Danmarks Statistiks byopgørelse 2026 - 4 områder, største først.

## Skoler

- Folkeskoler m.fl.: 16; gennemsnit af 9. klasses bundne prøver 7,0; generel trivsel (1-5) 3,6.
- Højt karaktergennemsnit: [Greve Privatskole](https://grundviden.dk/skole/greve-privatskole?src=municipality-md) - 8,2, 523 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Holmeagerskolen](https://grundviden.dk/skole/holmeagerskolen?src=municipality-md) - 7,8, 667 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Mosedeskolen](https://grundviden.dk/skole/mosedeskolen?src=municipality-md) - 7,8, 742 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Hedelyskolen](https://grundviden.dk/skole/hedelyskolen?src=municipality-md) - 7,7, 713 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Karlslunde Skole](https://grundviden.dk/skole/karlslunde-skole?src=municipality-md) - 7,7, 430 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Strandskolen](https://grundviden.dk/skole/strandskolen-greve?src=municipality-md) - 7,5, 628 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Hundige Lille Skole](https://grundviden.dk/skole/hundige-lille-skole?src=municipality-md) - 7,4, 236 elever
- Højt karaktergennemsnit: [Krogårdskolen](https://grundviden.dk/skole/krogaardskolen?src=municipality-md) - 7,3, 668 elever

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet (uddannelsesstatistik.dk).

## Gymnasier og ungdomsuddannelser

- Greve Gymnasium: eksamenssnit 6,8 (Almen studentereksamen)
- Hf og VUC Roskilde-Køge , Greve afdelingen

## Kriminalitet (2025)

Anmeldelser pr. 1.000 indbyggere (kommunen / landsgennemsnit):

- I alt: 62,2 / 63,2
- Vold: 3,6 / 4,7
- Ejendom: 32,9 / 39,1
- Indbrud i beboelse: 3,4 / 2,6

Kilde: Danmarks Statistik (STRAF11); tallet dækker hele kommunen.

## Radon

Forhøjet områderisiko (klasse 3 af 4): ca. 4,8 % af enfamiliehusene er vurderet over 200 Bq/m³. Et områdegennemsnit fra 2001 - det enkelte hus kan ligge over eller under.

## Energi og klima

- Adresser med fiber: 91,5 %
- Andel med 1 Gbit/s eller mere: 97,1 %
- Solindstråling på tage: 907 kWh/m²/år
- Vindmøller: 5 (1,3 MW)

## Planer

- Lokalplanforslag, ikke vedtaget endnu: 1. Ingen af dem er offentliggjort inden for de seneste 8 uger, så ingen er i høring nu.
- Zoner: Landzone 56 %, Byzone 44 %.

## Mest trafikerede veje

- Tune Landevej(Sted-id:25052603): 11.233 biler/døgn (2026)
- Hundige Centervej(253-3095-01): 11.116 biler/døgn (2026)
- Lillevangsvej: 10.005 biler/døgn (2026)
- Greve Strandvej (Sted-id:253250512): 7.914 biler/døgn (2026)
- Tune Landevej(Sted-id:25052601): 7.416 biler/døgn (2022)
- Mosede Parkvej (Sted-id:25355101): 7.381 biler/døgn (2026)

Kilde: Grundviden, https://grundviden.dk/kommune/greve?src=municipality-md - Danmarks Statistik, Datafordeleren (BBR, Matriklen, Ejerfortegnelsen), Plandata, Vejdirektoratet, Energistyrelsen m.fl.

**Videre:**
- [Se Greve Kommune med kort og alle afsnit](https://grundviden.dk/kommune/greve?src=municipality-md)
- [Boligrekorder og statistik i Greve](https://grundviden.dk/statistik/greve?src=municipality-md)
- [Alle lokalplaner i Greve Kommune](https://grundviden.dk/lokalplan/greve?src=municipality-md)
- [Hvad lokalplanerne i Greve Kommune tillader: hver plan med status og én linje](https://grundviden.dk/lokalplan/greve?src=municipality-md)
- [Alle skoler i Greve Kommune rangeret](https://grundviden.dk/skoler/greve?src=municipality-md)
