Plinth ApS Aktiv
CVR 29325138 · Produktion og fremstilling · Fremstilling af møbler (310000)
Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af udvikling, produktion og salg af markeringsløsninger samt salg af køkkenmøbler.
Årsrapporten 2025 omtaler usikkerhed om, at selskabet kan fortsætte driften. Det betyder, at der på det tidspunkt var reel tvivl om, hvorvidt virksomheden kunne betale sine regninger et år frem - typisk fordi egenkapitalen er tabt, eller fordi driften afhænger af, at ejeren eller banken bliver ved med at skyde penge ind. Tallene ovenfor er stadig opgjort, som om driften fortsætter, så de er ikke et bud på, hvad selskabet kan sælges eller lukkes for. Handler du med selskabet, så bed om det seneste regnskab og om at få oplyst, hvad der er ændret siden.
Oplyst i selskabets egen årsrapport for 2025 - det er selskabets note, ikke nødvendigvis revisors konklusion. At der ikke står noget her, er ikke et bevis for, at et selskab er sundt.
| Virksomhedsform | Anpartsselskab |
|---|---|
| Status | Aktiv |
| Tidligere navn | Original ApS
indtil 23.08.2026 Se alle 5 navne
|
| Startdato | 07.02.2006 (20 år) |
| Adresse | Islevdalvej 190, 2610 |
| Aktive produktionsenheder | 1 |
| Ansatte | 2 (2 årsværk) · juni 2026 |
| Registreret kapital | 140.625 kr |
| Revision | Fravalgt (virksomheden har fravalgt revision af årsrapporten) |
| Kontakt | www.originalinterior.dk · info@originalinterior.dk · tlf. 50106061 |
| Reklamebeskyttelse | Registreret - virksomheden har frabedt sig, at dens oplysninger i CVR bruges til direkte markedsføring. Beskyttelsen gælder de data, der hentes i registret, ikke kontaktoplysninger fundet andre steder. |
| Soliditetsgrad (seneste) | -37,2% |
Om virksomheden
Formål: Selskabets formål er at beskæftige sig med udvikling, produktion og salg af marketingløsninger. Selskabet har gennem Con Alma Vine endvidere til formål at sælge, formidle og importere vine med henblik på salg til private og erhvervsvirksomheder.
Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør
Ledelsens ord
Fra ledelsesberetningen i årsrapporten 2024.
Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af udvikling, produktion og salg af markeringsløsninger samt salg af køkkenmøbler.
Tidligere år (3)
Årsrapporten 2023
Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af udvikling, produktion og salg af markeringsløsninger samt salg af køkkenmøbler.
Selskabets resultatopgørelse for 2023 udviser et overskud på kr. 152.047, og selskabets balance pr. 31. december 2023 udviser en negativ egenkapital på kr. 356.668. Selskabet har tabt mere end 50% af selskabets kapital. Det er ledelsen opfattelse af kapitalen kan genskabes gennem fremtidige positive resultater. Selskabets kortfristede gældsforpligtelser pr. 31. december 2023 overstiger selskabets omsætningsaktiver med t.kr. 1.062. Det er dog ledelsens vurdering at selskabet med et forventet overskud i 2024 og økonomisk støtte fra ejerkredsen vil kunne opfylde sine økonomiske forpligtelser og årsregnskabet er på grundlag heraf udarbejdet under forudsætning af selskabets fortsatte drift.
Årsrapporten 2022
Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af udvikling, produktion og salg af markeringsløsninger samt salg af køkkenmøbler.
Selskabets resultatopgørelse for 2022 udviser et underskud på kr. 1.122.228, og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en negativ egenkapital på kr. 508.715. Årets dårlige resultat har medført at over 50% af selskabets kapital er tabt. Det er ledelsen opfattelse af kapitalen kan genskabes gennem fremtidige positive resultater. Grundet krig i Europa og en stigende inflation i Danmark har selskabet realiseret et underskud for regnskabsåret 2022 på t.kr. 1.122, hvilket har medført at selskabets kortfristede gældsforpligtelser pr. 31. december 2022 overstige selskabets omsætningsaktiver med t.kr. 1.412. Det er dog ledelsens vurdering at selskabet med et forventet overskud i 21023 og økonomisk støtte fra ejerkredsen vil kunne opfylde sine økonomiske forpligtelser årsregnskabet er på grundlag heraf udarbejdet under forudsætning af selskabets fortsatte drift.
Årsrapporten 2021
Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af udvikling, produktion og salg af markeringsløsninger samt salg af køkkenmøbler.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter og har leveret et tilfredsstillende resultat, der yderligere medvirker til at styrke selskabets egenkapital. Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag fra den indberettede årsrapport. Den officielle kilde er selve årsrapporten - læs den i sin helhed hos Erhvervsstyrelsen.
Historik
Hvad registeret har noteret, nyeste først.
| 24.08.2026 | Navneændring | Plinth ApS · tidligere Original ApS |
| 27.06.2026 | Regnskab | 2025 · Underskud 470.000 kr. |
| 10.06.2025 | Regnskab | 2024 · Overskud 570.000 kr. |
| 19.03.2025 | Tiltrådt | Songül Ayhan · Direktion · DIREKTØR |
| 15.03.2024 | Regnskab | 2023 · Overskud 150.000 kr. |
| 14.07.2023 | Regnskab | 2022 · Underskud 1,1 mio. kr. |
| 11.07.2023 | Fratrådt | KONGEVEJENS REVISION REGISTRERET REVISIONS ApS · Revision |
| 11.06.2023 | Fratrådt | V & CO STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB · Revision |
| 11.06.2023 | Tiltrådt | KONGEVEJENS REVISION REGISTRERET REVISIONS ApS · Revision |
| 20.06.2022 | Regnskab | 2021 · Overskud 750.000 kr. |
| 14.12.2021 | Ejerandel | BORGGAARD PAJOR HOLDING ApS · 66,67-89,99% |
| 14.12.2021 | Ejerandel | Smultron ApS · 20-24,99% |
Vis alle 39 begivenheder
| 13.12.2021 | Ejerandel ophørt | BORGGAARD PAJOR HOLDING ApS · 100% |
| 28.06.2021 | Regnskab | 2020 · Underskud 670.000 kr. |
| 08.09.2020 | Regnskab | 2019 · Underskud 400.000 kr. |
| 16.01.2020 | Navneændring | Original ApS · tidligere Allez Cph ApS |
| 27.06.2019 | Regnskab | 2018 · Underskud 200.000 kr. |
| 18.06.2018 | Regnskab | 2017 · Underskud 90.000 kr. |
| 14.06.2018 | Navneændring | Allez Cph ApS · tidligere NICHE GROUP ApS |
| 28.06.2017 | Regnskab | 2016 · Overskud 210.000 kr. |
| 03.08.2016 | Regnskab | 2015 · Overskud 150.000 kr. |
| 25.06.2015 | Regnskab | 2014 · Overskud 450.000 kr. |
| 20.06.2014 | Regnskab | 2013 · Underskud 320.000 kr. |
| 17.05.2013 | Regnskab | 2012 · Overskud 160.000 kr. |
| 08.02.2013 | Fratrådt | REDMARK, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB · Revision |
| 08.02.2013 | Tiltrådt | V & CO STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB · Revision |
| 01.01.2012 | Ejerandel | BORGGAARD PAJOR HOLDING ApS · 100% |
| 20.01.2011 | Navneændring | NICHE GROUP ApS · tidligere A. BORGGAARD PAJOR ApS |
| 14.11.2010 | Fratrådt | DATOSELSKABET AF 14. OKTOBER 2010 A/S · Revision |
| 14.11.2010 | Tiltrådt | REDMARK, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB · Revision |
| 12.02.2009 | Fratrådt | CJ Partnership I/S · Revision |
| 12.02.2009 | Tiltrådt | DATOSELSKABET AF 14. OKTOBER 2010 A/S · Revision |
| 06.06.2006 | Ejerandel ophørt | Anders Borggaard Pajor · 66,67-89,99% |
| 01.06.2006 | Ejerandel | Anders Borggaard Pajor · 66,67-89,99% |
| 31.05.2006 | Ejerandel ophørt | Anders Borggaard Pajor · 100% |
| 07.02.2006 | Ejerandel | Anders Borggaard Pajor · 100% |
| 07.02.2006 | Tiltrådt | Anders Borggaard Pajor · Direktion · DIREKTØR |
| 07.02.2006 | Tiltrådt | Anders Borggaard Pajor · Stiftere |
| 07.02.2006 | Tiltrådt | CJ Partnership I/S · Revision |
Ejerskab
Ultimative ejere (beregnet)
Beregnet ved at gange ejerandelene sammen gennem ejerkæden i CVR's legale ejerregister. Det er ikke registret over reelle ejere: andele under 5% registreres ikke, kontrol via aftaler og vedtægter indgår ikke, og en kæde, der går til et udenlandsk selskab, stopper der.
Ejere
Legale ejere fra CVR's ejerregister. Registrerede andele dækker mindst 86,67% - andele under 5% skal ikke registreres.
Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige. Adgangen blev lukket 1. september 2025 med EU's 6. hvidvaskdirektiv, og oplysningerne kan nu kun slås op enkeltvis med MitID af myndigheder og andre med en legitim interesse på datacvr.virk.dk.
Hold øje med Plinth ApS
Ledelse
| Direktion | Anders Borggaard Pajor | DIREKTØR | siden 2006 |
| Direktion | Songül Ayhan | DIREKTØR | siden 2025 |
Dertil 5 historiske roller (fratrådte og tidligere ejere).
Stiftere
Hvem der stiftede virksomheden. Registret afslutter aldrig en stiftelse, så den står som aktuel for evigt - det er en begivenhed, ikke en rolle nogen stadig har.
| Stiftere | Anders Borggaard Pajor | STIFTERE | 2006 |
Øvrige registreringer
Registreringer i ejerregistret uden en oplyst ejerandel. Andelene selv står i ejerskabsafsnittet ovenfor.
| Ejerregister | Anders Borggaard Pajor |
Forhold at være opmærksom på
Egenkapitalen var -260.135 kr ved udgangen af 12.2025. Det betyder, at virksomhedens forpligtelser oversteg dens aktiver på balancedagen.
6,5% af selskaberne med negativ egenkapital var under konkurs, rekonstruktion eller tvangsopløsning inden for to år, mod 2,0% af alle. Målt på 41.394 selskaber med regnskab for 2021.
Egenkapitalen faldt fra 214.345 kr (2024) til -260.135 kr (2025).
Årsrapporten for 2025 indeholder en note om fortsat drift (going concern). Noten kan både beskrive en usikkerhed og ledelsens vurdering af, at driften fortsætter - læs årsrapporten for ordlyden.
5,3% af selskaberne med en sådan note var under konkurs, rekonstruktion eller tvangsopløsning inden for to år, mod 2,0% af alle. Målt på 41.394 selskaber med regnskab for 2021.
Vi viser fakta fra registret og årsrapporten med deres definition - aldrig en samlet score eller kreditvurdering.
Udvikling
Årets resultat
Kroner. Røde søjler er underskud.
Egenkapital
Kroner ved regnskabsårets udgang.
Gennemsnitligt antal ansatte
Som oplyst i årsrapporten. Brud i linjen betyder, at året ikke er oplyst.
Kilde: virksomhedens egne årsrapporter (XBRL) via Erhvervsstyrelsen.
Sammenlignet med branchen
Sammenlignet med aktive virksomheder i samme hovedbranche (31) og med under 1 mio. kr i balance. Opgjort 06.09.2026 på hver virksomheds seneste regnskab.
Anslået værdi beregnet
0 kr
Beregnet efter Skattestyrelsens vejledende metode: egenkapitalen plus en kapitaliseret merindtjening, opgjort af de seneste 3 årsrapporter. Det er et skøn med stor usikkerhed, ikke en handelspris - intervallet viser spændet.
Mere værd end 0,0% af de 360.150 værdisatte aktive virksomheder i Danmark. I Rødovre: 0,0% af 2.321. I samme hovedbranche (31): 0,0% af 507.
Regnskabshistorik (14 år)
| Periode | Resultat | Bruttofortjeneste | Egenkapital | Aktiver | |
|---|---|---|---|---|---|
| 01.2025 - 12.2025 | -473.108 kr | 969.898 kr | -260.135 kr | 699.182 kr | XBRL |
| 01.2024 - 12.2024 | 571.014 kr | 2 mio. kr | 214.345 kr | 1,5 mio. kr | XBRL |
| 01.2023 - 12.2023 | 152.047 kr | 966.485 kr | -356.668 kr | 1,2 mio. kr | XBRL |
| 01.2022 - 12.2022 | -1,1 mio. kr | 613.899 kr | -508.715 kr | 1,3 mio. kr | XBRL |
| 01.2021 - 12.2021 | 749.967 kr | 2,2 mio. kr | 613.514 kr | 3,1 mio. kr | XBRL |
| 01.2020 - 12.2020 | -671.583 kr | 279.397 kr | -1,1 mio. kr | 513.076 kr | XBRL |
| 01.2019 - 12.2019 | -396.080 kr | -238.765 kr | -464.870 kr | 467.008 kr | XBRL |
| 01.2018 - 12.2018 | -203.117 kr | 230.091 kr | -68.790 kr | 332.978 kr | XBRL |
| 01.2017 - 12.2017 | -90.919 kr | -59.763 kr | 134.327 kr | 154.232 kr | XBRL |
| 01.2016 - 12.2016 | 214.874 kr | 72.358 kr | 725.246 kr | 750.560 kr | XBRL |
| 01.2015 - 12.2015 | 153.800 kr | 435.479 kr | 1 mio. kr | 1,1 mio. kr | XBRL |
| 01.2014 - 12.2014 | 450.904 kr | 1,2 mio. kr | 906.472 kr | 1,1 mio. kr | XBRL |
| 01.2013 - 12.2013 | -320.519 kr | 135.620 kr | 503.868 kr | 687.367 kr | XBRL |
| 01.2012 - 12.2012 | 156.897 kr | 730.931 kr | 872.687 kr | 1,1 mio. kr | XBRL |
Seneste årsrapport (2025): Assistance uden sikkerhed · going concern-usikkerhed omtalt · Revisor: Kongevejens Revision (Registreret revisor - FSR danske revisorer) · 2 ansatte i gennemsnit
Alle beløb i kr, fra virksomhedens indberettede årsrapporter. XBRL er rådata-dokumentet bag tallene. Omsætning indberettes ikke af alle - mindre virksomheder viser kun bruttofortjeneste.
Anslået omsætning beregnet: 1,5 mio. kr - 5,7 mio. kr - skønnet ud fra bruttofortjenesten og 42 virksomheder i samme branche og størrelsesklasse, der oplyser begge tal. Halvdelen af dem ligger inden for et interval som dette; virksomhedens egen omsætning kan ligge udenfor.
Ejendom
Bygninger, areal, offentlig vurdering og energimærke for de adresser, virksomheden er registreret på. Registret viser hvor virksomheden har adresse - ikke hvem der ejer ejendommen - og tallene gælder hele ejendommen, ikke virksomhedens del af den.
- Erhvervsareal
- 2.001 m²
- Grundareal
- 5.628 m²
- Off. vurdering 2020, hele ejendommen
- 8.200.000 kr
- heraf grund 4.221.000 kr
Virksomheder på samme adresse · se adressen
| BPI Ejendomme ApS | Udlejning af erhvervsejendomme |
| DK Interior Solutions | Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv. |
| IB Bilsalg ApS | Engroshandel med motorkøretøjer |
| Møbelsnedker V/ Frederik Brandt | Fremstilling af møbler |
| Therchilsen Møbelsnedkeri ApS | Fremstilling af møbler |